Kdyby voda tolik neodtékala, bylo by lépe, úspory domácností nejsou řešením
I kdybychom doma šetřili vodou až natolik, že bychom ohrozili hygienické parametry vody a funkci vnitřní kanalizace, stejně sucho v krajině vlastně příliš neovlivníme.
I kdybychom doma šetřili vodou až natolik, že bychom ohrozili hygienické parametry vody a funkci vnitřní kanalizace, stejně sucho v krajině vlastně příliš neovlivníme.
Nejen zásuvky a vypínače, ale i svítidla (a vůbec elektroinstalace) mají při svém umisťování pravidla, která je nutné dodržet. Nejen proto, aby nová elektroinstalace mohla projít revizí, ale především pro naši bezpečnost. Na největší omezení narazíme zcela logicky v koupelnách, na druhém místě jsou pak kuchyně.
Projekt SMR Teplator získal Cenu veřejnosti za Urbanistický projekt roku 2023 a ocenění Národního centra stavebnictví 4.0.
Největší český distributor plynu GasNet apeluje na stavební firmy, aby si před zahájením zemních prací na staveništi nechaly vytyčit polohu plynárenských zařízení. Během loňské stavební sezóny došlo podle údajů skupiny GasNet k 502 případům narušení plynárenských zařízení, které dohromady způsobily zbytečné škody v řádech milionů korun.
Podle statistik České asociace pojišťoven napáchaly v roce 2022 vodovodní havárie podobný počet škod jako vichřice, které žebříčku jednoznačně vévodí. A jedno je jisté, zda přijde vichřice či povodeň, to příliš neovlivníme, ovšem vodovodním haváriím lze jednoznačně předcházet a vždy za nimi stojí člověk. Instalatér, výrobce instalačního materiálu, ale i my sami.
V poslední době se velmi často setkáváme s otázkou kvality provedení zdiva a jestli, případně jak moc, ovlivní fyzikální vlastnosti jednovrstvého zdiva přítomnost rozvodů, především pak elektroinstalačních krabiček. Je to skutečný problém, nebo jde jen o zbytečnou obavu?
Poklopy jsou vlastně jakousi tajnou součástí našich životů. Většina lidí vůbec netuší, co se pod nimi ukrývá a proč musí na daném místě zrovna být. Po poklopech běžně šlapeme, aniž bychom si to uvědomovali, jsou to vlastně takoví otloukánci našich životů. Vždyť po nich jezdí i automobily. Poklopy prostě nechce nikdo vidět a často ani nevidí, přesto to bez poklopů prostě nejde.
Rozhodli jsme se zrekonstruovat náš byt, aby si ještě i naše děti užily bydlení v novém, než vylétnou z hnízda, jak se lidově říká. Jenže nás čekalo nemilé překvapení, když jsme hledali instalatéra. Zjistil jsem, že instalatéři prostě nejsou. Nemůžu, nemám čas, ozvi se v lednu, v únoru se musí udělat projekt, abychom mohli v červenci začít. Past.
Bez ohledu na výši spotřeby nabízí nový dodavatel energií SCONTO ENERGY a.s. elektřinu na první 3 měsíce zdarma, zemní plyn na 2. Poté si účtuje ceny, které odpovídají třetině vládou zastropovaných částek, v případě nízkého tarifu elektřiny dokonce šestině. Jak je to možné?
Voda je pro nás jedna z nejběžnějších věcí, s níž každý den přicházíme do styku. To, že ji máme k dispozici, bereme za naprostou samozřejmost. Ve světě jsme tím ale poměrně výjimeční, protože většina zemí si v hodnocení vodního stresu stojí o dost hůř.
Společnost Laufen CZ, která na českém trhu zastupuje značky koupelnového vybavení Laufen, Jika a Roca, při příležitosti Světového dne vody odstartuje osvětovou akci zaměřenou na šetrný přístup k nakládání s vodou. Téma úspory vody a udržitelnosti je pro společnost dlouhodobě klíčové, a proto se nyní rozhodla uspořádat sérii akcí zaměřených jak na žáky škol, tak na širokou veřejnost.
Voda, která vytéká z armatury, nemusí být vždy na 100% perfektní. Kvalitu vodu totiž může ovlivnit její distribuce, to znamená rozvody vody. Pokud budou špatně navržené, stanou se živnou půdou pro tvorbu bakterií a mikroorganismů, které nám škodí.
Prodlužovací kabely visící z oken a balkónů starých panelových bytových domů až k elektromobilům. Hustá, neprostupná síť kabelů jako z nějakého hororového filmu o konci lidské civilizace. Možná budoucnost, fikce, anebo budoucnost blízká a nevyhnutelná?
Měření a fakturace elektřiny po fázích platí v ČR od roku 2011, kdy šlo o jeden z řady státních zásahů zpomalujících až příliš živelně rostoucí obor fotovoltaiky. Ve většině Evropy se však již uplatňuje jednodušší a spravedlivější součtové měření, tedy kromě ČR ještě s výjimkou Portugalska a slovenské regionální distribuce elektřiny. A distributoři se právě měření po fázích nechtějí vzdát, je to pro ně výhodné.
Dalo by se říci: Za vším hledejte vodu. Kvůli vodě se vedou války. A nedostatek pitné vody je často opět důsledkem válek. Vidět je to nyní na zbídačené Ukrajině, ale i jinde na světě. Ostatně války dopadají i na nás samé, i když si to přímo neuvědomujeme. Pokud byste ale nyní žili poblíž vojenského výcvikového prostoru, připadalo by vám to jako mít válku za humny. Duní to tu denně a dlouho. Ale zpět k vodě, základu a podstatě života na naší planetě. V roce 2023 u nás naroste cena pitné vody z vodovodního řádu (vodné a stočné) někde až o třetinu, ale i více. Do deseti let pak budeme platit místo současných průměrných 100 korun za kubík dvakrát tolik.
Nový ceník nám od našeho dodavatele elektřiny (zemní plyn neodebíráme) ještě nepřišel, ještě na necelý rok máme ceny fixovány. Zato roční vyúčtování a stanovení záloh na další období ano. Proto se ke mně nový ceník dostal od kolegy a vůbec mne nenechává klidným právě v porovnání s našimi cenami a spotřebou. Proč?
Ani ta nejšikovnější hračka na světě není schopná podat očekávaný výkon, pokud s ní budeme zacházet v rozporu s návodem anebo doporučeným nastavením. Skutečně rozsáhlá studie ze Spojených států amerických právě tímhle nahlodává legendu „fantastických“ chytrých termostatů.
Vládní nařízení stanovující maximální ceny elektřiny a plynu se dotýkají i těch zákazníků, kteří nemají nasmlouvány klasické tarifní sazby, ale nakupují energie za aktuální tržní (spotové) ceny. A jelikož ceny energií začaly klesat, je dokonce možné, že budou za příznivého vývoje a dalšího poklesu cen na energetických trzích za energie dokonce platit méně než ty domácnosti, které uzavřely smlouvy s tradičními dodavateli a ceny energií mají od 1.1. 2023 takzvaně zastropované.
Střešní solární elektrárny na rodinných domech se pomalu stávají v Česku standardem a zájem výrazně zvýšila i rostoucí cena energií. S vlastní fotovoltaikou zákazníci šetří jako životní prostředí, tak rodinné rozpočty. Naprostá většina nových solárních elektráren se přitom instaluje s bateriovými systémy. Česká bateriová stanice HES nabízí v systému all-in-one až tři kapacity domácí bateriové stanice, součástí kompaktního zařízení o velikosti lednice je i třífázový hybridní asymetrický měnič.
S projektem typového rodinného domu obdržíte i projekt elektroinstalace. Uvědomte si ale, že jej s vámi nikdo neřešil, je unifikovaný a je proto nutné ho upravit tak, aby vyhovoval právě vám, nyní i v budoucnu. Podívejte se, na co při plánování moderní elektroinstalace nezapomenout a jaké máte možnosti.