S trochou štěstí se většina z nás dožije momentu, kdy naše děti vyletí z rodného hnízda do světa a založí někde své vlastní hnízdo, domácnost. Vedlejším produktem takové situace je, že naše domácnost osiří, vyprázdní se. A kromě rázem nabyté spousty místa nám taky nám přibude volného času. Co s tím? Renovace ve stylu Patricia Residence přináší inspiraci.
V hezkém domě, který prve obývala rodina s dětmi, se také po letech udělalo prázdno. A jeho majitelka už nechtěla udržovat zakonzervované patro celé své domácnosti pro případ, že by se náhodou ona ptáčata vrátila nazpět. Raději se rozhodla pro návrat k tomu, co jí kdysi tolik bavilo. Tvůrčí práce, vaření s citem pro hlubší gastronomii, čtení a cvičení jógy. Věci, na které po léta s dětmi prostě nebyl čas, ale které jí citelně scházely.
Plán B pro rázem příliš velký dům
Proto přistoupila k tomu, že podlaží původně určené dětským pokojům nechala vystěhovat, vybourat a přestavět na moderní kuchyňské studio, s malým ateliérem a cvičební plochou. A sympatické je, že jí na tenhle velký návrat zpět přispěly její ratolesti, takže se při návrhu nemusela příliš šetřit. Prostor si navíc zachovává neutrálně volná místa, takže může posloužit jako náhradní hostinský pokoj, kdyby dorazila vnoučata.
Z původního dispozičního řešení ponechala majitelka domu na radu architektů v patře jen toaletu s koupelnou (jejichž odstranění by bylo stavebně zbytečně komplikované), a dříve stěnami dělenou trojici pokojů propojila do jedno otevřeného, spojitého prostoru. V jeho těžišti, kopíruje původní profil dělící zdi, pak vznikl bar přiléhající ke kuchyni. Hosté, které si majitelka pozve, tak mohou pohodlně sedět a vykládat si s ní, zatímco ona připravuje nějaký kouzelný pokrm.
Otevřít se budoucnosti
Tam, kde nacházela místnost využívaná jako univerzální odkladiště veteše, vznikla jídelna. Velmi exkluzivně pojatá, na kuchyni hezky navazující. A zbylé části patra? Než hromadit nábytek a zbytečnosti, dala majitelka přednost estetice nezastavěného prostoru. Pod rohovým oknem se usadil pracovní stůl, a své místo našel i kout ke cvičením a pohybovým meditacím, který koncept nikterak nepřesycuje.
Volnost a prodyšnost se tak stala novým charakteristickým rysem celého upravovaného podlaží. Vydatně tomu napomáhá i řešení knihovny formou alternativního policového systému, přihrádek. Ty mohou být vyplněny vážnou a nevážnou literaturou zrovna tak jako květinami. Orientace oken na jih se podbízí tomu, aby hezky rostly do krásy, a jejich usazení vytváří dojem vertikální vegetační stěny.
Box je lepší než zeď
Knihovna je přitom vpravena do původních dispozic jako ucelený box, navazující na prostor kuchyně. Coby zakázkové řešení byla tou nejsnazší cestou, jak ji zařídit. A podobně „ekonomické“, finančně i na zastavěný prostor, bylo i řešení ostrůvku se spotřebiči v kuchyni. Formou dalšího vsazeného bloku, boxu. Umožňuje to komunikace a pohyb ve všech stran, snadnou orientaci. O zbylé detaily se postaralo integrované osvětlení, chladivý jas dodaly podlahy z šedavého dřeva baltské břízy, okna v hliníkových rámech. Prvky, které mají nadčasovou hodnotu a příhodně zvelebují celé patro.
Majitelka domu může být spokojená. Rozsáhlá renovace celého patra vyplnila prostor, který po odchodu odrostlých dětí zůstal tíživě prázdný. A vyplnila jej něčím, na co se může těšit a co jí dělá radost. Adaptovat bydlení změnám a potřebám klientů, i to je posláním architektury.
Materiály: Dupont Blouin architectes
Foto-kredit: Olivier Blouin