Jak poznat, že už je třeba provést zásadní proměnu celé vaší domácnosti, pustit se do velké rekonstrukce bytu nebo rodinného domu? Průvodní motivy toho, proč zahájit renovaci, se od sebe mohou docela výrazně lišit. Každý si najde ty své. A možná uvidíte sami, že už je čas pustit se do díla.
Připomíná to historky, které rodiče vypráví svým zvědavým dětem o tom, jak se vlastně seznámili. V tom příběhu je vždy vše dokonalé, harmonické a bez zádrhelů. A krásně to na sebe bez odboček navazuje. Zrovna takové totiž bývají články o architektuře: klient zkrátka pocítil nějaké trable, oslovil hned napoprvé ty správné architekty, probrali to a dospěli ke shodě, pustili se do návrhu projektu. Krása. A na konci je hotová zářná proměna domu.
My se ale zastavíme hned u toho prvního bodu, který zavdává příčinu k prapůvodní nespokojenosti. K tomu, kdy se vlastně ten hypotetický klient pro přestavbu, renovaci nebo rekonstrukci rozhodl. „Přeci tehdy - až na to našetřil,“ shrnou to jednoduše chytráci. Jenže tak prosté to není. Do renovací se totiž pouští i lidé, kteří naspořený balík v rezervě nemají. A naopak všichni ti, kteří už našetřeno mají, nutně nerekonstruují. Na to, abyste se do takového díla pustili, je třeba mít důvod.
Není to jen o vzhledu a estetice. Musí za tím být nějaký hlubší motiv. A o těch důvodech, které tvoří „příběh za příběhem“, to dnes bude. Projdeme si nejčastější modelové situace, které k renovacím vedou. A podle nichž poznáte, že už možná nastal čas k zásadní rekonstrukci třeba zrovna u vás doma.
Nad rámec běžných oprav
Naprostá klasika. Začne to dlouho odkládanou výměnou prasklé dlaždice v koupelně. Když se k tomu s jistou nechutí rozhoupete, dojde vám, že zrovna ta jedna dlaždice je k nesehnání a snazší nakonec bude vyměnit všechny dlaždice. Že se přitom zrovna vypořádáte i s nevyspádovanou podlahou ke špatně odtékající výlevce v podlaze. Že tedy rovnou zatočíte s plísněmi a nedostatečným odvětráváním novou ventilací. Taky se poperete s tím škaredým umyvadlem.
Výsledkem je totální rekonstrukce koupelny, kterou spustila výměna jedné prasklé dlaždice. Přesně tak, ale jen naoko. Tím z nejčastějších motivů renovací ovšem nebývá naprostá formální maličkost, ale nějaký dlouhodobý nesoulad. Říká se, že pohár trpělivosti sice přeteče „tou poslední kapkou“, ale zrovna tak podstatné jsou všechny předchozí kapky, které pohár předtím naplnily.
Signálem, který visí ve vzduchu a může skončit velkou rekonstrukcí je, že sami cítíte, že některá z místností vaší domácnosti „nefunguje tak, jak chcete“.
Účty za energie bourají strop
Říká se, že nikdo není tak bohatý, aby mohl donekonečna utrácet za laciné věci. A tohle je ten princip, v jehož rámci si připlatíte za kvalitu, kterou se doberete úspor. Cože? Pokud účty za energie bourají strop, mělo by se spíš šetřit, ne? To zajisté, ale on na sobě nikdo nešetří rád. Navíc taková investice do úsporných opatření může být formou šetření. Dlouhodobou a velmi efektivní.
Jestli doma topíte jako diví – a na rozdíl od účtů za plyn roste teplota jen v některých místnostech domácnosti – připadnete dost možná na tohle řešení z druhé strany. Proti přeplácení se postavíte tím, že si připlatíte. Za nová okna, za vnější zateplení nebo vnitřní izolaci. Za nový kotel, za efektivnější energetická provedení. Zateplení stropu udělá deset procent, zateplení střechy dvacet procent. Ale proč zůstávat na půl cesty, že? Pokud investujete do termoizolace obvodových stěn, podlahy i střechy, můžete snížit výdaje za vytápění i o 60 %.
Shrnuto a podtrženo: Velmi častým signálem k zahájení rekonstrukce je, že za energie a provoz domácnosti platíte o hodně víc, než se vám hodí.
Změna životní situace
Je obecnou povahou věcí kolem nás, že se mění. K lepšímu, k horšímu. Jakkoliv. Ale neustále. A po letech spokojeného bydlení se vaše životní situace „nějak“ proměnila. Možná je vás teď pod střechou o jednoho nebo dva víc. Možná je vás taky o jednoho méně. Může být, že vaše ratolesti už dospěly a vyletěly z rodinného hnízda do světa. Nebo už stáří tiše klepe na dveře a toho prostoru už rázem kolem sebe nemusíte mít tolik? Prodělal někdo z členů rodiny úraz s trvalými následky?
Třeba už nepotřebujete nutně mít dva prázdné dětské pokoje, vystačíte s jedním pokojem pro hosty. Možná nepotřebujete vytápět půlku neobývané domácnosti. Pokud jste rozjeli podnikání z domu, možná to bude spíš chtít zařídit novou pracovnu. Možná máte v plánu nabídnout patro domu k pronájmu, a tím si zajistit stálý příjem. Těžko říct, těch variant je mnoho. Obecně ale všechny nesou informaci, že domácnost je třeba znovu adaptovat.
Pokud se nějak výrazně změnila vaše životní situace, a zvlášť pokud po stránce obytného prostoru pociťujete přebytky nebo nedostatky, je to velmi silný impuls k rozsáhlé rekonstrukci.
Tohle nejsem já!
Je to taky forma určité nespokojenosti, opatrné vyjádření nefunkčnosti místností. Které přitom mohou pro jiné fungovat docela dobře a bez závad, ale ne pro vás. Možná vás prve oslovilo, že vámi pořizovaná nemovitost má v suterénu zabudovanou infra-saunu, domácí fitko. Nebo jste podědili obydlí se dvěma garážemi, obří kutilskou dílnou a bazénem. Případně se na zahradě toho domu nachází veliký skleník.
Jenže vy zdravému pocení nefandíte, auto máte jedno nebo žádné, jste neplavci a kutění v dílně nebo mezi záhonky se takticky vyhýbáte. Ten dům je perfektně vybavený, ale spíš než pro vás je dělaný pro předchozí majitele. A to vás pochopitelně žere. Není to jako s tou prasklou dlaždičkou v koupelně, tenhle dům může být jako z katalogu. Ale nesedí vám. Může to být záležitost materiálů, obkladů, barev, osvětlení, celkového stylu. Rustikální provedení vám nic neříká, případně vám nevoní strohé linie minimalistického ladění. Proto tolik chcete změnu. Nechcete totiž bydlet v domě nebo bytě, který je „dělaný pro někoho jiného“.
K renovaci se můžete odhodlat ne nutně proto, že by vám dům v havarijním stavu padal na hlavu. Může být ve skvělém stavu. Ale dostatečně neodráží vaši osobnost.
Renovací za zábavou
Poněkud zvláštní kategorie, která má ale v motivech k rekonstrukcím a renovacím své silné zastoupení.
Typická je pro majitele nemovitostí, kteří jsou řemeslně zruční, aktivní a plní nápadů. Do kompletní rekonstrukce elektrických rozvodů se pustí proto, že jejich plány nebo paměť na ně už zastarali, a oni je chtějí udělat nové a lepší, organizovanější. Zrovna tak se nebojí rozkopat celou domácnost jen proto, že „dělají vodu“. Stačí jim zmínka o tom, že doma není věci kam dávat, a přinutí je to vybourat celou chodbu a instalovat v ní vestavěné police. Raději před nimi neříkejte nic o vrzajících schodech do patra, nebo pozítří budete mít nové schodiště.
Kdyby mohli, celý svůj vyspravený dům klidně prodají, jen aby si mohli koupit další, který pak budou dávat znovu do kupy. Tihle notoričtí kutilové nejsou s prací nikdy hotoví, protože za hotovým dílem už vidí další rozpracované projekty. Umí to, ví jak na to. Nedá se říct, že by neměli pořádný důvod. Mají jich spousty.
Tím hlavním a nahlas většinou nepřiznaným je, že je to prostě ohromně baví. Lidé, pro které je každá renovace výzva a zábava současně, nepotřebují nějaký vnější impuls. Oni sami jím jsou.
Našli jste se v nějaké z těch kategorií? Vidíte se v některé z těch modelových situací a pociťujete jeden z těch „signálů“? Pak pro vás nejspíš nastal ten správný čas k velké změně.
Zdroj: Zdroj: autorský text - Radomír Dohnal, ČESKÉSTAVBY.cz, TheSpruce.com, RealSimple.com