Bez správného větrání bydlet nelze, dostatek čerstvého vzduchu je základní předpoklad pro hygienicky nezávadné prostředí, obytný komfort a náš odpočinek. Fyzický i psychický. Bez čerstvého vzduchu se nakonec ani kvalitně nevyspíme. Větrat přitom můžeme otevřenými okny, což je spojeno s mnoha nevýhodami a nebo stále, automaticky a dokonce bez ztrát tepla.
Co všechno správné větrání obnáší a co se může stát, když správně větrat nebudeme
Čerstvý a zdravý vzduch zajistí pouze opakované větrání každou hodinu po dobu nejméně 5 minut včetně noci. A to bez ohledu na venkovní teploty. Problémem je nejen příliš vlhký vzduch, který se v interiérech hromadí, ale též oxid uhličitý, který sice potřebují pro svůj život rostliny (a to jen přes den), pro živočichy je však plynem odpadním a ve vysoké koncentraci smrtícím. Až tak hrozné to sice většinou není, ale platí, že v prostorách s vysokou koncentrací CO2 jsme rychle unavení, nekoncentrovaní a ospalí. A ani případný spánek nás nezregeneruje dostatečně, je nekvalitní. Bez čerstvého vzduchu to prostě nejde. Spolu s únavou ihned po probuzení následuje ochablost, pocity vyčerpání a u některých lidí bolesti hlavy. Potíž je, že naše smysly nedovedou nadměrnou koncentraci CO2 rozpoznat včas.
Dalším problémem špatně větraných prostor je pak vlhkost vzduchu. Ideálně by se měla pohybovat v rozmezí 40 až 60%. A v tomto případě nejde jen o naše zdraví, ale také plísně. Vysoká vlhkost poškozuje stavební konstrukce a povrchy, na kterých se začnou objevovat plísně. A právě jejich spóry jsou pro naše zdraví velice nebezpečné. A problémy s nadměrnou vlhkostí vzduchu najdeme u jakýchkoli budov včetně nových. Problém je přitom často stejný - špatné, nedostatečné větrání. V případě vzdušné vlhkosti jsou však problematické i její příliš nízké hodnoty. Zdravé rozhodně není ani dýchání suchého vzduchu a ten navíc vadí i většině pokojových rostlin a dalších živočichů, co s námi naše obydlí sdílí.
Správné větrání prostě není jen prospěšné, ale nezbytné, ovšem při běžném větrání okny a balkónovými dveřmi jsme také vystaveni pronikání hluku zvenčí, prachu a škodlivin (emisí) a hmyzu. Navíc nám v zimě uniká drahocenné teplo a v létě chlad. Spolehlivé větrání v optimální míře zajistí pouze řízené větrání.
Co dovede řízené větrání s rekuperací
Řízené větrání s rekuperací zajistí stále čerstvý a zdravý vzduch, tedy 24 hodin denně, po celý rok. A hygienicky zdravé prostředí oceníte pro svůj klidnější a zdravější spánek, snížení únavy a odstranění bolestí hlavy, které způsobuje vysoká koncentrace CO2 a jiných škodlivých látek. Výrazně eliminuje také pachy, emise a hluk přicházející zvenčí, stejně jako vyšší výskyt prachu, pylu a jiných alergenů.
Zároveň rekuperace udrží tepelný komfort po celý rok za současných nižších nákladů na vytápění a chlazení, což přináší značné úspory peněz. Zajistí také optimální vlhkost vzduchu (např. čtyřčlenná rodina vyprodukuje za 24 hodin pobytu v bytě až 10 litrů vodní páry). Nejenže tak žijete zdravěji, ale zároveň šetříte stavební konstrukce a povrchy.
Řízené větrání přitom probíhá zcela automaticky, ovládat je lze třeba z chytrého telefonu, použít však můžeme i tlačítka dostupná z interiéru. Prostě získáte domov se zdravým prostředím a bez starostí o větrání. Však také definice říká, že řízené větrání je systém (nejčastěji centrální), který trvale zásobuje interiér čerstvým filtrovaným vzduchem zvenčí a zároveň z objektu odvádí vzduch znehodnocený (odpadní). V budově je tak zcela automaticky udržován čerstvý a zdravý vzduch. V případě systému s centrální větrací jednotkou a s rekuperací tepla dokonce při současném zachování tepelného komfortu a bez zbytečných tepelných ztrát, které bychom jinak vyvětrali oknem. Samotné pořízení rekuperačního systému přitom může být dotováno z programu Nová zelená úsporám. Můžeme tak ušetřit reálně 25% nákladů za teplo, přičemž vám se získáním dotace pomůže dodavatel systému.
Větrací jednotka uspoří až 40% tepla
Klíčovou součástí centrálního systému řízeného větrání s rekuperací je větrací jednotka. Právě ta zajišťuje stálé a automatické provětrávání celého domu. V případě decentrálních jednotek pak vždy konkrétní místnosti, ve kterých jsou jednotky instalovány. Díky systému s rekuperací tepla můžeme u kvalitně zateplených domů dosáhnout úspor tepla potřebného k vytápění ve výši 25% oproti běžnému větrání okny. V případě pasivních domů je pak rekuperace vyloženě nezbytností. Setkat se též můžeme s pojmy rekuperátor a nebo tepelný výměník.
Jednotky nástěnné, podstropní i půdní
V-systém elektro s.r.o. přitom nabízí centrální jednotky s rekuperací tepla FLUO v několika typech. Pro běžně stavěné rodinné domy jednotky dosahují podobných rozměrů jako běžné domácí spotřebiče (např. pračka), jednotku lze proto bez problémů umístit do technické místnosti, ale i kamkoli jinam (prádelna, chodba, garáž apod.). Jednotky jsou většinou určené pro nástěnnou montáž, případně podstropní a některé lze instalovat i jako vestavné (např. nejběžnější typ FLUO M, s rozměry 540 x 1050 x 549 mm). Prodávány jsou však i menší větrací jednotky pro menší domy, jednotky pro podstropní instalaci (např. plochá FLUO FLAT, kterou lze instalovat i jako nástěnnou) a nebo jednotka do nezateplených půdních prostor FLUO Attic L a XL. Ta nezabere v domě vůbec žádné místo. Pro nástěnnou montáž jsou nabízené jednotky FLUO S, FLUO M, FLUO L a FLUO XL.
Účinná filtrace vzduchu
U větracích jednotek je také důležitá filtrace vzduchu. Základní výbavou větrací jednotky jsou filtry typu G4 na vstupu i při odtahu vzduchu, které dovedou odfiltrovat až 98 % vzdušných částic do velikosti 10 µm (mikronů). Čili hrubý a jemný prach, některé druhy bakterií, spory, aerosoly a domovní prach, hmyz, rostlinné části, pyl a chlupy. Větrací jednotku však lze vybavit i jemnějším filtrem typu F7, který dovede z přiváděného vzduchu odfiltrovat dokonce více než 98 % částic větších jak 2,5 µm. Jen pro srovnání, lidský vlas je silný 42 až 95 µm, menší částice již nelze dobře vidět lidským okem a částice menší jak 10 µm snadno pronikají do dýchacích cest. Pokud pak máte v lokalitě problémy (nebo riziko) nepříjemných pachů, lze na přívod vzduchu instalovat uhlíkový neboli pachový filtr, který odfiltruje cigaretový kouř a dým z topných systémů, ale i pachy ze zemědělské činnosti a dopravního provozu. Uhlíkový filtr lze snadno instalovat i dodatečně k filtrům, které jsou v základní výbavě větracích jednotek.
Nadstandardní služby před, při a po realizaci
Zdaleka však nejde jen o samotné pořízení větrací jednotky. Klíčové jsou též nadstandardní služby před, při a po realizaci, které společnost V-systém elektro nabízí.
Před realizací je proveden do 48 hodin předběžný cenový návrh. Konzultace na stavbě je zdarma po celé ČR a SR. Naši energetičtí specialisté na vyžádání zajistí průkaz energetické náročnosti budovy PENB a případné vyřízení dotace z programu Nová Zelená úsporám. Realizaci poté provádí ověřená montážní firma, dodávky jsou rychlé a nad realizací provádí dodavatel odborný dohled.
Po realizaci V-systém nabízí navíc prodlouženou záruku po dobu 5 let zdarma a automatické upozornění na potřebnou výměnu filtrů. Zákaznické oddělení je přitom k dispozici každý všední den.