Letošní 23. ročník tradiční české architektonické soutěže vyvrcholil 13. října v pražské Betlémské kapli. Na finálovém večeru zde byly uděleny nejen tituly soutěže Stavba roku 2015, ale předávaly se také zvláštní ceny a cena veřejnosti.
Mezi projekty, které se dostaly do užšího výběru nominovaných patnácti staveb soutěže Stavba roku 2015, nechyběla rodinná vila, základní škola, most, zahrada či revitalizovaný klášter. Slavnostní vyhlášení vítězů již tradičně reprezentovali Jan Fibiger, předseda správní rady Nadace ABF, a Radomíra Sedláková, předsedkyně odborné poroty soutěže Stavba roku 2015. Mezi hosty nechyběli ani zástupci mediálních partnerů soutěže, vypisovatelé a partneři nominačního a finálového večera.
Více o soutěži i projektech najdete na www.stavbaroku.cz a www.stavbaroku2015.cz.
Oceněné stavby z Belgie i České republiky
Na slavnostním večeru v pražské Betlémské kapli byli rovněž vyhlášeni vítězové Zahraniční stavby roku 2015 a Urbanistického projektu roku 2015. Letošní titul Zahraniční stavby roku získala stavba AGC Glass Building v Belgii. Cenu si přijel osobně převzít autor projektu, belgický architekt Philippe Samyn. Nominaci na vítěze proměnil Územní plán města Sušice, který byl oceněn v kategorii Urbanistický projekt roku 2015.Lidé vybrali stavbu pomocí veřejného hlasování
Od 10. září bylo rovněž zahájeno hlasování veřejnosti. Svou oblíbenou stavbu bylo možné podpořit na stránkách www.stavbaroku.cz. Hlasování veřejnosti skončilo 13. října, kdy s celkovým počtem 56 922 hlasů zvítězil AIR House, který navrhl a postavil tým studentů z ČVUT.Více o soutěži i projektech najdete na www.stavbaroku.cz a www.stavbaroku2015.cz.
Titul STAVBA ROKU 2015 byl udělen:
Bolt Tower v Ostravě – nástavba vysoké pece č. 1
Autor: Josef PleskotProjektant: AP Atelier
Investor: Dolní oblast Vítkovice, zájmové sdružení právnických osob
Dodavatel: ING STEEL, spol. s r. o.
Stavba se nachází v zastavěné části průmyslového areálu tzv. Dolní oblasti Vítkovic v prostorách Národní kulturní památky industriálního dědictví - Vysoké pece č.1. Pro stavební činnost v Dolní oblasti Vítkovic byla zkonstruována zastavovací čtvercová modulová síť o rozměrech stran 125 / 125 m. Vysoká pec č. 1 zaujímá modulový čtverec s označením B2. Jde o stavbu, která unese pozici městské dominanty, stále živého symbolu ducha místa, sebevědomí a hrdosti. Zdá, že s odstupem téměř jednoho století lze bez ideologických emocí zahrát na struny odkazu ruského konstruktivizmu a oživit myšlenku Tatlinovy věže III. internacionály v jiné významové rovině, v jiných souvislostech, s jiným étosem doby.
Zpřístupnění a nové využití NKP Hlubina v Ostravě
Autor: Milan Šraml, Jan Malík, A-LT ArchitektiInvestor: Dolní oblast Vítkovice, zájmové sdružení právnických osob
Dodavatel: STAMONT – Pozemní stavitelství s. r. o.
Důl Hlubina byl součástí rozsáhlého industriálního areálu, který se rozkládá na katastrálním území Moravská Ostrava (důl Hlubina a Žofínská huť) a katastrálním území Vítkovice (Vysoké pece a koksovna Vítkovických železáren). Výroba železa ve Vítkovických železárnách představovala v Evropě ojedinělou návaznost uhelného dAolu (Hlubina), Koksovny a Vysokých pecí. Historie výroby železa a těžby uhlí se datuje od roku 1828 založením Rudolfovy huti. Po 170 letech nepřetržité výroby byly technologické provozy včetně dolu Hlubina a Vysokých pecí s Koksovnou v roce 1998 zastaveny. Areál byl v r. 2002 prohlášen za Národní kulturní památku. Komplex objektů a technologického zařízení jak v oblasti Vysokých pecí, tak v oblasti Hlubiny prošel za posledních pět let rozsáhlou konverzí. Původní technologické objekty mají nyní po konverzi novou vzdělávací náplň (oblast Vysokých pecí) a novou kulturní náplň (důl Hlubina).
Dostavba základní školy v Dobřichovicích
Autor: Šafer Hájek architekti s.r.o. – Oldřich Hájek, Jaroslav Šafer, Jakub Koníř, Olga Kostřížová, Pavel Lesenský, Laco Fecsu, Radek TomanProjektant: AED project a. s.
Investor: Město Dobřichovice
Dodavatel: Subterra a. s.
Nový veřejný prostor vznikl před vstupem do školy a v pěší zóně s vodní kaskádou na jižní straně. Součástí pěší zóny je polosoukromý, ale otevřený školní dvůr. Stavba přímo navazuje na stávající budovu školy. Důležitá je blízkost k vodnímu toku Berounky. Nosná konstrukce stavby byla navržena jako železobetonový skelet, kombinovaný systém se stěnami i nosnými sloupy (železobetonovými a ocelovými).
Komenského most v Jaroměři
Autor: Mirko Baum, David Jaroš, Vladimír JanataInvestor: Město Jaroměř
Dodavatel: Společnost Jaroměř
Projektant: Excon a.s.
Původní Komenského most z roku 1886 spojoval historické centrum města s tehdy nově organizovaným městským prostorem zvaným Na Ostrově. Byl spojnicí dvou urbanisticky a architektonicky velmi odlišných městských částí, tvořenou příhradovou ocelovou konstrukcí o dvou rozdílných polích s rozdílnou konstrukční výškou. Přestože se jednalo o most šikmý, byla jeho konstrukce provedena jako přímá, pouze krajní konstrukční pole vykazovala atypická provedení pro šikmé uložení na nábřežních opěrách a na právě tak šikmé podpěře mezilehlé. V důsledku různých výšek nábřežních opěr byl most veden v mírném spádu. Přestože se jednalo o jednoduchou konstrukci s poměrně nízkými architektonickými ambicemi, stal se původní Komenského most až do doby svého zániku v červnu 2013 nejen frekventovanou městskou komunikací ale svou subtilní konstrukcí přirozeně vrostl do městského panoramatu. Obnovení této historicky rostlé situace v limitujících podmínkách daných investičními náklady bylo výzvou, vyžadující nejen technickou vynalézavost, ale i určitou architektonickou zdrženlivost a vůli vyvarovat se jak přehnaným modernistickým gestům, tak i retrospektivně-nostalgickým reminiscencím.
Podzemní komplex v severní části Staroměstského náměstí v Mladé Boleslavi
Autor: Michal Hlaváček, Karel Musil, Zdeněk Holek, Ditta JohanovskáInvestor: Statutární město Mladá Boleslav
Dodavatel: Energie - stavební a báňská a.s.
V polovině roku 2008 byla vedením města zadána soutěž na obnovu náměstí, ve které zvítězil ateliér Hlaváček a partner, s.r.o. V první etapě byla základem řešení jižní část - velká volná pěší plocha, kterou lze využívat k různým veřejným a kulturním akcím. V době, kdy tyto akce neprobíhají, je téměř celá plocha řešena jako atraktivní velkoplošná fontána řízená počítačem, která nabízí variace vodních a světelných efektů. Koncept je doplněn čtyřicetimetrovým korytem s řadou vodních hrátek a vzrušujících interaktivních prvků - sochami, které pracují s vodou, přepouštěcími mechanismy stavidel a originálními inovativními skulpturami „vrb“, které umožňují „telefonické“ spojení.
Titul ZAHRANIČNÍ STAVBA ROKU 2015 byl udělen:
AGC Glass Building (Louvain-la-Neuve, Belgie)
Autor: Philippe SAMYN and PARTNERS sprlDodavatel: VAN ROEY nv
Investor: AGC Glass Europe S.A.
Budova stojící na pilotách se tyčí nad typickou zvlněnou krajinou Valonského Brabantu. Pod ní je dovedně skryto parkoviště, aby nepřekáželo ve výhledu na park osázený divokými travinami a solitérními duby. Dvě podlaží kanceláří jsou uspořádána kolem místa, kudy vniká do budovy přirozené světlo, a kde se nabízí krásný výhled do okolí. Periferní fasády jsou vybaveny lamelovými protislunečními žaluziemi ze skla, které automaticky mění směr podle pohybu slunce na obloze. Jejich plochy zdobené střídavými bílými pruhy nanesenými metodou sítotisku nechávají proniknout do interiéru rozptýlené přirozené světlo. Budova splňuje požadavky kladené na budovy s „nulovou spotřebou energie“ (úspory energie, materiály s vynikajícími vlastnostmi, energie z obnovitelných zdrojů,….) a na stupnici BREEAM dosáhla hodnocení Excellent.
Titul URBANISTICKÝ PROJEKT ROKU 2015 byl udělen:
Územní plán Sušice
Projektant: AF-CITYPLAN s.r.o. SSAR ARCHITECTS SCRL/CVBAPřihlašovatel: Město Sušice
Koncepce rozvoje podporuje Sušici jako přirozené centrum v území a místo s potenciálem pro turistický ruch. Podporuje multifunkční výraz městského centra včetně koncentrace občanského vybavení.
ZVLÁŠTNÍ CENY STAVBY ROKU 2015 byly uděleny:
ABF cena: AIR House v kampusu ČVUT v Praze
Autor: ČVUT v Praze, fakulta architektury - Martin Čeněk, Dalibor Hlaváček, Tomáš Durdis, Matúš Ficko, Barbora Janíková, Hana Kasalová, Lucie Kirovová, Eva Kubjátová, Jiří Müller, Kateřina Rottová, Lucie ZemenováInvestor: ČVUT v Praze
Dodavatel: ČVUT v Praze, Dřevostavby Biskup, s.r.o.
Lokalita: Praha
AIR House je energeticky soběstačný experimentální dům, který tým studentů ČVUT navrhl a postavil do soutěže Solar Decathlon 2013. Ve finále soutěže, které se konalo v Orange County Great Park v Kalifornii, získal tým studentů celkové 3. místo. Po návratu z USA slouží dům jako Informační centrum ČVUT přímo uprostřed dejvického kampusu v Praze, aby byl inspirací pro další studenty a u veřejnosti vzbuzoval povědomí a zájem o solární energii a architekturu šetrnou k přírodě.
SPS ČR cena: WERK ARENA
Autor: Ing. arch. Antonín BuchtaInvestor: HC OCELÁŘI TŘINEC
Dodavatel: SYNER, s.r.o.
Lokalita: Třinec
Víceúčelová hala WERK ARENA se nachází v ul. Frýdecká 850 v Třinci. Stavba byla zahájena v říjnu 2012, zkušební provoz haly byl povolen v červenci 2014, kolaudace proběhla v říjnu 2014. Celková zastavěná plocha haly činí 10 500 m2, obestavěný prostor činí 141 858,64 m3. Součástí výstavby byly i okolní zpevněné plochy (chodníky, přístupové komunikace a parkoviště) včetně zeleně o celkové ploše cca 29 000 m2 a přípojky a přeložky inženýrských sítí. Celkové náklady činily cca 700 mil. Kč bez DPH.
ČKAIT cena: Rekonstrukce Bílé věže v Hradci Králové
Autor: Jaromír Chmelík, spolupráce Bohumil RusekInvestor: Statutární Město Hradec Králové
Dodavatel: Sdružení BAK – RenoArt
Bílá věž je nejvyšší stavbou historického jádra Hradce Králové a tvoří významný dálkový orientační bod. Spolu s chrámem svatého Ducha, kaplí svatého Klimenta a bývalou radnicí uzavírá západní frontu V. Vstup do objektu se nachází ve Franušově ulici. Věž využívá stávajících energetický přípojek doplněných o optický kabel. Řešení dopravy v klidu se neměnní a je situováno v prostoru Velkého náměstí.
MPO cena: Kotelna
Autor: Ing. arch. Filip HoratschkeProjektant: Ing. Jiří Čermák
Investor: Akcent Bohemia, a.s.
Dodavatel: Moravolen a.s.
Lokalita: Železný Brod
Původní stav budovy byl v naprosto nevyhovujícím stavu, přesto byla částečně využívána jako kovářská a zámečnická dílna pro malosériovou výrobu především uměleckých a dekoračních kovových předmětů. Investor pořídil a zrekonstruoval objekt za účelem rozšíření svých podnikatelských aktivit, především o malosériovou výrobu kovaného a zámečnického zboží – zábradlí, bran, mříží, kovového a kovaného nábytku a bytových doplňků (zrcadla, věšáky, stojany na vína, svícny apod.), dále pak o uměleckou tvorbu – výrobu autorského kovového a kovaného nábytku, kovaných zábradlí a bran s důrazem na výtvarnou podobu díla, sochařskou tvorbu a navrhování pro malosériovou výrobu.
SFRB cena: Polyfunkční bytový dům
Autor: Ing.arch. Petr BouřilInvestor: Yellow Properties, s.r.o.
Dodavatel: BAU-STAV a.s.
Projektant: ABM architekti s.r.o.
Lokalita: Praha
Polyfunkčně bytový dům je užíván jako stavba částečně veřejná – integrované obchodní plochy v parteru, a částečně neveřejná – podzemní rezident parking a bytové jednotky. Jedná se o moderní městské bydlení. Drahobejlova je určena příznivcům designového bydlení ve městě. Nabízí byty v architektonicky zajímavém domě, který je umístěn v klasické blokové zástavbě živého městského prostředí. Přitom se jedná o klidnější oblast mimo hlavní silniční a tramvajové trasy, část bytů je navíc orientována do tichého vnitrobloku. Objekt nabízí 86 bytů od garsonek po střešní mezonetové byty, parking a také obchodní prostory v parteru.
SFŽP a CPD cena: Základní umělecká škola Karla Malicha v Holicích
Autor: Ing. arch. Dalibor BorákInvestor: Město Holice
Dodavatel: BW - Stavitelství, s.r.o.
Lokalita: Holice
Základní umělecká škola je první stavbou této velikosti určenou pro vzdělávání a kulturu, která je v energeticky pasivním standardu. Má deset učeben a komorní koncertní sál pro hudební obory, taneční sál, dvě učebny pro výtvarnou výchovu a velký víceúčelový sál. Vstupní prostory, schodiště a foyer řešili autoři velkoryse, zdobí je plastika od Karla Malicha. Další plastika tohoto umělce je zavěšena na průčelí budovy. Škola se nachází v centru města Holice na Pardubicku. Na první pohled překvapí svojí velikostí, architektonickým ztvárněním a bělostnou fasádou s množstvím prosklených ploch. V těsném sousedství se nacházejí kvalitní díla architektury dvacátého století - Sokolovna, Muzeum Emila Holuba a Kulturní dům. Autoři návrhu novostavbu umístili tak, aby tu vznikl jasně vymezený veřejný prostor, který se dá využívat jako příležitostné náměstí pro pořádání kulturních akcí pod širým nebem. Důležitým kritériem pro návrh byly kompaktnost tvaru stavby a také technicky správné provedení všech detailů.
SFDI cena: Optimalizace trati Praha Bubeneč
Investor: Správa železniční dopravní cesty, státní organizaceDodavatel: Sdružení Bubeneč - Holešovice
Autor: IKP Consulting Engineers, s.r.o.
Lokalita: Praha - Holešovice
Železniční traťový úsek Bubeneč – Holešovice je z hlediska mezinárodního součástí IV. multimodálního panevropského koridoru Berlín – Děčín – Praha – Brno – Břeclav – Vídeň. Z pohledu vnitrostátní vybrané železniční sítě je součástí I. tranzitního železničního koridoru. Řešený úsek je součástí železničního uzlu Praha s hlavními provozními úkoly přivedení cílové osobní dopravy do centrálních nádraží Praha hl. n. a Praha Masarykovo nádraží a cílové nákladní dopravy do žst. Praha-Libeň nebo naopak odvedení tranzitní osobní a nákladní dopravy mimo nádraží centrální Prahy. Hlavním přínosem projektu a účelem modernizace je zlepšení technických parametrů tratě do takové podoby, aby kvalitativně odpovídala zařazení do mezinárodní železniční sítě TEN a sítě národních tranzitních železničních koridorů stejně jako navazující síť.
MD cena: Lávka Hýskov
Investor: Obec HýskovDodavatel: SMP CZ, a.s.
Autor: Novák&Partner, s.r.o.
Lokalita: Hýskov
Lávka umožňuje cyklistické napojení Hýskova na páteřní trasu Beroun – Nižbor. Tato trasa pod názvem „Po stopách českých králů“ spojuje hrady a zámky v berounském regionu (Žebrák, Točník, Karlštejn, Nižbor). Dále lávka slouží pro lokální spojení pro cyklisty v rámci obce Hýskov. Lávka je navržena jako subtilní ocelová konstrukce s dřevěnou podlahou mostovky. Jedná se o ocelový příhradový trám váhy 38,22 t zavěšený prostřednictvím ocelových závěsů Macalloy na ocelovém pylonu váhy 23,59 t, výšky 26 m. Reakce pylonu od závěsů je táhlem přenášena do masivní tížné krajní opěry. Lávka je otevřeně uspořádaná s dolní mostovkou. Zábradlí je připevněné k nosníkům a má výšku 1300 mm. Založení je kombinované. Z důvodu zajištění proti účinkům povodňových vod je pylon a pravá opěra založena hlubině na pilotách průměru 0,6 m, levá opěra je masivní tížná a je založena plošně.
Stavitel cena: Rozhledna Tachov Vysoká
Autor: Ing.arch. Oldřich HysekInvestor: Město Tachov
Dodavatel: Strabag, a.s.
Lokalita: Tachov
Hlavním architektonickým a konstrukčním prvkem rozhledny je její tvar, hyperbolický paraboloid, který je tvořen vypínacími lany okolo středového nosného tubusu, kotvícími vyhlídkovou plošinu rozhledny. Rozhledna leží na vrcholu kopce Vysoká ve výšce 563,7 m n. m. západně od města Tachov. Rozhledna navazuje na rekreačně sportovní zónu města podél řeky Mže. Poblíž je památník bitvy u Tachova. V blízkosti rozhledny vede veřejná cesta do Světců (s historickou jízdárnou). Na přístupové cestě jsou malá parkoviště. Z horního parkoviště je na rozhledna přístupná pěší cestou okolo památníku. Rozhledna má přímou pohledovou vazbu na město a rekreačně sportovní areál, v její blízkosti je obnovený památník bitvy u Tachova a jsou zde vedeny naučné stezky (archeologická, historická, přírodní). V rámci naučných stezek jsou v okolí rozhledny prezentovány historické, přírodní a ekologické souvislosti.
MMR: Úpravy Löschnerova náměstí
Autor: ing. arch. Přemysl JurákInvestor: Město Kadaň
Dodavatel: FRK_ZEMPRA
Lokalita: Kadaň
Projekt představuje revitalizaci Lőschnerova náměstí v Kadani, kterým se vytvořilo zklidnění dopravy a úpravy v okolí hřbitovního kostela sv.Anny. Prostor navazuje na MPR. Doprava v blízkosti kostela byla nahrazena zónou pro chodce, výškové úpravy s využitím původní žulové dlažby vozovek zklidnily přilehlou dopravu. Komunikace - kamenná dlažba, mlatové cesty, štětové dlažby, dlažba z pohledového betonu v ušlechtilé formě prefabrikátů v dlažbě, zídky - prefabriko litý hladký beton, zeleň, kašna beton a bronz.
Vypisovatelé soutěže Stavba roku 2015:
- ABF Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství,
- Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky,
- Svaz podnikatelů ve stavebnictví v České republice,
- Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě
Záštita soutěže:
- Prezident České republiky
- Předseda Senátu parlamentu České republiky
- Ministr dopravy ČR
- Ministryně pro místní rozvoj ČR
- Ministerstvo životního prostředí ČR
- Ministr kultury ČR
- Svaz obcí a měst ČR
- SFRB
- SFŽP
- Rektor ČVUT v Praze
Partneři:
- Českomoravský beton Heidelberg Cement
- TechniStone
- Baumit
- ACO
- LAFARGE
- Státní fond životního prostředí ČR
- Státní fond rozvoje bydlení ČR
- Státní fond dopravní infrastruktury