Ilustrační foto (Zdroj: Shutterstock) Zobrazit fotky zobrazit 4 fotky

Jaro si letos pospíšilo. Jak uvádí experti českého hydrometeorologického úřadu, předjaří už běží pátým týdnem, a nad očekávání vlídné teploty se promítly i do lehce předčasného nástupu vegetační sezóny. Ta pak utnula to, co nazýváme vegetačním klidem. Obdobím přirozeného útlumu fyziologických a ekologických funkcí dřevin. 

Co to ale znamená pro nás? Že období vegetačního klidu, které obvykle trvá od začátku listopadu do konce března, skončilo dříve. A že stromy se nyní v celém Česku – pochopitelně s ohledem na nadmořskou výšku a další regionální odchylky – už připravují na fázi rozkvětu, olistění, růstu. Také na nich už začínají hnízdit ptáci. Tedy zjednodušeně řečeno, stromy už podléhají ochraně a tnout do nich teď už znamená brát domov živé přírodě.

Ilustrační foto (Zdroj: Shutterstock)
Ilustrační foto (Zdroj: Shutterstock)

Pokud jste tedy měli v plánu ještě nějaké kácení a prořezávky, odložte je raději až na pozdní podzim.

Žádá vás o to – mimo jiné – i Ministerstvo životního prostředí. To v aktuální tiskové zprávě upozorňuje na to, že kácení se má odehrávat jen v období vegetačního klidu. Zmiňuje přitom vyhlášku O ochraně dřevin a povolování jejich kácení (jde o vyhlášku č. 189/2013 Sb.). Kácet po povoleném období znamená páchat škody na životním prostředí. Mnohé stromy totiž slouží pilným opylovačům, poskytují úkryt i domov hmyzu, ptactvu i dalším živočichům. A s každým pokáceným stromem o ně teď přicházejí.

Ilustrační foto (Zdroj: Shutterstock)
Ilustrační foto (Zdroj: Shutterstock)

Myslet na to by neměli jen třeba lidé z údržby silnic, ale vedení měst a obcí, správci městských parků a samozřejmě i lidé, kteří o nějaké dřeviny na svých pozemcích pečují.

Ministerstvo životního prostředí též doplňuje, že v případě stromů by kácení mělo být až tím posledním řešením. Stromy i keře v krajině, ve městech a obcích mají totiž svou nezastupitelnou roli - ať už retenční, protierozní, protihlukovou nebo při adaptaci na probíhající klimatickou změnu (zejména ochlazováním prostředí sídel). Dřeviny snižují prašnost a hluk, produkují kyslík, a jsou velmi důležité pro ochranu biodiverzity.

I pokud jsou pokácené stromy nahrazeny novými výsadbami, trvá desetiletí, než se poskytování životodárných funkcí opět obnoví, přitom v podmínkách měnícího se klimatu je péče o nově vysazené stromy obtížná a mnohé nepřežijí,“ píše MŽP. „V sídlech se nám pak o to více při letních vedrech rozpalují ulice i budovy a chybí tolik potřebný stín. Z měst se stávají tzv. tepelné ostrovy, jejichž průměrná teplota je o několik stupňů vyšší než v okolní volné krajině.“

Ilustrační foto (Zdroj: Shutterstock)
Ilustrační foto (Zdroj: Shutterstock)

Obecným zájmem tedy je, aby se ke kácení přistupovalo s respektem a jen v nezbytném případě. A opravdu ne v období vegetační sezóny. S kácením a prořezávkami proto opravdu počkejte zase až na podzim. Jaro letos na zahrady přišlo zkrátka dřív.

Zdroj: MZP.cz, zakonyprolidi.cz

Kvíz: Poznáte stromy a keře podle jejich kůry?

Kůra, tedy vlastně správně borka, je charakteristická pro každou dřevinu. Proto by nemělo být obtížné rozeznat stromy a keře právě podle borky. Zvládnete to?

Foto: Shutterstock
Maskovaná se nosí. A někdy podezírám výrobce, že kradou z přírody doslova. V maskáčích byste se v aleji těchto stromů doslova ztratili. O jakou jde dřevinu?
Zerav
Cykas
Platan
1/20