Senát ve středu schválil snadnější povolování instalací zdrojů elektřiny z obnovitelných zdrojů s výkonem do 50 kilowattů. Změna se týká především malých fotovoltaických elektráren. Novou normu nyní dostane k podpisu prezident.
Podle nově navržené normy již nebude třeba pro zdroje energie o nižším výkonu povolení stavebního úřadu ani licence Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Licence od ERÚ je dosud nezbytná pro zdroje nad 10 kW. Významně se tak má urychlit proces plánování a budování zařízení vyrábějících elektřinu z obnovitelných zdrojů. Navíc již nebude posuzován vzhled staveb při stavebních úpravách, jejichž součástí bude instalace obnovitelného zdroje energie, tedy například v situaci, kdy oslovíte firmu pro instalaci fotovoltaických panelů.
Především jde v tomto směru o malé fotovoltaické elektrárny například na střechách rodinných domů. S tím související novelu energetického (ale i stavebního) zákona ve středu schválila Sněmovna.
Stávající energetický zákon reaguje nedostatečně na potenciál využívání obnovitelných zdrojů energií pro zajištění potřeby pokrytí vlastní spotřeby elektřiny. Subjekty se dle něj musí stát licencovanými, čili podnikajícími na trhu s energiemi, přestože je jejich hlavní motivací samovýroba. Nikoli podnikání v energetice.
Na limitu 50 kW přitom panuje mezi politiky široká shoda. Obnovitelné zdroje energie do tohoto limitu v zastavěném území nebo na zastavitelné ploše se dostanou mezi stavby v takzvaném volném režimu. Nebude tedy pro ně třeba rozhodnutí o umístění ani územní souhlas. Stavby budou muset být pouze v souladu s územně plánovací dokumentací. Čili například plochy určené k bytové výstavbě budou sloužit pouze bytové výstavbě.
Ministerstvo financí bude navíc smět podle novely za mimořádné tržní situace poskytovat obchodníkům s energiemi úvěry kvůli odvrácení škod v národním hospodářství, případně za účelem řešení vzniklé situace.
K novelizaci došlo především kvůli snížení energetické závislosti na Rusku. Novinky mají podpořit budování malých výroben elektřiny z obnovitelných zdrojů. Zjednodušení se bude týkat i staveb umístěných na území významném z hlediska životního prostředí či památkové péče.
Sněmovna v předloze také upravila pravidla pro výběr dodavatele poslední instance. Pokud je na daném území více takových dodavatelů, budou obchodníci dodávat plyn anebo elektřinu podle toho, jak se dohodnou a dohodu oznámí Energetickému regulačnímu úřadu. Teprve v případě, že by se nedohodli, by se stal dodavatelem poslední instance ten, který má nejvíce odběrných míst.
Bez územního souhlasu bude též možné stavět elektrická připojení k distribuční soustavě a smyčky na hladině nízkého napětí, a to v maximální délce 25 metrů od již existující distribuční sítě. Do poloviny příštího roku má novela také prodloužit lhůtu, do kdy je možné dokládat kritéria udržitelnosti a úspor emisí skleníkových plynů čestným prohlášením.
Zdroj: novinky.cz