Malá obec Feldheim v Braniborsku se vydala vlastní cestou, cestou soběstačnosti a tedy nezávislosti na dodávkách energií. Přibližně hodinu a půl jízdy automobilem na jih od Berlína žije 130 místních obyvatel bez strachu z neuvěřitelně rostoucích cen energií a z obálek s astronomickými účty.
Již v polovině 90. let 20. století se obyvatelé Feldheimu rozhodli experimentovat. Začali výstavbou několika větrných turbín pro výrobu elektřiny, zároveň vybudovali rozvodnou síť. Jako zálohu později přidali solární (fotovoltaické) panely, bateriová úložiště pro vyrobenou elektřinu a ještě další větrné turbíny.
Místní obyvatelé využili přednosti polohy obce. Nadmořská výška 150 metrů nad mořem a neustále větrná lokalita, kde větry vanou nejčastěji od západu. Okolo obce jsou svažité pozemky, které přímo vybídly k postupné výstavbě 55 větrných turbín. Zajímavostí přitom je, že potřeby obce by uspokojila i jen jediná turbína. Zbývající vyrobenou elektřinu proto místní mohou prodávat, díky čemuž mají jedny z nejlevnějších sazeb za elektřiny v Německu. A tyto ceny se alespoň v nejbližší budoucnosti nezmění.
Navíc vznikla místní vzdělávací organizace New Energies Forum a v obci byla též postavena bioplynka. Lidé proto mají nejen vlastní elektřinu, ale i teplo. Nepotřebují dodávky zemního plynu a jiných paliv. Bioplynka sice původně sloužila pouze k vytápění vepřína, tedy chovu selat, stanice ale byla rozšířena a spalovaná kukuřice pěstovaná na okolních polích dnes vytápí celý Feldheim.
Zálohou pro zimní měsíce, kdy se plyn uvolňuje pomaleji, je potom výtopna, ve které je spalována dřevní štěpka. Navíc v obci právě staví stanici na výrobu vodíku. Feldheimští prostě mají pod čepicí, jak se lidově říká. A nezůstalo jen u úspor. Obec se stala cílem turistů z celého světa, kteří chtějí tento zázrak soběstačnosti vidět na vlastní oči. Turisté jsou obcí a její technologickou výbavou prováděni průvodci.
Za zmínku také stojí, že přístup Feldheimských ostře kontrastuje s všeobecnou německou praxí staveb rozsáhlých energetických projektů velkými společnostmi. Zde to udělali v malém, možno říci “na svém písečku“ a funguje to skvěle. Bohužel často narážejí na různé regulační úřední překážky. Klíčové přitom bylo kdysi rozhodnutí, aby se obyvatelé Feldheimu na projektu sami podíleli a měli z něj pak prospěch.
Feldheim je prostě hlubokou, byť malou, studnicí inspirací pro ostatní, kteří mohou většinou jen tiše závidět.
Zdroj: novinky.cz, nef-feldheim.info