Jaký je rozdíl mezi teplým pařeništěm a záhonem s poklopem?
Pařeniště i záhon s poklopem si snadno vyrobíme sami. Na první pohled ale mohou vypadat naprosto stejně. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Pařeniště i záhon s poklopem si snadno vyrobíme sami. Na první pohled ale mohou vypadat naprosto stejně. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Máte na zahradě starý skleník, který už dosluhuje a nebo naopak, nemáte vůbec žádný skleník a zvažujete, jaký „teplý domeček“ pro zeleninu a květiny vyberete? Pak by vaší pozornosti určitě neměl uniknout současný aktuální trend – polykarbonátové skleníky.
Představte si, že to, co má přijít, není zima a mrazy, ale naopak pozdní jaro a léto. Je to skutečně až tak jednoduché. Totiž ta zelenina, kterou produkujeme na jaře jako první, je zeleninou krátkého dne a chladnějšího počasí, proto se jí bude dařit i nyní.
Jelikož salát patří mezi rostliny krátkého dne, žene nám brzy do květu v době, kdy vrcholí vegetační období. Právě nyní je však čas vysít první semínka a připravit si první sazeničky, které později rozesadíme nejlépe do teplého pařeniště, které zahřívá kořínky zdola.
Proč si pořídit fóliovník a jak v zahradě pomůže našim pěstitelským pokusům? Kdo si fóliovník pořizuje?
Není nač váhat, obzvláště letos, kdy je duben netradičně teplý a suchý. Musíme však dát pozor na chladné noci, kdy se teploty pohybují i jen několik stupňů nad nulou (ve výše položených oblastech i níže). V každém případě je ale otužování sadby důležité.
Pro skleníky není důležité jen jejich ideální umístění, ale též tvar, materiály, podíl otevíravých prosklených ploch a způsob stínění, stejně jako samotné založení.
Záhony jsou v předjaří ještě zmrzlé, i ve studeném skleníku je ještě příliš velký chlad, proto nyní nastupují pařeniště. Jak pařeniště založit a jak v něm pěstovat ranou zeleninu?
Jestli uvažujete o stavbě skleníku, nespekulujte a pusťte se do toho, nebo si jej nechte postavit na zakázku. Hned na začátku ale vyvstane zásadní otázka: „Podbetonovat a nebo ne?“
Skleníkem nejenže zhodnotíme zahradu, ale usnadníme si rychlení a pěstování sazenic zeleniny, květin a bylin, načež u některé zeleniny dosáhneme ve skleníku vysokých výnosů.
Jaký skleník vybrat, co je studený, temperovaný a teplý skleník, a jaký je rozdíl mezi skleníkem a fóliovníkem?
Různé typy fólií a textilií využijeme v zahradě při ochraně rostlin před mrazem, sluncem a škůdci, při ochraně záhonů před plevelem, zpevnění svahů, vytvoření malého zahradního jezírka, ale i fóliovníku.
Moderní, nabubřelý pojem, nebo zcela obyčejná věc – prosté pěstování bez chemie? Jaký význam má takzvaná Bio zelenina, co to vlastně je a jak pěstovat BIO?
Předpokladem sklizně chutné a zdravé zeleniny je rozumné hnojení, závlaha a další péče, ovšem také absence pesticidů. Jak se však zbavit škůdců ve skleníku ekologicky, bez chemie?
Rajčata patří mezi naši nejoblíbenější pěstovanou zeleninu, kdo má zahrádku či dokonce i skleník a zeleninu pěstuje, ten je nevynechá. Jak ale zvýšit úrodu rajčat?
Uvažujete o skleníku, toužíte po něm, nebo jej již máte, ale každý rok se vám v něm něco nepodaří vypěstovat? Jak správně používat skleník?
Zahradní práce nemusí být zrovna fyzicky náročné, ovšem neustálé ohýbání zad se projeví na každém – mladším i starém zahradníkovi. Jak si zahradničení zpříjemnit?
Ve stavebnictví je polykarbonát oblíben kvůli vysoké rázové houževnatosti (na rozdíl od zasklení odolá i velkým kroupám) a nízké hmotnosti. Hovoříme o NEROZBITNÉM PROSKLÍVÁNÍ.
Výběr správného místa pro skleník je důležitý především z pohledu rostlin, které v něm budeme pěstovat. Roli však hrají i naše preference, úřady a sousedé.
Založení teplého pařeniště pro předpěstování zeleniny či květin je velice snadné. V pařeništi urychlíme růst rostlin, které poté poputují na záhony.