Malovat interiér lze štětcem, respektive malířskou štětkou, válečkem (nybízené jsou válečky více rozměrů a s teleskopickou tyčí), polštářky, stříkačkou (nanášíme barvu rychle na velké plochy), ale i houbami, šablonami, hadříky či kartáči.
Štětec
Nejpoužívanějšími nástroji při malování jsou bezesporu štětce. Jsou rozmanité jak do tvarů a velikostí, tak materiálů, z nichž jsou vyrobeny. Přestože syntetické materiály neustále zlepšují své vlastnosti, k těm nejkvalitnějším štětcům pořád patří ty z přírodních vláken. Kvalitní štětec poznáte tak, že nepouští štětiny.Díky různorodosti tvarů a velikostí lze používat štětce na veškeré druhy a plochy stěn. Jejich nevýhodou však je, že při malování stéká přebytečná barva dolů po štětci, případně stříká všude kolem. U stěn velkých rozměrů je proto většinou lepší sáhnout po válečku – je to rychlejší a méně zašpiníte sebe i malovaný prostor.
Váleček
Váleček oceníte především tam, kde máte volnou a dostatečně velkou plochu bez záhybů a rohů. Pomocí válečků větších rozměrů totiž můžete pokrýt povrch stěn velmi rychle. Jejich použití je v tomto případě také méně namáhavé než použití štětce. Tomu se však nevyhnete při vymalování rohů, záhybů a malinkých ploch.Nejkvalitnější válečky jsou z ovčí kůže, ty levnější (ale pro běžné použití dostatečné) jsou pak ze syntetických materiálů.
Polštářky
Jak s minimální námahou natřít velké plochy? Pomocí polštářků. Navíc (na rozdíl od štětce) jsou polštářky schopné nanášet barvu rovnoměrně v jednom tahu. Polštářky patří k nejčistším technikám nanášení barvy na stěny a při jejich použití vás tedy nečeká žádný velký nepořádek.Stříkačka
Naopak technika, která nadělá nepořádku suverénně nejvíce, je nanášení barvy stříkačkou. Stříkačky jsou ideální pro rychlé nanesení barvy na velkou plochu objektu, většinu lidí však od jejich použití odradí právě zmíněný špinavý proces.Další speciální techniky
Patříte k lidem, kteří rádi experimentují? Pak vás určitě osloví níže zmíněné speciální techniky malby. Použitím neobvyklých nástrojů jako jsou například houby, šablony, hadříky či kartáče vytvoříte vzhled zcela odlišný od hladkého povrchu.Při vytváření efektů těmito pomůckami použijte ideálně transparentní laky neboli lazury. Lesk nanášejte na stěnu pomocí nástroje, případně jej z natřeného pozadí navlhčeným nástrojem jemně roztírejte. Budete-li náhodně měnit úhel přikládání nástroje, výsledkem bude efektní nepravidelný vzorek.