Ať chceme nebo ne, nic nezměníme na tom, že většina šikmých střech nadále zůstává v odstínech červené barvy. Jenže současné solární panely, které na střechy umisťujeme, mají obvykle barvu černou. A právě toho si všimli v sousedním Rakousku, načež začali vyrábět fotovoltaické solární panely v barvě červené, které mají především usnadnit instalaci fotovoltaiky na památkově chráněné budovy. Tedy jejich střechy.
Obvykle tmavé panely a obvykle červené střechy
Rakušané si jednoduše všimli, že právě obvyklá černá až tmavě modrá barva fotovoltaických střešních panelů nejde dohromady s obvykle červenými střechami. A problém je to designový obzvláště u památkově chráněných budov. Přitom ale řešení problému nebylo nijak zásadně složité. Stačilo sáhnout po jiné barvě solárů. A vše sladit.
Sladěno s památkami - Terracotta
Nový solární panel rakouského výrobce solárů Sonnenkraft skvěle splývá s běžnou střešní krytinou. Právě fotovoltaické panely tradiční červené barvy se skvěle hodí na historické nebo památkově chráněné budovy, na které není běžné za současných podmínek instalovat černé fotovoltaické panely. Nová řada panelů přitom dostala název právě po své barvě, totiž Terracotta.
Červené solární panely nekazí ráz krajiny, přitom mohou vyrábět dostatek elektřiny
Nové fotovoltaické panely červené barvy se vyrábí přímo v Rakousku. Červený povrch fotovoltaických panelů nepůsobí na červených střechách tak rušivě, přitom není zvoleným odstínem degradována efektivita celého solárního systému. Panely tak nekazí ráz krajiny a přitom mohou vyrábět dostatek elektřiny.
Nový produkt zajisté ocení i řada stavebníků, obzvláště pak majitelé domů v památkově chráněných zónách. Zde totiž mohou do rekonstrukce promlouvat památkáři, kteří mohou zakázat instalaci běžných černých solárních systémů. Obec či správní celek může mít v územním plánu navíc uvedenou i barvu střešní krytiny. Tmavý povrch standardních panelů je proto často problematický.
Schváleno pro komerční provoz
Solární panel Sonnenkraft Terracotta disponuje výkonem 400 W, chráněn je přitom dvojitým sklem s červeným rámováním. V Německu již výrobek prošel kompletní atestací a je schválený pro komerční provoz. Solární články dodává společnost TopCon, přičemž disponují efektivitou převodu záření na elektřinu ve výši 20,02 procenta. Jako bonus majitelé získají i originální konektory Stäubli MC4, které zajišťují optimální elektrické spojení mezi moduly, stejně jako třídu odolnosti panelů proti krupobití 4.
Zachována kulturní a historická identita starých domů
Stále sice nejde o nenápadné červené solární tašky, přesto je ale tento krok vítanou alternativou, která může přinést možnost získávání podílu obnovitelné energie i u budov, u nichž by to do této doby bylo téměř nemyslitelné. I přes červené zbarvení přitom panely Sonnenkraft Terracotta dosahují velmi slušné efektivity, za kterou by se nemusely stydět ani mnohé standardní fotovoltaické panely typicky tmavé barvy.
Sonnenkraft tak umožňuje na jedné straně instalaci fotovoltaických systémů na budovy, kde se to dříve zdálo z důvodu památkové ochrany nemožné. Na druhou stranu zachovává kulturní a historickou identitu těchto staveb.
Zdroj: sonnencraft.com, elektrickevozy.cz