Je logické, že starší nemovitosti budou trpět na závady častěji, než nemovitosti v novostavbách. Navíc se jedná o zcela jiný typ vad a poruch staveb. Pokud tedy plánujete koupi starší nemovitosti, nebo již v takové bydlíte, podívejte se s námi, jaké závady nejčastěji v tomto typu bydlení nacházejí inspektoři nemovitostí.
Nebezpečné rozvody
Velmi častou a nebezpečnou závadou starších nemovitostí jsou zastaralé rozvody - voda, plyn, topení a také odpady. Zejména u elektroinstalace je s tím spojeno zvýšené bezpečnostní riziko. Ve starších nemovitostech se často nacházejí ještě hliníkové vodiče, které se v dřívějších dobách tradičně používaly. V současnosti je s nimi spojen problém s nedostatečnou kapacitou a s jištěním. Například není možné na tyto rozvody napojit všechny dnes běžně používané spotřebiče. Zkraty na takto přetížených elektroinstalacích jsou pak již jen otázkou času a představují vysoké bezpečnostní riziko, především kvůli vzniku požáru. Jedinou cestou jak toto riziko odstranit je kompletní likvidace starých rozvodů a instalace nových, bezpečných.Nerovnosti podlah, stropů a stěn
V tomto případě se nedá mluvit o závadě, která by byla nebezpečná, nebo by výrazně omezovala užívání nemovitosti. Na nerovnosti povrchů stěn, podlah a stropů trpí naprostá většina nemovitostí ve starší zástavbě. Jde zejména o estetické hledisko. Komplikace však nastávají v případě, že chceme investovat například do nábytku na míru. Tehdy nám nerovná podlaha může udělat značnou neplechu a zkomplikovat a také prodražit výrobu. Nejiná situace je u nerovnosti dlažby. „Nekvalitně položená dlažba na podlaze nejenže nevypadá hezky, ale časem se začnou projevovat následky. Pokud se například našlapuje na vyvýšenou část dlaždice, postupem času se začne vyviklávat. Také to komplikuje úklid podlahy. U vyvýšené části se více kumuluje nečistota a velmi těžko se následně odstraňuje,“ upozorňuje Ing. František Valeš. Obdobná situace je i u obkladů v koupelnách, kuchyních a na WC. I zde nerovnosti nebo nekvalitně provedená pokládka komplikuje udržování čistoty a nepůsobí esteticky.S vyšší investicí je také třeba počítat v případě, že se rozhodneme pro novou podlahu. Náklady na vyrovnání nerovností bývají vysoké, často tato práce i převyšuje cenu samotné podlahové krytiny.
Nevyhovující dispoziční řešení
Nároky na pohodlné a praktické bydlení se v dnešní době výrazně liší od představy, kterou měli architekti a projektanti v polovině minulého století. I v 70. i 80. letech byla vystavena řada panelových sídlišť, ve kterých současní majitelé bytů dennodenně řeší problémy spojené s nepraktičností svých nemovitostí. Pojem ideální bydlení je naprosto individuální. Každý z nás má o tom jiné představy, každému vyhovuje něco jiného. Pětičlenná rodina bude mít samozřejmě jiné nároky na prostor a například na úložné prostory. Je všeobecně známo, jak majitelé panelákových bytů bojují s nepraktickými koupelnami a miniaturními úložnými prostory. Proto pokud se rozhodujete o pořízení bydlení ve starší zástavbě, rozhodně si všímejte i dispozičního řešení. Zda je pro vaše potřeby vyhovující. Rekonstrukce, případně úpravy bývají často finančně značně nákladné.Okna
Nejčastější se inspektoři setkávají se závadami, které jsou způsobeny nekvalitním zpracováním samotných oken, jejich neprofesionální instalací, případně nedostatečnou údržbou. Nejedná se zde jen o estetické hledisko. Je třeba myslet na to, že okny odchází teplo. Proto pokud jsou okna poškozená a netěsní, zbytečně zvyšují náklady na topení a to až o několik desítek procent.„Lidé velice často stav oken podceňují. Neuvědomují si, že investice do nových oken může být v řádech sto tisíců,“ varuje František Valeš.
Nejhorší stav u dřevěných špaletových oken bývá ve chvíli, kdy jejich křídla netěsní, tmelení skla je vypraskané nebo přímo chybí a nátěry jsou poškozené povětrnostními vlivy. V těchto případech je levnější okno zcela vyměnit za nové, než poškozené opravovat.
Inspektoři také upozorňují, že je třeba oknům věnovat pravidelnou péči. Přiznejme si popravdě, že mnoho z nás se nevěnuje údržbě oken tak často, jak to výrobci oken doporučují. Tedy alespoň 1x za rok! A to se týká starých, ale i zcela nových dřevěných oken. Ta, přestože jsou od výrobců ošetřena kvalitními laky s vysokou životností, vyžadují pravidelnou údržbu také. Inspektoři tedy doporučují používat na ošetření speciální přípravky (laky, emulze…). Pokud se údržba odbude, ničí se lakovaný povrch a časem budou majitelé nuceni okno zcela vyměnit.
Dožilé vybavení
V tomto případě velmi záleží na tom, o jak starou nemovitost se konkrétně jedná a případně zda byly prováděny nějaké rekonstrukce, v jakém rozsahu a v jaké kvalitě. Pokud se ale chystáme na koupi starší nemovitosti, je třeba počítat s náklady, které budeme muset časem investovat do nového vybavení a zařizovacích předmětů. Jedná se tedy o vybavení koupelen, WC, kuchyní, ale také se to týká všech dveří a oken.Vlhkost a plísně
Vlhkost trápí obecně mnoho nemovitostí a to jak rodinných domů, tak jednotek v bytových domech. Nejčastěji je způsobena pronikáním vody do vnějších konstrukcí budov, dále pak nedostatečným větráním a kondenzací uvnitř nemovitosti. „Zatékání do nemovitosti může způsobovat hned několik faktorů. Nedostatečná či špatně instalovaná izolace, nekvalitní či poškozená střešní krytina, anebo například chybný sklon ploch, ze kterých má odtékat dešťová voda, tedy terasy, balkony, parapety,“ uvádí inspektor nemovitosti. Výskyt plísně v obydlí se v žádném případě nesmí podceňovat. Nejprve je třeba zjistit, který z faktorů za vznikem plísně stojí, tedy zjistit zdroj. Pokud se to nám samotným nepovede, je třeba vyhledat odborníka. Plísně představují pro lidský organismus vážné zdravotní riziko, proto by se s řešením nemělo v žádném případě otálet.Kutilské úpravy
Češi jsou národem kutilů. Kdekdo se tedy pouští do amatérských oprav a úprav svého bydlení, aniž by si předem nastudoval správné postupy. „Bohužel se pravidelně setkáváme s tím, že domácí kutilové, v rámci své snahy za vylepšením, vytvoří na nemovitosti úkaz, který negativně ovlivňuje například statiku celé stavby, nebo její funkčnost,“ upozorňuje František Valeš. Klasickým příkladem mohou být velmi oblíbené přístavky k rodinným domům, dodatečně stavěné balkony a terasy. Ale i mnohem jednodušší „dodělávky“ , jako jsou originální opravy stěn a maleb, amatérská pokládka podlahových krytin, ale třeba i neodborné zásahy do instalací.
Více informací na www.nemoinspekt.cz
O společnosti: Technickou odbornost společnosti Nemoinspekt zajišťují zkušení odborníci z oblasti stavebnictví. Všichni absolvovali vysoké školy stavebního směru (ČVUT, VUT) a při následné mnohaleté praxi se věnovali například posuzování a realizaci staveb ve funkci technického dozoru i zástupce investorů, práci v předním architektonickém studiu, nebo autorskému projektování a realizacím rekonstrukcí. V současné době společnost sdružuje více než 30 inspektorů po celé České republice a může tak poskytnout služby klientům ve všech krajích. Všichni inspektoři mají při výkonu své profese k dispozici kvalitní měřicí zařízení a dokonale znají a respektují metodiku pro odborné prověření nemovitosti. Společnosti je členem Asociace inspektorů nemovitostí.
O společnosti: Technickou odbornost společnosti Nemoinspekt zajišťují zkušení odborníci z oblasti stavebnictví. Všichni absolvovali vysoké školy stavebního směru (ČVUT, VUT) a při následné mnohaleté praxi se věnovali například posuzování a realizaci staveb ve funkci technického dozoru i zástupce investorů, práci v předním architektonickém studiu, nebo autorskému projektování a realizacím rekonstrukcí. V současné době společnost sdružuje více než 30 inspektorů po celé České republice a může tak poskytnout služby klientům ve všech krajích. Všichni inspektoři mají při výkonu své profese k dispozici kvalitní měřicí zařízení a dokonale znají a respektují metodiku pro odborné prověření nemovitosti. Společnosti je členem Asociace inspektorů nemovitostí.