Jak se zbavit plísní na okurkách a jiné zelenině?
První a nejdůležitější krok, kterým se zbavíme plísní na okurkách a jiné zelenině, je ošetření kořenů před vysazením předpěstovaných sazenic. Řešení se jmenuje Pythium oligandrum.
První a nejdůležitější krok, kterým se zbavíme plísní na okurkách a jiné zelenině, je ošetření kořenů před vysazením předpěstovaných sazenic. Řešení se jmenuje Pythium oligandrum.
S ochranou rostlin před plísněmi a škůdci musíme začít již v časných fázích růstu, ovšem nejvíce musíme zakročit vždy krátce před sklizní. Co lze použít kromě rizikové chemie?
Trávník si zaslouží pečlivou a pravidelnou péči. Pokud není jeho stav po zimě ideální, je na čase ho trochu oživit. Pro správnou péči je potřeba určit příčinu problému. Těch může být celá řada.
Již v předjaří respektive časně zjara patří ochrana broskvoní před kadeřavostí k prvním zahrádkářským činnostem. A opravdu se nevyplatí ji podceňovat.
Máte v zahradě jabloně a přesto kupujete „ukázkové“ plody dovážené ze zahraničí, protože právě vaše jablka nedosahují takové jakosti?
Škůdce si domů přineseme spolu s rostlinami ze zahradnictví či květinářství, zaneseme si je do bytu při letnění rostlin, nebo prostě vlétnou dovnitř oknem a začnou se množit. Jaké známe nejčastější škůdce pokojovek?
Je zcela logické, že pokud se na jaře začnou v zahradě množit škůdci jakéhokoli druhu, museli zde s největší pravděpodobností přezimovat. Kteří to jsou?
Lišejníky, mech, ale i řasy. Uchycují se na venkovní dlažbě, stěnách, kamenech, střechách, kůře stromů. Jak se jich zbavit? A je to vůbec třeba?
Dlažba vypadá naprosto báječně nová, časem se však špiní, zanáší a atakuje ji plevel a mechy, tedy především spáry. Vyžadují proto pravidelnou údržbu.
Hojná přítomnost mechu v travních plochách nám signalizuje, že něco není v pořádku. Je samozřejmostí, že bychom měli problém vyřešit, tedy mech z trávníku odstranit. Jak na to?
Zelené hnojení získáme výsevem rostlin, které mají prospět půdě v zahradě, tedy v záhonech. A to jak již svým růstem, tak po zapravení do země.
Bez řádné péče o půdu nelze úspěšně pěstovat rostliny a dosáhnout sklizně, ať už plodů, semen a nebo řezaných květů. Půda je prostě základ, jediným pěstitelským oborem, který ji nepotřebuje, je hydroponie. Jak před zimou pečovat o půdu?
Potřebujete rychle kvalitní organický materiál (čili humus) a není kde brát? Věděli jste, že si můžete menší množství kompostu vyrobit již za necelé 3 týdny?
Již jste sklidili první zeleninu? Můžete znova zasít či vysadit sazenice a počkat si na další odrůdu. Jak si poradit se střídáním plodin v užitkové zahradě?
Mšice jsou snad nejčastějším škůdcem v našich zahradách. Poradit si s nimi ale můžeme i bez chemie. Jak si vyrobit domácí, ekologické postřiky?
Mšice dovedou v našich podmínkách likvidovat na stovky různých rostlinných druhů, ovšem to, co vidíte na růžích, bezu, paprikách a jiných rostlinách, není jediný druh. Ba naopak.
Jak se na travních plochách zbavit plevelů, kdy s tím začít a jaké prostředky boje s plevelnými rostlinami využít?
Jak si připravit přírodní hnojivo, takzvaný zákvas, a přitom se zbavit plevelu? Je to naprosto jednoduché a geniální. Plevel, který jinak moří kulturní rostliny, využijeme v jejich prospěch.
Účinný přírodní postřik si můžeme vyrobit z obyčejných bylin, ale i mléka či česneku. Poradíme vám, jak ochránit vaše pokojové rostliny před škůdci bez použití zakoupené chemie.
Znáte nejčastější škůdce pokojových rostlin? A jak před nimi rostliny účinně chránit?