Zhruba od května až června 2021 začaly prudce stoupat ceny stavebních materiálů (mírněji rostly již předtím), například v srpnu bylo uváděno, že ceny železa stouply až o 150%. A to se samozřejmě dotklo i betonu. Ty nejlevnější kari sítě za 800 korun i více místo 250 až 300 za kus? Začala stoupat i cena cementu a dalších materiálů. Navíc stavebníky a stavební firmy od té doby trápí nedostatek zboží.
Když kari sítě prostě nebyly
Především nedostatek cihel zkomplikoval kdejakou stavbu, jenže ony dost dlouhou dobu nebyly třeba ani zmíněné kari sítě. Přesně 1.7. 2021 jsme začali rekonstrukci našeho bytu a kvůli kari sítím pro podlahové betony jsem objížděl všechny stavebniny v okolí a sbíral trofeje doslova kus po kusu. Pak se na nás usmálo štěstí a zbytek potřebných „exemplářů“ jsme koupili na jednom místě. Ale za jakou cenu! Když se žena domáhala svých zahradnických práv a chtěla jednu schovat pro ostružiny, už to nebyl běžný a laciný materiál, ale s prominutím „pár svařených ocelových drátů“ skoro za tisícovku.
Trable s financemi
Za cement jsme si také notně připlatili, cca o 50 % předchozí ceny a makléřka stavební spořitelny, kde jsme měli našetřeno a žádali o úvěr s tím, že nám přistanou na účtě i naše úspory, se od konce března neustále zapírala a lhala. V červenci jsme vypověděli smlouvu, požádali o úvěr jinde a čekali na své úspory, přitom jsme mohli mít nakoupeno už v květnu a to ještě za relativně původní ceny. Nástup inflace a zdražování jsme prostě propásli z důvodů úředních. Prý není dostatek úředníků kvůli covidu a schvalování úvěrů se vleče měsíce. Jinde to bylo možné ihned, bez úspor a za stejných podmínek, asi šlo především o ty naše úspory…
Zdražovalo vše a rychle, zdražuje se však stále
Problémy ale začal mít v tu dobu kdekdo. Ostatně, pokud rostoucí ceny a nedostatek materiálů postihnou běžného stavebníka, dotknou se samozřejmě i betonářů a jiných stavebních firem. V konečném důsledku to pak zaplatí zákazník. Zpočátku mnoho firem se zdražováním chvíli váhalo, ale drtivý dopad rostoucích cen nakonec donutil každého zdražit. A nejen to. Nebylo ani možné jakékoli stávající ceny garantovat. Ať jel člověk nakupovat kamkoli, mohl v létě 2021 počítat s tím, že skoro vše roste týden za týdnem vždy o cca až 10%.
Instalatérská mini epizoda
A krize ve stavebnictví komplikuje stavebníkům, stavebním firmám a řemeslníkům plány dodnes. Navíc u nás chybí celá generace řemeslníků, je doslova šťastlivcem každý, kdo je schopen své stavební záměry realizovat svépomocí. A to nejen kvůli finančním úsporám. Nejsou lidé. Například instalatéra ochotného nám udělat rozvody vody a odpady za rozumných podmínek a v době, kdy to opravdu budeme potřebovat, jsme hledali od konce roku 2020. Nejblíž jsme byli v případě, kdy nám bylo řečeno, že je třeba mít do konce února projekt a v červenci až srpnu se to může udělat. Jenže my potřebovali nejprve bourat, zjistit stávající stav rozvodů a tomu se přizpůsobit. V červenci. Nakonec jsem si v létě 2021 koupil svářečku plastových trubek a stal se po pětadvaceti letech opět instalatérem. Naštěstí jen na chvíli. Docela jsem se divil při nákupu materiálů (chvíli ze mne byl pravidelný návštěvník prodejny pro instalatéry), že instalatéři vlastně jsou, že nejde o vyhynulý živočišný druh, pokaždé jsem potkával jiné a pokaždé jich bylo v prodejně rovnou několik… Ne, neptal jsem se jich, už jsme byli rozhodnuti a vybaveni.
Garance žádné, roste i cena dopravy
A kdo chtěl v minulém roce stavět a rekonstruovat a zadat práce firmě, dozvěděl se, že nelze garantovat nejen termín provedení (především kvůli nedostatku materiálů, zřejmě však i lidí), ale ani ceny. A to je skutečný problém, jelikož máte rozpočet, našetřené peníze anebo hypotéku a nakonec se stane, že finanční prostředky nestačí. A kde pak získat další anebo ušetřit? Dům bez nábytku? To asi těžko… Rostla i cena dopravy a to jsme ještě byli teprve na začátku problémů, před invazí na Ukrajinu, energetickou krizí a prudkým růstem cen pohonných hmot. Dnes každý dlouho rozmýšlí, než si něco nechá přivézt. Navíc rostou logicky i ceny prováděných prací. Švagrův bratr realizoval na jaře základovou desku budoucího domu a zaplatil místo původně kalkulovaných cca 200 tisíc korun o cca 150 tisíc více.
4 %, kterých se zdražování nedotklo...
Prostě se nás aktuální „ekonomická krize“ dotkla všech. A víte co? Už se opravdu na nikoho nezlobím, když něco nemá, nedodrží atd. Je třeba trpělivost a smířit se se zvýšenými náklady. Stavební firmy a řemeslníci za to prostě nemohou a přežít chce každý…
Z údajů analytické společnosti CEEC Research například vyplývá, že zvyšující se ceny materiálů pocítilo 96 % dotázaných firem. Aktuální přehled vývoje cen sestavovaný společností RTS pak říká, že meziroční nárůst celkových objemových cen mezi lednem 2021 a lednem 2022 ukazuje u některých typů staveb na zvýšení až o 15 %. Navíc trvající převis poptávky nad nabídkou nutí stavební firmy i jednotlivce nakupovat i u neprověřených dodavatelů, jejichž výrobky nemusí odpovídat požadované kvalitě.
Nevím, ale ať počítám, jak počítám, o patnácti procentech můžeme jen snít. A kdo jsou ta 4 %, kterých se růst cen nedotkl? Asi ti, kteří nic nedělali…
Zdroj: Petr Pojar, ČESKÉSTAVBY.cz