zobrazit 3 fotky Tapetováním lze rychle, cenově výhodně a velmi efektně změnit či oživit tvář interiéru nebo dodat nový lesk staršímu nábytku. Narozdíl od nátěrů dokáží tapety zakrýt nerovnosti povrchu a mohou částečně působit i jako protihluková bariéra. Rozsáhlá nabídka barev a vzorů umožňuje docílit zajímavých optických efektů. A pokud vás stávající tapeta omrzí, není nic jednoduššího - prostě ji přetapetujete.
Kde nakupovat a z čeho vybírat
Spíše než v papírnictvích nebo drogeriích bychom měli tapety nakupovat ve specializovaných obchodech či odděleních supermarketů. Proškolený personál by nám měl podat všechny důležité informace o vlastnostech jednotlivých druhů tapet, o způsobu jejich lepení a údržbě.
Rozeznáváme 2 základní druhy tapet - jednovrstvé a dvouvrstvé.
- Jednovrstvé tapety jsou tvořeny pouze jedním pásem papíru nebo plastické fólie.
- Dvouvrstvé se skládají ze dvou k sobě slepených pásů, přičemž spodní vrstva je vždy papírová a horní je z různých materiálů. Vytištěné vzory na tapetách jsou buď plastické (tedy ražené) nebo ploché neražené.
Vysoké kvalitativní nároky splňují také takzvané tapety speciální. Ty jsou opatřeny například povrchem odpuzujícím vodu (vhodným do kuchyní a koupelen), kovovou fólií nebo dokonce korkem, dřevěnou dýhou, pískem či travinami.
Samolepicí tapety (např. d-c-fix) jsou vhodné spíše na menší plochy (nábytek, dveře, doplňky).
K zakrytí nerovností a prasklin ve zdi se zase výborně hodí tzv. perstrukty. Jsou tvořeny ze dvou pásů papíru, mezi kterými jsou v různé hustotě rozsypány dřevěné úlomky.
Doplňkem k tapetám jsou bordury - různě široké pásky sloužící k ukončení či předělení tapetované plochy.
Běžná role tapet je zpravidla široká 0,53 m a dlouhá 10,05 m a vystačí na 5 m2 stěny. Vždy je třeba počítat s rezervou, která závisí na velikosti vzoru. Čím větší vzor, tím složitěji se při lepení navazuje.
Ceny papírových tapet jsou v rozmezí 100-300 Kč za roli, vinylových od 200 do 600 Kč za roli.
Při nákupu je třeba dbát na to, zda mají role tapet stejný vzorek a stejné výrobní číslo a zda jsou opatřeny údaji o kvalitě, způsobu lepení a údržbě tapet.
Jak na to ?
K samotnému tapetování budeme potřebovat štafle, kbelík na lepidlo, váleček, čistý smeták, štětec s umělým vláknem na nanášení lepidla, kartáč na uhlazování tapet, škrabku, pravítko, metr, tužku, nůž, nůžky, vodováhu, houbu a hadr.
Pokud se na tapetování necítíte, využijte služeb specializované firmy. Počítat můžete s cenou tapetářských prací okolo 60 Kč / m2. Obvykle cenově výhodnější je zadat práci včetně materiálu, než si kupovat tapety samostatně.
Základní pravidla tapetování
• Pokud chceme tapetovat všechny stěny v místnosti, začneme stropem.
• Stěny tapetujeme vždy od zdroje světla, aby spoje nevytvářely stíny. Vzniklé vzduchové bubliny odstraníme propíchnutím a přitisknutím tapety ke zdi.
• Plastické tapety přitiskujeme raději hadříkem, abychom kartáčkem nepoškodili strukturu.