zobrazit 3 fotky Většinu dnešních výrobků tohoto typu bychom mohli bez váhání zařadit do kategorie 'všeuměl'. Pokud nebudete při nákupu příliš hledět na peníze, můžete v jednom přístroji získat spotřebič, který spolehlivě zastane práci nejen několika vašich stávajících elektrospotřebičů, ale i mnoha členů domácnosti. Jeden kuchyňský robot tak v sobě může skrývat mixér, příslušenství na hnětení a mixování, poslouží také jako mlýnek na maso, k přípravě najemno či nahrubo zpracovaných omáček, využít jej lze i jako odšťavňovač ovoce a citrusových plodů.
Je tedy patrné, že před samotnou koupí kuchyňského robotu bychom měli dokonale zvážit, které funkce později v kuchyni budeme moci využít. Pokud tedy usoudíme, že by nám nový elektrospotřebič měl sloužit pouze k přípravě těsta, nemá smysl zbytečně investovat do dražšího typu výrobku, který oplývá nadmírou pro vás nevyužitelných funkcí.
Důležitým vodítkem při nákupu nového přístroje je samozřejmě i výkon motoru. U nejvýkonnějších typů kuchyňských robotů je v kolonce příkon uváděna hodnota až 800 wattů, mnoho druhů tohoto elektrospotřebiče má pak příkon 500 wattů. Zde bychom se však neměli zcela zásadově řídit zažitým klišé, které říká, že čím vyšší výkon motoru, tím toho přístroj zvládne více.
Kvalitnější přístroje jsou totiž vybaveny funkcí označovanou jako Smart Control (v překladu inteligentní ovládání), která vám pomůže snadno zvolit nejoptimálnější rychlost motoru a profil zpracování pro jednotlivé činnosti, jež elektrospotřebič nabízí.
Výsledkem je pak nejen značná úspora elektrické energie, ale také precizní zpracování všech surovin.
U levnějších typů kuchyňských robotů se může snadno stát, že se motor kvůli nadměrnému používání přehřeje. Proto je třeba důsledně dbát pokynů výrobce v návodu, který je k elektrospotřebiči přiložen. Zde by mělo být uvedeno, jak dlouho můžeme výrobek používat bez přestávky.
Abychom však předešli podobným zbytečným nehodám, můžeme i z nabídky levnějších přístrojů vybírat ty, které jsou vybaveny pojistkou motoru. Ta robot sama zastaví v případě možnosti poškození motoru a následně jej opět automaticky uvede do chodu. Další možností jakési prevence přehřátí motoru může být také kontrolka, viditelně umístěná na spotřebiči. I ona nám pak signalizuje čas, kdy je třeba přístroj na určitou dobu uvést do klidu, aby nedošlo k jeho poničení a následné opravě.
Pro možnost volby nejvhodnějšího režimu pro vaší práci v kuchyni je většina moderních robotů vybavena funkcí regulace otáček motoru. Nejvýkonnější typy mají až dvanáct rychlostních stupňů. U většiny přístrojů jsou na tlačítku, pomocí něhož rychlost otáček regulujeme, vyobrazeny symboly potravin, které nás snadno navedou, jaký rychlostní stupeň je při konkrétní práci s robotem pro nás nejvýhodnější.
Práce s kuchyňským robotem je bezpečná. Pokud se řídíme bezpečnostními pokyny pro práci s tímto spotřebičem, které jsou uvedeny v návodu, nemusíme se obávat jakéhokoliv zranění. Všechny moderní roboty jsou navíc vybaveny bezpečnostními pojistkami, které znemožňují nechtěné zapnutí motoru výrobku vámi ani vašimi dětmi. Takovou pojistkou může být nejen tlačítko, bez jehož stisknutí neuvedete přístroj do chodu; motor by se neměl spustit ani v případě, kdy není například dovřeno víko u mixovací nádoby.
Většina výrobců používá pro kuchyňské roboty kombinaci materiálů kov a plast. Ty součástky, které jsou nejvíce vystaveny nadměrné zátěži nebo možnosti poškození, jsou vyrobeny z kovu, například kryt robotu či jemné hnětací metly jsou naopak z plastu. To umožňuje také snadnou údržbu výrobku – plastové mixovací nádoby lze obvykle umýt také v myčce nádobí. Kovová těla pak předznamenávají dlouhou životnost.
Mnozí výrobci pak mysleli i na snadnou skladnost veškerého příslušenství kuchyňského robotu. Například roboty Phillips jsou vybaveny systémem zvaným MicroStore, jež představuje důmyslný systém ukládání veškerého příslušenství výrobku přímo do těla robotu. Pokud pořídíte kuchyňský robot Bosch, můžete se radovat z důmyslné přihrádky na přívodní elektrický kabel nebo taštičky na drobné příslušenství.
Jak jsme již zmínili, cena jednotlivých výrobků se liší v závislosti na výkonu motoru, škále možností pro využití v kuchyni či množství příslušenství. Základní typy kuchyňských robotů se pohybují kolem dvou tisíc korun, ty nejvýkonnější nás mohou stát i kolem deseti tisíc korun. Top přístroje, které se neztratí ani v profi kuchyni, mouhou stát i 25 tisíc Kč.