Pokud chcete zvýšit hodnotu své nemovitosti, je prokázáno, že toho snadno docílíte výměnou podlah. Je už na každém investorovi, pro jaké podlahy se rozhodne. Čím jsou kvalitnější a z co nejtrvanlivějšího masivního materiálu, tím víc se investice do nich odrazí na ceně nemovitosti. Samozřejmě však v závislosti na lokalitě a celkovém vybavení a vzhledu bytu a celého domu. Představujeme luxusní exotické podlahy.
Podlahy z tuzemských dřevin
V zásadě rozdělujeme dřeviny a dřevo z nich těžené na měkké a tvrdé. U nás jsou nejznámějšími tuzemskými měkkými dřevinami smrk, jedle, borovice, modřín, lípa, … a tvrdými dřevinami buk, dub, bříza, ořech, třešeň, … Každý druh dřeva (každá dřevina) má své specifické vlastnosti, které zásadně ovlivňují způsob použití. Měkké dřevo se oproti tvrdému snadno opracovává, jeho odolnost je však nižší a snese tedy i nižší zátěž. Zároveň má měkké dřevo větší nároky na svou povrchovou úpravu (moření, lakování, voskování, natírání, …).Při výrobě masivních podlah využíváme měkké i tvrdé tuzemské dřeviny. V zásadě přitom platí, že masivní podlaha je takřka „věčná.“ V případě poškození dlouhodobým užíváním ji snadno renovujeme broušením a následným ošetřením povrchu přírodní chemií nebo syntetikou. Míru opotřebení podlahy a šíři nutného zásahu by měl zhodnotit odborník.
Podlahy z exotických dřevin
Pokud ale chcete něco opravdu zvláštního, sáhněte po dřevinách exotických. S podlahami z exotických dřevin se dnes setkáme v jakémkoli místě na světě. U nás známe materiály jako bambus, teak, merbau, kempas, wenge, jatoba, palisander, tauri, doussie, iroko, ořech americký, ořech africký, dub černý, dub asijský, webe, zebrano, hevea, gombeira, eben, mahagon, koa, platan, olivovník, ipe a další.Nezaměnitelný atraktivní vzhled, dojem exkluzivity a jedinečný šarm, nenáročnost na povrchové úpravy, minimální údržba, vysoká odolnost a tvrdost i dlouhá životnost – to jsou podlahy z exotických dřevin. Na první pohled se však od tuzemských dřevin ty exotické liší nezvyklou kresbou a barvami. V zásadě platí, že žádné jiné materiály nemohou nabídnout fantastičtější barvy, struktury a vzory než dřevo, především pak to exotické!
Názvosloví exotických dřevin
Samotná terminologie materiálů z exotických dřevin je velice komplikovaná - jeden u nás používaný název často označuje dřevo více druhů stromů. Například pojmy MAHAGON nebo PALISANDR zahrnují širokoké skupiny dřevin, nikoli jen dva konkrétní druhy stromů. Navíc jsou tyto materiály vedeny každý pod celou řadou obchodních názvů různých dodavatelů, které vycházejí nejčastěji z názvosloví domorodých. Například palisandr je dnes obchodně označován jako rosewood. Pojmem mahagon je zase označované těžké a tvrdé dřevo stromů rodů Swietenia, Myroxylon, Khaya nebo Afzelia původem z Jižní Ameriky, ale třeba i některých australských eukalyptů. Pro běžného uživatel však vystačí jednoduché objasnění – mahagonové a palisandrové materiály patří k nejdražším a nejkrásnějším na světě.Je tedy patrné, že se nemůžeme řídit názvy druhů stromů (dřevin), ale spíše názvy obchodními. V konečném důsledku pak každého zákazníka bude stejně nejvíc zajímat, jak materiál vypadá – jakou ma barvu, strukturu a vzory; jaké má vlastnosti a kde je vhodné jeho užití. U nás dnes v praxi více žijeme pod tlakem dojmů a mýtů - například představa o ebenovém dřevě je téměř pohádková, přitom jde o vzácnou dřevinu specifické barvy, struktury a vlastností.
Exotické dřeviny a ekologie
Ještě než se však rozhodnete pro masivní exotické dřeviny, je nutné si vyjasnit vztah k přírodě. Ten je sice na jednu stranu limitován cenou, v západních zemích si však podlahu z exotického masivu dnes může dovolit leckdo. Zásadní příklad lze uvést u největší světové velmoci v produkci dřevin – Brazílie. Na jednu stranu nás tato země zásobí dřevinami neuvěřitelných vlastností a vzhledů, na druhou stranu však nejvíce plení tropické deštné pralesy. A jak je známo – kde není poptávka, není ani nabídka. V důsledku rozsáhlé ilegální těžky mizí brazilské pralesy ze zemského povrchu a přitom jsou ne náhodou označované za plíce světa (Brazílie je největší země Jižní Ameriky a tropické deštné lesy zabírají 2/3 jejího území. Zabírají?).Následující názvy dvou dřevin chápejte jako názvy obchodní. Ne náhodou jsme vybrali dva výsostně ekologické exotické přírodní materiály.