Pokud čtete tenhle článek kolem osmé hodiny ranní, teploměry v indickém Erode už ukazují pětatřicet stupňů. A to léto ještě ani pořádně nezačalo. Nejde tu o žádný teplotní extrém, podobné hodnoty jsou tu naprosto běžné. Jen pro porovnání, průměrná roční teplota – se zasněženými zimami a prosluněným létem - se v Česku pohybuje mezi 5,5 °C až 9 °C. V Erode ta samá celoroční průměrná teplota činí 30,4 stupňů Celsia.
Horko je tam zkrátka něčím, s čím se musí dopředu počítat. A přestože jsou v indickém státě Tamil Nadu, kam Erode spadá, s pořádnými vedry sžití, skutečné teplotní odchylky a extrémní výkyvy letních vln veder, s teplotami kolem padesátky, je tu nyní drtí též. Rezidenční architektura na to pochopitelně musí reagovat, ale ne tak, jak jsme zvyklí u nás. Klimatizací to vyřešit nejde, domy musí být adaptovány na jiných, energetických nenáročných a přesto vysoce efektivních principech.
Za zídkou je stín
Projekt domu The Croft, který tu vznikl – poblíž vody a nedaleko ptačí rezervace, takže v relativně přírodních dispozicích – tomu nehostinnému vedru odpovídá celou svou skladbou. Hned prvním krokem na cestě k tomu, jak se tu neupéct, je umělá tvorba stínu. Budování struktur, který zastiňují povrch v okolí domu (čímž brání přehřívání terénu a tím pádem i vzduchu). To jsou všechny ty překryvy nízkých zdí jali, sloních uší okolo domu, které nevypadají, že by měly hlubší smysl.
Jistěže taková nízká zídka zloděje nezastaví, ale vytváří kolem sebe pruh chladnějšího území. A pokud na něm roste vegetace (což je ve stínu pravděpodobnější, než na úpalném slunci), bude transpirací ochlazovat své okolí. Druhá linie obrany před horkem těsně přiléhá k profilu domu. Zastiňuje se tu ze stran zídkami, ale také prvky v úrovni pergoly a nápadnými přesahy střech.
Nepouštějte si teplo dovnitř
I tady se rozhoduje o tom, jak moc teplý vzduch se do domu vlastně dostane. A to před-chlazení rozhodně pomáhá. Je to lepší, než kdyby se slunce okny opíralo přímo do pokojů. Dům se nebrání přirozenému světlu, to by snižovalo kvalitu obývání. Ale všude to světlo je tlumené, regulované. Prochází mřížovými strukturami, rošty, mašrabíjemi. Které současně podporují provívání.
The Croft disponuje bazénem, k němuž se část společenských místností v domě otvírá. Bazén tu je ale méně o luxusu a pohodě, slouží jako další funkční ochlazovací prvek. V polo-otevřeném interiéru, který podporuje komínový efekt a přirozené provívání, nechybí zeleň. Okrasné druhy, které přispívají k tvorbě žádoucího vnitřního klimatu. Platí, že široké listy rostlin znamenají větší odpar.
Naše teplotní extrémy v létě, vlny veder, které zažíváme, jsou běžným průměrem toho, co se zažívá v indickém Erodu. Prvky indické architektury vám možná mohou připadnout příliš exotické, ale řešení, s nimiž tu po staletí pracují, jsou víc než osvědčená. Proto by ta „liniová obrana“ domu před horkem mohla dobře posloužit i vám.
Zdroj: Mindworks Architecture
Foto: Shamanth Patil J