Plánujete v roce 2021 prodej domu, bytu či pozemku? Prodej nemovitosti je příjmem a ten podléhá zaplacení daně. Z placení daně ale existuje celá řada výjimek. Přinášíme přehled případů, kdy jste od zaplacení daně z příjmů při prodeji nemovitosti osvobozeni.
Pětiletý časový test se mění na desetiletý
Prodej nemovitosti je osvobozen od daně z příjmu, pokud mezi jejím nabytím a prodejem uplyne alespoň pět let. Tato lhůta platí pro prodej všech nemovitostí, které jste nabyli do 31. 12. 2020. V případě nemovitostí, které jste nabyli od 1. 1. 2021, platí nově lhůta deset let. Pro osvobození od daně tedy platí pravidlo vlastnictví 5 nebo 10 let (tzv. “časový test”) podle toho, kdy jste dům nebo byt získali.
“Daň z příjmů z prodeje nemovitosti se počítá ze zisku, nikoliv z prodejní ceny. Základem pro její výpočet je tedy rozdíl mezi prodejní cenou a částkou, za kterou jste nemovitost koupili nebo jinak nabyli. Teoreticky se může stát, že dům nebo byt prodáte za nižší cenu, než jste jej koupili. Pak žádnou daň platit nemusíte, protože neexistuje základ pro její výpočet,“ upřesňuje Jakub Zámiš, realitní odborník z online kalkulačky Odhad-zdarma.cz, kde lze bezplatně získat odhad ceny nemovitosti před prodejem.
Dvouleté bydlení v prodávané nemovitosti
Od daně jste osvobozeni také v případě, že jste v nemovitosti před prodejem dva roky bydleli. Pokud je dům nebo byt součástí společného jmění manželů, stačí, že v něm bydlel jeden z nich. V nemovitosti nemusíte mít ani trvalé bydliště, budete však muset prokázat, že jste se v ní skutečně zdržovali po dobu 2 let bezprostředně před prodejem. To můžete doložit třeba korespondencí, která vám byla na adresu nemovitosti zasílána (účty za telefon, energie, výpisy z banky apod.). Povinnost nahlásit tuto skutečnost finančnímu úřadu máte do konce roku.
Využití prodeje pro uspokojení vlastní bytové potřeby
Třetí možností pro osvobození od daně z příjmů při prodeji nemovitosti je situace, kdy získané peníze z prodeje využijete pro pořízení nového vlastního bydlení (=uspokojení vlastní bytové potřeby), a to do jednoho roku od prodeje. Nemusí jít jen o koupi nového domu nebo bytu, ale také rekonstrukci, výstavbu nebo koupi pozemku, kde bude zahájena výstavba. Osvobození lze využít i v případě, že jste odpovídající částku na vlastní bytové potřeby vynaložili v roce předcházejícím. Pak ale musíte příjmy z prodeje přiznat finančnímu úřadu a doložit, že jste je použili uvedeným způsobem.
Daň z prodeje nemovitosti a družstevní byt
Když prodáte družstevní podíl, platí také podmínka časového testu pět let pro osvobození od daně z příjmů. Další možnost osvobození je použití prostředků z prodeje družstevního podílu na vlastní bytovou potřebu – tady navíc bez nutnosti současně splnit podmínku předchozího bydlení v prodávaném bytě.
Daň z prodeje nemovitosti a dědictví
Pokud plánujete prodat dům nebo byt, který jste získali dědictvím od příbuzného v přímé dědické linii, pak se pětiletý nebo desetiletý časový test pro osvobození od daně z příjmů zkracuje o dobu, po kterou byl dům nebo byt prokazatelně ve vlastnictví zemřelého. Příbuznými v přímé dědické linii jsou manžel/manželka, děti, vnoučata, rodiče a prarodiče. Jde o manžela/ku a členy rodiny, u kterých jde rodinný strom dolů a nahoru (z otce na syna a ze syna na otce). Sourozenci, strýcové, tety, synovci a neteře tam nepatří.
Daň z prodeje nemovitosti u právnické osoby
“Všechny případy osvobození od daně z příjmů při prodeji nemovitosti se týkají pouze fyzických osob. Pokud jste podnikatelem a nemovitost je zahrnuta do obchodního majetku, nebo do obchodního majetku alespoň jednoho z podnikajících manželů v případě společného jmění, pak jste povinni zaplatit daň z příjmů vždy a žádné osvobození se vás netýká,” upřesňuje problematiku daňové povinnosti při prodeji nemovitosti Ing. Jan Hájek, odborník z Quantum reality – realitní kanceláře.