zobrazit 4 fotky V oblasti vzduchotechniky a klimatizace snad ještě více než v jiných oborech platí vysoké nároky na odbornost a zkušenosti osoby, která teoretická schémata a návrhy přeměňuje v reálný projekt. Tato přeměna se skládá z několika kroků, na jejichž počátku i konci jsou důležité dokumenty. Které to jsou a co mají obsahovat? Jak probíhá tzv. komplexní zakázka vzduchotechniky krok za krokem?
Funkce
Vzduchotechnická zařízení mají poměrně pestrou škálu funkcí. Základním kamenem je dopravování a případně i úprava vzduchu. Většinou se jedná o odvod vydýchaného a odpadního vzduchu ven a přívod čerstvého vzduchu do místnosti. Díky moderní technologii může být vzduch podle potřeby ochuzován nebo naopak obohacován o vzdušnou vlhkost. Samozřejmě můžeme prostřednictvím vzduchotechniky a klimatizace také ovlivňovat teplotu v místnosti a s ní spojenou tepelnou pohodu: chladit v horkých letních dnech a vytápět v zimě.
Nejčastěji se se vzduchotechnikou setkáváme ve velkých komplexech marketů, ale nezbytné je její využívání pro nejrůznější průmyslová odvětví: garáže, lakovny, výrobny, průmyslové haly, … Klimatizační jednotky se ale postupně prosazují i v českých domácnostech.
Průběh komplexní dodávky
Existuje-li možnost komplexní dodávky vzduchotechniky, pak ji doporučujeme využít. Vyvarujeme se tak možných chyb a nedorozumění mezi jednotlivými firmami. A jak dodávka probíhá? Na začátku každého projektu stojí projektová dokumentace, na základě které je třeba objednat příslušné prvky vzduchotechniky – od výkonných jednotek strojních zařízení (ventilátory, vzduchotechnické a klimatizační jednotky a pod.) až po nezbytné vzduchotechnické potrubí, montážní prvky a regulační zařízení pro automatický provoz. Samozřejmě podle požadavků projektových parametrů. Měří se nastavené hodnoty a hluk a všechny důležité údaje se zaznamenávají do příslušných protokolů. Tyto protokoly tvoří součást takzvané předávací dokumentace.
Předávací dokumentace musí obsahovat protokoly o zaregulování, včetně údajů o nastaveném průtoku vzduchu na dílčích distribučních elementech. Dále zde najdeme porovnání těchto hodnot s hodnotami projektovanými a s požadavky hygienických směrnic. Součást tvoří také záznam o měření hlučnosti. Informace o naměřených hodnotách průtoku vzduchu a hlučnosti slouží jako výchozí podklad pro hygieniky a pro kolaudační řízení! Nepostradatelnou složku pak představuje i návod k obsluze a k údržbě zařízení.
Nabídka měření
Jak z předchozího textu vyplývá, je pro provoz vzduchotechnického zařízení nutná kontrola a měření některých fyzikálních veličin. Toto měření provádí specialista v rámci revizí zařízení každé dva roky. Konkrétně jde o měření průtočného množství vzduchu, měření hlučnosti a měření teplot. K měření se používají speciální přístroje (digitální hlukoměr a digitální teploměr se sondou a další.