Pohoda je skryta v detailech. Třeba v tom, že vám nikdo nediktuje, jakým způsobem máte vlastně odpočívat. A tuhle volnost relaxu norská chata na pobřeží bezezbytku naplňuje.
Když se řekne „chata u moře“, každý si nejspíš představí něco jiného. Někdo se už těší na koupání ve vlnách, jiný se vidí při slunění na lehátku, další už cítí benzín a řev motoru skútru nebo člunu, a v neposledku tu budou i ti, co preferují ticho a klid, protože se přeci bude rybařit, ne? Norský projekt exceluje v tom, že vám ochotně splní všechna tato přání. A přitom se svou rozlohou zastavěné plochy vměstná do 18 metrů čtverečních. Je totiž praktická a univerzální.
Staré za nové, ale v původním duchu
Záměrem klienta bylo vytvořit si na kousku norského pobřeží, který vlastní, příhodné zázemí k relaxaci. Což skutečně může být o rybaření, projížďkách na člunů, koupání i slunění. Nechtěl ale, aby pojetí stavby příliš ostře vymezovalo to, co se uvnitř bude dít. Ona chata měla být jen vnější obálkou, doplňující v daný moment aktuální situaci. Z čeho mohl vycházet?
Z toho, že disponuje parcelou zahrnující výseč pobřeží, napojené na příjezdovou cestu a malé kamenné molo. Kdysi tu stála i zimní „garáž pro loď“, ale ta už se svým stavem nedala nazvat použitelnou. Proto ji architekti v původním profilu a tradičních červených barvách nahradili novou dřevostavbou. Vypadá jako řada jiných malých loděnic, rozesetých po norských fjordech. Připomíná historii a tradice, ale sama je trochu jiná. Jako minimalisticky pojatá dřevostavba s oplechovanou střechou je usazena na hraně břehu, a vypodložena žulovými bloky. Stojí nad vodou, připojená je k molu.
Chata, která nezkazí žádnou zábavu
Materiálové provedení je nekomplikované, ale robustní. Přeci jen, podnebí na pobřeží umí ukázat i svou nevlídnou tvář. Základem jsou tedy masivní dřevěné podlahy a stropy, stěny, které podepírají a vyplňují konstrukci. Silnější obklad pak nese sedlovou střechu, se sklonem 45°. Mezi každým dřevěným panelem jsou namontovány úzké průhledné akrylátové panely. Nahrazují okna. Dveře a okenice jsou vyrobeny stejným způsobem (jak s akrylátovými panely, tak bez nich). Chata je ukotvena k rámu z pozinkované oceli, položeném mezi žulové bloky a betonový sokl.
A k čemu tahle stavba slouží? To je právě to… když její majitel vystoupí z auta, které zaparkuje na zpevněném břehu, může si tu jen odložit věci a vyrazit na projížďku lodí. Kotví hned vedle. Může si také z chaty vyzvednout rybářské náčiní, usadit se na břehu a věnovat se své oblíbené kratochvíli. Pokud počasí dovolí, není problém se tu vykoupat. A potom zahřát uvnitř, protože chata má i kamna.
K aktivnímu odpočinku i pasivnímu flákání
Ostatně, interiér disponuje zázemím pro přespání, ve vyvýšeném loži přístupném po žebříku. Je tu mikro-kuchyňka, sklad nejrůznějšího užitného materiálu, toaleta. Je tu všechno, co je třeba k aktivnímu odpočinku, nebo jen lenošení. A v létě se tu klidně může slunit. Fasáda chaty je totiž „skládací“ a obydlí může odhrnout část svého pláště, pustit dovnitř slunce. Je to jako ležet na pláži pod svým soukromým slunečníkem. Mít pohodlí a komfort vlastní šatny.
Silným rysem stavby je to, že pokud jste uvnitř, moře je pořád před vámi. V každý moment pobytu zde jste v kontaktu s okolím. Stavba je nová, ale příjemně ladí se svým okolím, dokresluje atmosféru, jíž je součástí. A když se pobyt nachýlí ke konci? Není problém chatu uzavřít a zabednit. Pak vypadá jen jako další malá loděnice.
Materiály: Handegard Arkitektur
Foto-kredit: Carlos Rollan