
Na návštěvě v minulosti. Zobytnění skanzenového domu
Má význam zachovávat za cenu nemalých výdajů obydlí, které by si zasloužilo zařazení do skanzenu? Anebo je příhodnější modernizace, zachování hodnotných rysů a ponechání domu k obývání?
Má význam zachovávat za cenu nemalých výdajů obydlí, které by si zasloužilo zařazení do skanzenu? Anebo je příhodnější modernizace, zachování hodnotných rysů a ponechání domu k obývání?
Původní eternitová krytina už dávno dosloužila. Voda pronikala do střešního pláště, byly poškozené krovy, chyběl ztužující věnec. Tomáš Franka se proto rozhodl pro radikální krok – výměnu střechy. Jak probíhala přeměna jeho stávající střechy v moderní a funkční řešení?
Jak malý byt už je pro bydlení s veškerým komfortem moc malý? Stačí jen něco málo přes dvacet metrů čtverečních dvěma lidem na důstojné bydlení bez toho, aby zakopávali o věci a nábytek a neměli se ani pořádně na čem najíst? Odpovědí může být minibyt v Sydney, který mladému páru díky důmyslnému zařízení a promyšlené dispozici nabízí dostatek místa i pohodlí.
Plánujete letos novou střechu? Nyní máte jedinečnou šanci získat ji zcela zdarma! Tondach, přední výrobce kvalitní střešní krytiny, přichází s exkluzivní soutěží, ve které můžete vyhrát kompletní střechu včetně doplňků a dvou střešních oken. Nechte svůj dům zazářit novou krytinou bez starostí a nákladů!
Dřevo patří k oblíbeným materiálům v bytovém designu především u minimalistických interiérů. Díky jeho přirozené kráse, odolnosti a schopnosti vnést do prostoru teplo a útulnost ho využívá stále více architektů. Podle některých studií pomáhá dřevo odbourávat každodenní stres a navozuje pocity klidu a bezpečí.
Jak poznat, že už je třeba provést zásadní proměnu celé vaší domácnosti, pustit se do velké rekonstrukce bytu nebo rodinného domu? Průvodní motivy toho, proč zahájit renovaci, se od sebe mohou docela výrazně lišit. Každý si najde ty své. A možná uvidíte sami, že už je čas pustit se do díla.
Každé životní období vyžaduje jiné bydlení. V pětadvaceti si vystačíte s garsonkou, jakmile se ale rodina začne rozrůstat, je potřeba víc místností a prostoru. A pak děti odejdou z domu a vy najednou máte prázdné a nevyužité místnosti. Tehdy nastává čas na pořádnou rekonstrukci!
Venkovská usedlost v Dubu zaujala porotu České ceny za architekturu 2024 svým přístupem, ze kterého vzešlo originální a přitom do prostoru citlivě vsazené dílo. Někdo sáhne kvůli úsporám při řešení svého bydlení pouze po rekonstrukci staré chalupy, jiný ji zbourá a postaví novou, ale tady se všechno dělalo jinak. Původní chalupa byla citlivě opravena, přičemž zůstal i pohledově přiznán její původní duch a hmoty, zatímco hned vedle byl postaven nový dům určený pro bydlení, který architekti se starou chalupou propojili. Vznikl tak polouzavřený dvůr s novostavbou orientovanou na jih.
Důvěra a vzájemná shoda mezi architektem a majitelem nemovitosti jsou základními kameny pro vznik výjimečných interiérů. V projektu renovace přízemního bytu na pražském Žižkově naštěstí nechybělo ani jedno, a tak mohlo vzniknout jedinečné bydlení plné světla a prostoru.
Opravdu je možné získat na základě kupní smlouvy v konkrétních lokalitách Itálie, ale již i jiných zemí, dům za pouhé jedno euro. Má to ale háček, zájemce musí obci (městu) předložit plány na celkovou rekonstrukci. A tu musí provést obvykle do tří let od podpisu kupní smlouvy. Někde pak musí začít do tří až čtyř měsíců, jinde do jednoho roku. Pokud si někdo myslí, že se tím dá vyřešit třeba problém s bydlením mladých, žije v omylu.
Tak trochu přestavba, tak trochu rekonstrukce. A dost možná i něco docela jiného, protože původní objekt tu nebyl rehabilitován ve svém někdejším účelu, ani materiálu. Stará kamenná stodola, přístavba rodinné farmy, se tu totiž měnila na bydlení. Do plánů se pak propsalo, že objekt byl prve poškozen zemětřesením.
Říkejte si tomu trend nebo nová doba, ale ve velkých evropských městech se stávají auta stále častěji nadbytečnými. A spolu s tím ze seznamu nezbytností vypadávají u rezidenčních staveb i vestavěné garáže. K čemu by taky byly, když se lidé umí obejít bez auta?
Současnému designu interiérů vládnou dva směry: strohý, čistý minimalismus v neutrálních barvách a s jednoduchými liniemi a barevný, hravý design s odvážnými barvami a tvary. Byt v rušném jádru Janova, jen pár kroků od historického centra, patří do druhé skupiny. Projekt renovace od italského architektonického studia CIRCOLO-A jej proměnil ve skutečného chameleona, který se nejen přizpůsobuje svému okolí, ale aktivně s ním interaguje, mísí se v něm živé barvy, sofistikovaný design a pečlivá pozornost k detailům.
Na místě stávala stará dřevěná zvonička, jejíž dřevo se už rozpadalo. Před ní kontejnery na tříděný odpad. A rázem se všechno změnilo. Ne každý sympatický, příjemný počin architektů musí být ověnčen medailemi a cinkat na každém kroku jako ovce se zvonečkem na louce. Někdy stačí jen málo. Přitom nová zvonička v Krásné pod Lysou horou cinká doopravdy. Dá se v ní však i na chvíli odpočinout a schovat se před nepřízní počasí, nebo se i pomodlit.
Interiér každého domova by měl na svého majitele prozradit spoustu informací. Jaký je, jaký má vkus, co je pro něj důležité a co pro něj domov znamená. Byt ve slovinském hlavním městě o své majitelce říká doslova vše. A to původně koupila byt v developerském projektu s typickým interiérem pro běžného uživatele.
26. ročník veletrhu STŘECHY-SOLAR-ŘEMESLO, který se koná 6.-8. 2. 2025 na výstavišti v Praze Letňanech, představí širokou škálu novinek a inovací v oblasti střešních materiálů, nářadí a strojů, fotovoltaiky a využívání dalších obnovitelných zdrojů energie. Na souběžných akcích se budou prezentovat vystavovatelé z oblasti pasivního a energeticky úsporného stavění, dřevostaveb a moderního vytápění. Nedílnou součástí akce je Festival dřeva a nářadí.
Koncertní sál v Karlových Varech byl oceněn jako nejzdařilejší dílo porotci České ceny za architekturu a stal se tak vítězem pro rok 2024. Autory návrhu jsou Petr Hájek, Nikoleta Slováková a Martin Stoss z ateliéru Petr Hájek ARCHITEKTI. Tento do detailů promyšlený objekt byl netradičně vložen do dvorany zrekonstruovaných Císařských lázní a proměnil tak pomyslné srdce celé budovy na chrám kultury.
K rekonstrukci bytu v panelovém domě se dá přistupovat různě. Tady se architekti nebáli přistupovat k tradičním prvkům netradičním způsobem. Slovenská práce ze Švýcarska se povedla, funguje to skvěle.
V jednom z minulých kvízů jsme se zabývali evropskými mrakodrapy, v našem prostředí však máme obdob mrakodrapů možná o dost víc. Poznáte věže, které jsme pro vás vybrali? Znáte alespoň střípky jejich historie?
Když máte opravdu velkou rodinu, potřebujete všechno velké. Velký byt s velkým jídelním stolem a opravdu prostornou pohovkou, na kterou se vejde celá rodina. A věřte mi, že není vůbec jednoduché zařídit byt pro šestičlennou rodinu tak, aby v něm měl každý svoje soukromí a zároveň se všichni mohli často potkávat ve společných prostorech a trávit tam spolu volný čas.