Vyzkoušejte netradiční druh křenu jménem wasabi. Jak jej pěstovat?
Jak pěstovat wasabi, neuvěřitelně pikantní „asijský křen“, který je nabitý chutí a zdravím? Není to vůbec nic snadného, ale kdo rád experimentuje …
Jak pěstovat wasabi, neuvěřitelně pikantní „asijský křen“, který je nabitý chutí a zdravím? Není to vůbec nic snadného, ale kdo rád experimentuje …
Poznat, že je meloun opravdu zralý, není až tak těžké, ovšem hmotnost těch největších kousků zamezuje jednu metodu fyzicky slabším jedincům. Zato zjistit, zda je meloun ovoce či zelenina, to je již jiná liga.
Sklizně okurek a rajčat v srpnu vrcholí, sklízíme již i papriky a lilky, pórek, květák, brokolici, cukety, vlastně většinu v květnu vysazované zeleniny. Co ale můžeme ještě v srpnu dokonce i vysít na uvolněné záhony?
Přinášíme vám jednoduchý návod pro začátečníky, jak správně zaštipovat rajčata. Bez zaštipování by totiž úroda byla mnohem slabší. Zároveň je třeba bojovat s nemocemi a škůdci.
Nevíte, jak zpracovat a uskladnit bohatou úrodu cuket, která se vám aktuálně - mírně řečeno – již tak trochu přejídá?
Jakou zeleninu, bylinky, ale i okrasné rostliny můžeme vysít ještě v červnu?
Právě nastal čas pro výsev cuket, kdo však začal dříve, určitě neprohloupil, bude dříve i sklízet. Jak o cukety správně pečovat, aby bohatě plodily?
V dubnu je v zahradách snad nejvíc práce v roce, odmění se nám však ke konci měsíce kvetoucími ovocnými stromy, například třešeň v naší zahradě je již týden v plném rozpuku a květy se chtějí z poupat drát ven.
Křen řadíme mezi nenáročnou zeleninu, která zabere v zahradě svým poměrně mohutným vzrůstem dost místa, ovšem extrémně zdravé kořeny křenu za to stojí. Jak křen pěstovat a sklízet?
Pokud si nyní vysejete ředkvičky (a do teplého pařeniště jste to mohli udělat již od začátku března), sklízet můžete do měsíce od výsevu. Bez čerstvých ředkviček ze zahrádky není jaro jarem.
Buráky, burské ořechy či arašídy jsou české výrazy pro chutné oříšky, které získáváme díky rostlině jménem podzemnice olejná (Arachis hypogaea) patřící do čeledi bobovitých.
Artyčok se velmi podobá bodlákům, ale nepatří mezi ně. Jeho chutný plod přitom můžeme konzumovat syrový, můžeme jej dusit, grilovat i smažit. Jak si ale artyčok vypěstovat?
Rajská jablka nemusí být vůbec červená a vůbec nemusí mít tradiční tvar. A také mohou různě chutnat. Nebojte se při pěstování rajčat experimentovat a vysejte si na konci února či začátkem března odrůdy, jaké běžně nenajdete ani na pultech obchodů.
Jelikož salát patří mezi rostliny krátkého dne, žene nám brzy do květu v době, kdy vrcholí vegetační období. Právě nyní je však čas vysít první semínka a připravit si první sazeničky, které později rozesadíme nejlépe do teplého pařeniště, které zahřívá kořínky zdola.
Leden a výsev zeleniny? Není to vtip? V žádném případě, dlouho klíčící a kořenící papriky bez ohledu na odrůdu a také chilli papriky vyséváme právě nyní a až do května je držíme v teple.
Plody této rostliny jsou velké asi tak jako angrešt, mají velmi tuhou slupku, proto je lepší je jen rozžvýkat a vyplivnout, ovšem intenzivní chutí a vůní okurek vás jejich šťáva opravdu překvapí.
Artyčok je exotickým druhem zeleniny, která je u nás poměrně neznámá, přitom ji však můžeme běžně najít například jako součást oblohy některých pizz. A pěstovat jej můžeme i v našich podmínkách, ovšem nikoli jako trvalku.
Nejen sklizeň jablek, hrušek a švestek patří v září k „pracovním radostem“ v péči o užitkovou zahradu, vlastně je toho spousta a opravdu se zapotíme. Pokud tedy plánujete založit novou zahradu a chcete od ní hlavně užitek, zauvažujte, kolik budete mít v budoucnu právě v září na zahradu času.
Jste rozladění ze špatné letošní úrody okurek? Chce to pro příští sezónu změnit odrůdu, aby byly vaše okurky křupavé, lahodné, ale aby též dostatečně plodily.
Reveň kadeřavá, lidově rebarbora, je jednou z mála zelenin, která dovede nahradit ovoce. Chcete si upéct třeba rebarborový koláč z řapíků vlastní rebarbory?