Jedním ze dvou základních typů zateplování starších domů i novostaveb je provětrávaná fasáda. Oproti kontaktním fasádám je realizace těch provětrávaných mnohem rychlejší. O dalších výhodách i nevýhodách provětrávaných fasád si přehledně povíme v tomto článku.
Co je to provětrávaná fasáda a z čeho se skládá?
Provětrávaná fasáda je způsob zateplení budovy, kdy se mezi vnějším obkladem a vrstvou izolace nachází vzduchová mezera. Jejím účelem je zmírnit výměnu tepla i zvuku a umožnit volnou cirkulaci vzduchu a odvod vlhkosti. Jde o bezkontaktní zateplování budov, které je vhodné nejen u budov s vlhkým zdivem.
Provětrávaná fasáda se skládá z následujících prvků:
Nosná stěna z cihel nebo betonu, na kterou se instalují kotvy pro provětrávanou fasádu.
Izolační vrstva na nosné stěně podporuje tepelně a zvukově izolační schopnost provětrávané fasády.
Vzduchová mezera vytvořená roštem z impregnovaných latí 40x60 mm, nebo 60x60 mm a více, umožňující cirkulaci vzduchu a tepla. Dejte si ovšem pozor – pokud vám někdo připevní obklad na rošt vodorovný, pod kterým není další svislý rošt a tvrdí, že se jedná o provětrávanou fasádu, tak nemá pravdu, protože vzduch nemá kudy proudit!
Tloušťka roštu pro odvětrávanou fasádu
U rodinného domu je dostačující provětrávaná 4 cm mezera mezi domem a fasádním obkladem (4 cm je minimum, pokud dáte 6 cm, bude řešení ještě lepší). Čím delší je však provětrávaný úsek, tím je třeba mezera větší. U bytových domů se tak můžete setkat i s odvětrávanou mezerou okolo 10 cm.
Mezi roštem a stěnou domu (nezáleží na tom, zda se jedná o dřevostavbu nebo stavbu zděnou) se umísťuje difúzní fólie, která pomáchá chránit samotnou stavbu proti vlhkosti, a přitom umožňuje průnik vodních par směrem ze stavby do exteriéru.
Podle typu fasády rozlišujeme dva typy difúzních fólií:
Standardní difúzní fólie
Jde o stejné difúzní fólie, které se používají ve střešních konstrukcích. Jsou učené gramáží (čím vyšší tím lepší, ideálně okolo 125-175 g). Tyto fólie se používají u dřevěných palubkových provětrávaných fasád, které nemají přiznané mezery a v případě, že fasádní prvky tvoří konzistentní plochu bez mezer.
UV stabilní difúzní fólie
Tato fólie se používá pro odvětrávané fasády, jejichž fasádní prvky mají přiznané mezery. U klasických fólií by UV záření způsobilo degradaci samotné fólie a jejích funkce. Každá UV stabilní fólie má navíc údaj pro jak široké mezery ve fasádních palubkách nebo jiných obkladech jsou určená.
U obkladové dřevěné vrstvy provětrávané fasády je rozhodující estetický požadavek a účinnost samotného materiálu podle typu budovy a prostředí, ve kterém je zasazena. Zajímavým řešením, které doporučujeme, jsou obkladová prkna ošetřena technologií Královské impregnace. Jde o přírodní materiál, který je ošetřený lněným olejem s přidaným pigmentem, takže tato fasádní prkna vynikají nízkými nároky na údržbu a mimořádnou životností. Dalším vhodným řešením jsou fasádní prkna ošetřena vakuově-tlakovou impregnací, tzv. Profi impregnace.
Spojovací materiál
U odvětrávaných fasád pro použití v exteriéru, které jsou vystavené povětrnostním vlivům, se jako spojovací materiál používají vruty z nerez oceli. Výhodou je, že nevytvoří na fasádě žádné skvrny nebo linky od koroze jako je tomu u klasických pozinkovaných vrutů. Nejčastěji používanou třídou oceli pro nerez vruty je třída A2. U impregnovaných výrobků A4.
Provětrávaná fasáda je univerzální a nabízí řadu výhod
Jedná se o systém s nadčasovými vlastnostmi, který vydrží sloužit kvalitně desítky let. Kromě funkčních benefitů může být zásadním estetickým prvkem budovy, a to u novostaveb, starších budou v i u dřevostaveb. Provětrávaná fasáda se navíc hodí nejen pro rodinné domy, ale i průmyslové a komerční objekty.
Provětrávaná fasáda nabízí několik benefitů. Vzduchová mezera mezi fasádou a použitým izolantem je důležitou komorou v níž probíhá zásadní proces odvádění vlhkosti a volného proudění vzduchu. Tyto procesy udržují konstrukci suchou, neboť umožňují budově dýchat a přirozeně cirkulovat kromě vzduchu i teplo. Jedinečné tepelně-izolační vlastnosti zajistí snížení nákladů na chlazení v létě a na vytápění v zimě. Výhodou je také to, že při zateplování starších budov není nutné příliš omítku upravovat.
Ochrana proti vlhkosti
Odvod vlhkosti je zásadní pro zbavení se všech vodních par ohrožujících konstrukci nad zemí. Tím se vyhnete tvorbě plísní na zdech domu. Také nehrozí riziko proniknutí do skladby izolace díky efektivnímu odvodu dešťové vody. Provětrávaná fasáda spolehlivě plní akustickou ochranu a chrání před hlukem z okolí.
Snadná montáž i údržba
Při montáži fasády nemusíte čekat, až materiál při instalaci vyschne nebo až bude venku pěkné počasí. Realizaci lze provést v kterémkoliv ročním období, jde o poměrně rychlou záležitost a snadná je i demontáž nebo opravné práce (případně stačí opravit jen konkrétní části fasády.
Elegantní vzhled a zvýšení hodnoty nemovitosti
Chrání dům před nepříznivým počasím a plní i estetickou funkci. Dodává budově moderní, elegantní vzhled. Pokud potřebujete opravit části domu, fasáda se snadno demontuje. Rovněž zvyšuje hodnotu objektu nejen díky své architektonické výjimečnosti.
Má provětrávaná fasáda nějaké nevýhody?
Náklady na provětrávanou fasádu mohou být vyšší než na fasádu kontaktní. Pokud si troufáte práce udělat svépomocí, nemálo tím ušetříte.
Stejně jako u každého projektu je důležitá příprava a nákup materiálu. To bude individuální podle typu objektu či budovy a případných atypických prvků, které se na ní nachází.
Důležité je nepodcenit tyto klíčové body. Pohlídejte optimální tloušťku vzduchových mezer, dostatečné množství a minimální parametry větracích otvorů a nezapomeňte na mřížky proti hlodavcům. Doporučujeme také použít správný spojovací materiál, ideálně nerezový.
V průběhu let se investice do provětrávané fasády snadno vrátí například v podobě snížení nákladů na vytápění. Naopak v létě nebudete muset využívat klimatizaci. Dřevěná fasáda dodá vaší stavbě elegantní vzhled nadčasovost a originalitu.
Více se o provětrávaných fasádách a další zajímavosti ze světa impregnace dřeva se dozvíte na webu: www.impregnacesobeslav.cz