Životní styl se ve 21. století výrazně změnil a tomu se musela přizpůsobit i architektura. Původně samostatné uzavřené místnosti byly nahrazeny velkými otevřenými prostory, kuchyň byla začleněna do společenského prostoru a interiéry se staly výrazně světlejšími a vzdušnějšími. Pokud si koupíte byt postavený v druhé polovině minulého století, máte dvě možnosti: bydlet jako v minulém století, nebo se pustit do radikální rekonstrukce.
Vše zbourali a postavili znovu
Majitelé staršího třípokojového bytu v širším centru Bratislavy si vybrali druhou možnost: rozhodli se pro kompletní rekonstrukci, na jejímž konci budou mít moderní vzdušný byt vhodný pro čtyřčlennou rodinu. Ke spolupráci přizvali architekty ze slovenského ateliéru TOITO. Ti se rozhodli pro velmi radikální řešení, které jim umožnil železobetonový skelet domu. Vybourali veškeré stěny uvnitř bytu a vše postavili znovu, tentokráte už ale podle moderních standardů. Ze tří uzavřených místností spojených úzkou dlouhou chodbou vznikl otevřený prostor obývacího pokoje s kuchyní, dva dětské pokoje a ložnice. Vytvořili tak soukromý prostor pro každého člena rodiny a zároveň i velký společenský prostor pro setkávání a trávení společného času.
Do chodby umístili spoustu úložného prostoru
Z původní dlouhé chodby zkrácené téměř o polovinu vznikla příjemná vstupní hala, jejíž druhou část architekti využili na umístění velké vestavěné skříně ze světlého dřeva. Skříň kopíruje levou stranu chodby a přirozeně se přelévá do otevřeného prostoru kuchyně a obývacího pokoje. Poskytuje dostatek úložného místa pro celou rodinu, díky světlé barvě ale nepůsobí robustně. Pravá část chodby je určena dvěma dětským pokojům. Ty jsou spolu s ložnici minimalizovány na nezbytnou velikost, aby otevřený prostor bytu byl co největší a co nejprůchodnější.
Otevřený prostor umožňuje komunikaci
Centrum bytu tvoří velký společenský prostor, který je propojením obývacího pokoje, kuchyně a jídelny. Minimalistický obývací pokoj je vybavený velkou šedou pohovkou doplněnou vzorovaným kobercem v tlumených barvách, který spolu s barevnými polštářky a obrazem nad pohovkou oživuje neutrální interiér. Obývací stěnu ve tvaru písmene L tvoří na straně obrácené do obýváku uzavřené skříňky, na straně do jídelny jsou otevřené police sloužící jako knihovna. Stěna je vyrobena ze stejného materiálu jako vestavěná skříň v chodbě. Světlé dřevo vytváří dojem vzdušnosti a prostornosti. Z pohovky se otevírá pohled na jídelnu a kuchyň, což umožňuje jednoduchou komunikaci mezi osobami v kuchyni a obýváku.
Originální kuchyň je opravdovou perlou bytu
Ve stejném duchu je zařízená i jídelna. Jednoduchý bílý oválný stůl je doplněn barevnými židlemi, které rozbíjejí monotónnost interiéru. Opravdovou perlou je kuchyň. Designově propojuje ostatní prostory, nerezový materiál působí neobvykle a přirozeně láme světlo, čímž přináší do hlavní části bytu více světla, ještě umocněného malým balkonkem u kuchyně. Nerez navíc vytváří přirozený kontrast ke dřevu. “Železobetonový skelet dostal bílý nátěr a zůstal odhalen. Jeho odhalení je základním prvkem celkového vizuálního vnímání bytu,” vysvětlují architekti ze studia TOITO.
Skandinávský minimalismus vytváří nadčasový interiér
Za kuchyní je ukryta koupelna. Ta svoje místo nezměnila, byla pouze lehce prodloužena a nově se do ní vchází posuvnými dveřmi vedle kuchyně. Architekti v ní nepoužili dřevo jako v ostatních místnostech, ale nahradili ho pudrově růžovou barvou skříněk. Záchod je samostatný, vchází se do něj přes koupelnu. Celý byt je zařízen v minimalistickém stylu, díky čemuž působí světle, prostorně a velmi nadčasově. Jeho skandinávskou jednoduchost oživují zelené rostliny, které nabourávají místy až sterilní design.
Architekti: TOITO architekti
Foto: Matej Hakár