Fasáda v dnešní době nepředstavuje u většiny budov jen omítku, venkovní štuk a fasádní barvu, ale ucelený systém včetně tepelné izolace. Ovšem od kvalitních fasád neočekáváme pouze dobré tepelně izolační vlastnosti a pěkný vzhled, ale chceme si též vybírat z různých izolačních obkladů (především polystyren a minerální vata) a také druhů, struktur a barev omítky. Teprve tak nabídne fasádní systém vhodné řešení pro jakoukoli budovu a to i v souvislosti s jejím okolím, nejen vzhledem jí samotné.
Průměrná česká domácnost protopí 60 až 75% celkových nákladů na energie. Přitom právě zateplením fasády získáme kromě jejího pěkného vzhledu až 40% úspory těchto nákladů, čili zásadně snížíme provozní náklady budovy.
Nejčastěji se u nás dnes používají kontaktní venkovní tepelně izolační systémy, kdy se izolant lepí na podklad a mezi izolací a nosnými stěnami není odvětrávaná mezera. Na tepelné izolace (resp. nové izolační fasády) budov jsou dokonce nabízeny dotační tituly, přičemž se kontaktním způsobem izolují jak starší bytové domy včetně panelových, tak domy rodinné, veřejné, administrativní apod.
Nejčastěji se u nás dnes používají kontaktní venkovní tepelně izolační systémy, kdy se izolant lepí na podklad a mezi izolací a nosnými stěnami není odvětrávaná mezera. Na tepelné izolace (resp. nové izolační fasády) budov jsou dokonce nabízeny dotační tituly, přičemž se kontaktním způsobem izolují jak starší bytové domy včetně panelových, tak domy rodinné, veřejné, administrativní apod.
Fasádní systém JUBIZOL FASÁDA
A právě proto přivedla na trh uznávaná společnost JUB fasádní systém JUBIZOL FASÁDA, který je určen k rekonstrukcím fasád starších budov a také k tepelné ochraně novostaveb. Univerzální fasádní systém JUBIZOL FASÁDA byl vyvíjen odborníky několik desítek let, přičemž byly sledovány světové trendy a zúročován vlastní výzkum a zkušenosti z praxe. Výsledkem je dnes systém, který nabízí několik variant pro každou fázi zateplování pod marketingovým mottem CO NEJVYŠŠÍ KVALITA A INDIVIDUALIZACE STAVBY.
Z izolačních materiálů lze vybrat polystyren a nebo minerální vatu, přičemž oba materiály dosahují přibližně stejných izolačních vlastností. Více méně se ale dnes používá v 85 procentech případů fasádní polystyren, a to v celé Evropě. Minerální vata se používá u vyšších budov, kde je legislativně předepsána kvůli vyšší požární bezpečnosti. A jak sníží tepelná izolace náklady na vytápění nejlépe? Zásadní vliv má tloušťka izolace, přičemž česká technická norma ČSN 730540-2 požaduje součinitel prostupu tepla pro venkovní nosné stěny u budov s převažující návrhovou vnitřní teplotou 20 °C nejvýše Un = 0,38 [W/m2K] (doporučená hodnota je Un = 0,25 [W/m2K]). Výjimkou proto není tloušťka tepelného izolantu 12 cm a více, běžně 8 cm podle použitého zdiva a jeho stavu.
Fasádní omítky JUB
Nalepení tepelného izolantu na stěny a jeho ukotvení je tedy zásadním krokem číslo 1 a až poslední je finální povrchová úprava fasády. Ovšem ta je stejně důležitá jelikož je tím, co vlastně hodnotíme, pokud budovu pozorujeme. A dnes již můžeme v klidu přemýšlet o druhu, struktuře a barvě omítky, aniž by nás cokoli limitovalo. Ovšem i zde jisté limity jsou. Je třeba uvažovat o konečném vzhledu a barevném sladění, které musí mnohdy vyhovovat i stavebnímu a památkovému úřadu.Vybírat lze z omítek minerálních, akrylátových, silikátových a silikonových. Ty minerální jsou sice nejlevnější, ovšem dodávají se jen v bílé barvě a jsou vhodné pro budovy s velkými přesahy střechy, čili na fasády, které jsou méně zatěžované dešti. Naopak nejdražší jsou omítky silikonové, které odpuzují vodu a nešpiní se. Doporučují se hlavně na fasády vysokých a architektonicky složitých budov, kde je třeba zajistit co nejdelší životnost fasádní omítky. Omítky silikátové a akrylátové jsou tedy zlatým středem jak z hlediska kvality, tak ceny. Silikátové omítky nabídnou stejnou barevnou škálu jako silikonové, ještě větší výběr však nabídnou omítky akrylátové. Složitější je aplikace silikátových omítek, jelikož je při ní třeba příznivého počasí. Zato akrylátové omítky jsou v tomto směru náročné méně. Z toho plyne, že akrylátové omítky se staly nejoblíbenějšími a vedou. Silikátové omítky jsou navíc ideální na fasády s tepelným izolantem z minerální vlny, dominuje ale fasádní polystyren.
Pokud jsme si vybrali typ omítky, hledáme vhodný odstín a strukturu. Struktura omítky může být hlazená, drásaná, stříkaná a nebo válečkovaná, o zrnitosti od 1,0 mm do 2,5 mm. Co se týká barevných odstínů, lze si vybrat z několika tisíc kombinací!
Drásané omítky mají povrch podobný struktuře dubové kůry, ale jejich finální vzhled je závislý na způsobu drásání. To může být vodorovně, svisle a kruhovitě. Drásání se provádí tvrdým plastovým hladítkem. Hlazené omítky jsou pro změnu typické svou stejnoměrně uhlazenou strukturou, ovšem vyžadují kvalitně připravený a vyrovnaný podklad. Povrch těchto omítek se uhlazuje hladkým plastovým hladítkem hned po nanesení hmoty.
Jak poznat kvalitní fasádní systém
Za prvé platí, že sebelepší fasádní systém nebude fungovat, pokud bude instalován svépomocí a bez dostatečných zkušeností. Navíc jsou důležité i takové „detaily“ jako příprava podkladu, výměna stávajících oken, vyřešení podezdívky, napojení fasády na obklady, umístění kotvících hmoždinek a výztužné mřížky, instalace klempířských prvků a případně dekorativních fasádních profilů a podobně. Všechny kroky mají zásadní vliv na životnost a vzhled fasády.Určitě ale buďte na pozoru před lacinými fasádami poskládanými z komponentů od různých dodavatelů. Určitě také vybírejte realizační firmu i podle referencí, nejen podle cenové kalkulace.
Garanční podmínky fasád JUBIZOL
Na systémy JUBIZOL je poskytována záruka 10 let, ovšem na systémy JUBIZOL Comfort a Nature je garance 15 let a na systémy JUBIZOL Premium, Strong a Microair dokonce 25 let! Po deseti až dvanácti letech je vhodné provést renovační nátěr u základních řad těchto omítek.
Zdroj: www.jub.cz, CMP barvy