Na snímcích vypadají vždycky úžasně, jako z katalogu. Ostatně, projekty rekonstrukcí bytů jsou pro potřeby dokumentace a prezentace cíleně aranžovány specialisty, aby vypadaly na pohled co nejlépe. Takže u těch designově hodně propracovaných realizací je někdy těžké odhadnout, jak budou fungovat ve skutečnosti.
Upravený a prosvětlený byt z New Yorku je ale trochu výjimkou. Oplývá nezpochybnitelnou estetikou i luxusními materiály. Ale minimálně z dětského pokoje jde poznat, že v něm opravdu žijí lidé. Je to prostě realizace, která kromě krásy nabízí i reálný prostor pro život. Právě takový prostor pak hledali klienti architektů studia Worrell Yeung, aby jej nalezli na Upper West Side. Čtvrti a adrese, o které se právem říká, že je pro horních deset tisíc.
Zakonzervovaný v minulosti
Háček byl v tom, že byt o nebývale štědré rozloze – 167 m2 – byl doslova zakonzervovaný v minulém století. Prakticky ještě v předválečných letech. Jeho interiér tomu odpovídal (mimochodem, nacházely se tu docela zajímavé antikvariátní a sběratelské kousky nábytku). Ale o tom, že je byt třeba prosvětlit, aktualizovat na současné nároky obyvatel – například z něj vyřadit pokoj pro služku – se jevilo být zřejmé.
Dispozičně byl původně řešen jako klasická newyorská šestka, tedy tři pokoje/ložnice se třemi koupelnami. Rekonstrukcí se snížil počet koupelen a otevřelo místo, došlo i na odstranění předělů některých již nadbytečných stěn a zkrácení koridorů chodeb. Tak, aby tu mohla žít rodina se dvěma dětmi.
Přinést světlo dovnitř
Výsledkem je, na nezměněném půdorysu, uvolněné pojetí bytu, z nějž - na mnoha místech – promlouvá materiálová kvalita minulého století. Například v podobě masivních mramorových desek, anebo designových art-deco prvků. Architekti si vyhráli s vyvažováním minulosti a současnosti. Harmonizují staré a nové tím, že obnovují zanedbané historické detaily a vkládají do nich vlastní.
Podařilo se tu propojit kuchyň a jídelnu s obývacím pokojem, a z těchto společných místností pak zachovat mimořádný výhled směrem ven, na Přírodovědné muzeum.
Kromě toho byl bývalý "pokoj pro služku" v zadní části rozšířen tak, aby vznikla třetí ložnice s kuchyňským koutem. Ve vstupním foyer je na zakázku vyrobená zástěna ze dřeva a tkaniny, lehká přepážka, která odhaluje nově otevřený formát světlem zalitého obývacího pokoje. Zachovány byly dva působivé oblouky v chodbě u vstupu, které doplňují prahy z tmavého dřeva.
Z katalogového bytu domov
Světlé a tmavé dubové dřevo tu vytváří zajímavý kontrast, hru světel. A ta pak zvýrazňuje ony luxusní prvky, jako například onen žilkovaný mramor. Zastoupen je tu v masivech elegantních vestaveb, a připomíná svou mocností geologické vrstvy. V obývacím pokoji byl „oživen“ původní krb a samozřejmě, došlo i na vytvoření pokoje pro děti.
Ten z celkové uhlazené kompozice vybočuje svým civilním pojetím. Právě on ale dodává rekonstruovanému bytu rozměr hřejivého domova, které není jen hezkou galerií.
Materiály: Worrell Yeung Architecture
Foto-kredit: Brooke Holm