Instantní krása, zážitek na počkání, který si můžete dopřát každý večer. Co se vyplatí zvážit, než se rozhodnete, že se vaše zahrada rozzáří do noční tmy?
Nejprve to chce vědět, co přesně chcete osvětlit. Teprve pak se vyplatí řešit, jak toho chcete dosáhnout. Noční tma je totiž dokonale černočerné plátno, v němž instalovaným světelným prvkem můžete přitáhnout pozornost a zdůraznit jen to, co chcete (a taky tím, co neosvětlíte, můžete chytře něco skrýt). Před tím, než se vrhnete do zkoumání nabídkových katalogů, se také osvědčí vyrazit do noční zahrady s přenosným zdrojem světla, třeba jen s obyčejnou baterkou, a okouknout, jak to možná bude vypadat. Ušetříte si tím spoustu trápení.
Čím víc funkcí, tím víc radosti
Druhý krok? Úsloví, že dobré rozhodnutí je jen takové, které můžete změnit, se u světel dá lehce pozměnit na větu, že dobré osvětlení je jen takové, které můžete vypnout. Zhasnout, ztlumit, změnit jeho barvu. Vlastně, čím víc toho se světly můžete dělat (přidávat intenzitu, jas, měnit efekt), tím lepší to je. Noční tma je dnes v přírodě dost vzácné zboží, a přispívat trvale ke světelnému smogu vlastním znečišťujícím světlem rozumné není. Hledejte taková řešení, která budou sloužit vám, a budete je moci kontrolovat, zhasnout.
Co osvětlovat? Možností je víc než dost
Řekněme, že nemáte ani trochu hezké vstupní dveře do domu, a opravdu teď po kapsách nemáte nehezkých pár tisíc na nové. Když v nad-dveří vytvoříte nějaký vizuální prvek, nebo na desku dveří zavěsíte podsvícený věnec, máte vystaráno. Dveře „září“, ale přitom skrývají své nedostatky. Lidské oči se v noční tmě upírají ke světlu. Světlo na zápraží vytváří magnet domova, zvyšují bezpečnost, je to komfortní prvek. Osvětlené vstupní dveře vytváří první dojem, a ten na podruhé neuděláte.
Tam, kde je to smysluplné, se vyplatí podsvícení cest a chodníčků. Smysluplné znamená, že se světla vyplatí instalovat jen to partií, které za noční tmy skutečně využíváte. Zahrada trvale prosvětlená jako Las Vegas není úplně šťastný nápad. Ale u přístupové cesty k domu už je to lepší. Jen se prosím vyvarujte kladení světel v pravidelných odstupech. Ať to nevypadá jako přistávací plocha letiště. Klasikou, a užitečnou, je podsvícení stupňů a nášlapných venkovních prvků
Osvětlování přirozených kontur má také něco do sebe. Přezdobení světýlky sice není vždy úplně žádoucí, ale LED páskem podchycený obrys stromu se může stát mimořádností zahradní oslavy nebo večerní grilovačky. Nemusíte prostě čekat na Vánoce a zdobit jen jehličnany. Fikané je osvětlování zdí. Nemusí jít zrovna i liniový prvek světla, ale bodový zdroj, zavěšenou a kde zdi přichycenou lampu.
Stěna, plocha i voda
Výškou zavěšení i vzorem na obvodu lampy můžete vytvářet hru světel a stínů, a skvěle maskovat vše, co nechcete zdůraznit. Pod lampou je totiž tma. U osvětlení skalek, zákoutí a dominant si dáváme záležet na směru světla. Zhusta světlo vychází od země proti cíli (a je fajn, když přímé prosvícení noční oblohy tlumí ještě nějaká „hradba“, třeba živí plot). U altánů, můstků, branek zase světla směřujeme dolů. Osvětlit je možné i střední výšky – světla mohou viset anebo být umístěna na tyčkách/sloupcích.
Hodně slibný potenciál nabízí osvětlení vodních prvků. Fontánek a rybkami neosídlených nádržek. Voda světlo tříští a odráží v hravých formách vlnek, je to romantické pokoukání. A samozřejmě, nesmíme zapomenout ani na bezpečnostní osvětlení. Buď z hlediska napojení sjezdu z komunikace bodově (nájezd do garáže) a také, mnohem praktičtěji, proti zlodějům. U těch je důležité jasné světlo, široký záběr prozářené plochy a součinnost s pohybovým čidlem.
Pořád přitom platí, že světla užitečná i pro okrasu nesmí oslňovat řidiče na silnici, svítit k sousedům a rušit je, a v podstatě by měly podléhat jen svému účelu. Měly by tedy osvítit prvek, konkrétní výřez výhledu, dominantu, pracovní nebo pochozí prostor, ale neměly by „sálat“ zbytečně do celého prostoru. A pokud nám tohle tak nějak sedí v plánu, hodí se začít pátrat po konkrétních řešeních.
Výběr pro konkrétní situaci
Podle situace můžete vybírat z nástěnných svítidel, bodových světel a reflektorů, sloupkových světel, solárních lamp a vestavěných světel, určených přímo pro exteriér. Řešíte současně zdroj energie (může být i nezávislý, solární, přes baterii) a napojení na rozvod elektřiny. Zaizolování instalovaných prvků (zvlášť když se světlo nachází v „záhoně“ který zaléváte) a celkové provedení. A to jak z hlediska provedení (chcete přeci jen něco nenápadnějšího, dominovat má světlo, a ne jeho zdroj) tak i celkovou odolnost produktu (plast je levný, ale…).
IP a W. Hodnoty, na kterých záleží
Venkovní osvětlení může mít problémy hlavně s vodou/vlhkostí/deštěm, a také se znečištěním (prachem, hlínou). U popisu výrobků proto sledujte index IP (Ingress Protection, v podstatě ochrana proti průniku). Udávána bývá dvěma čísly – první se týká vody, druhé prachu - a čím vyšší jsou, tím lepší ochranu proti poškození vlivy prostředí nabízí.
Stranou vašich úvah by neměla stát náročnost instalace. Má být osvětlení noční zahrady něco, co spíchnete sami za jedno odpoledne, anebo to má být sofistikované dílo, s časovačem, senzory, soumrakovým spínačem, různými programy funkce? A ještě jedna, dost zásadní záležitost: výkon.
Pokud se bavíme o světlech bezpečnostních, proti zlodějům, hodí se 60W plus, aby to mělo patřičně „výchovný“ efekt. Osvětlení pracovní plochy, pultu u zahradního grilu, může mít méně než 50W. U osvětlení chodníků a lemů, příjezdové cesty, se standardně počítá s výkonem kolem 10 W, drobné detaily 2-3W. Výrazný kužel světla, zacílený na obrys nebo konturu, může mít kolem padesáti. Jen pozor na zbytečné přesvětlování.
S nočním osvětlením zahrady se dají vytvářet skutečně strhující díla. Můžete nasvěcovat i podsvěcovat, dávat vyniknout siluetám, rozptylovat a svádět pozornost, akcentovat nějaký prvek i celý prostor. Světelné kužely se mohou křížit, a zrovna tak vytvářet stín. Ale musí se to dělat s citem.