Kompostér jako odolná stavebnice
Chcete si v zahradě vyrobit kompost rychle a efektivně, přitom však v kompostéru, který odolá výkyvům počasí, vlhku, plísním a mikroorganismům?
Chcete si v zahradě vyrobit kompost rychle a efektivně, přitom však v kompostéru, který odolá výkyvům počasí, vlhku, plísním a mikroorganismům?
Zamlouvá se vám představa příjemného posezení pod pergolou, která vás ochrání před sluncem, deštěm i sněhem? Pak se seznamte s moderními bioklimatickými pergolami. Přiblížíme vám, jaké jsou jejich výhody a také jak o pergolu správně pečovat.
Valentýn se blíží, a spolu s ním i velké nákupy květin. Možná byste to letos chtěli vyzkoušet trochu jinak. Udržitelněji. Protože bonboniérou také neurazíte, a životnímu prostředí tolik neuškodíte, jako koupenou květinou z dovozu.
Nároky na zálivku se odvíjí podle podnebí v domovině pokojových rostlin, stejně jako nároky na vzdušnou vlhkost. A pokud jde o rostliny, které pochází z tropických deštných lesů, pouhá zálivka jim opravdu nestačí.
Snadné to není. Jako každá změna k lepšímu je to vlastně docela pracné, a žádá si to vaši pozornost, účast a jistou disciplínu. Kočka je totiž šelmou a touha lovit k její pudové povaze prostě přirozeně patří. Změnit její chování příliš nelze, ale znemožnit jí lovit malé savce a ptáky možné je. Pokud budete chtít.
Příprava půdy pro semínka je veliké tajemství a čarodějský obřad.
Nadace dřevo pro život zahájila přihlašování do tradiční soutěže Dřevěná stavba roku. Už jedenáctým rokem představuje široké veřejnosti díla těch, kteří umí kouzlit se dřevem. Zároveň zvyšuje povědomí o významu dřeva pro životní prostředí. Letos je pro soutěžící připraveno 6 soutěžních kategorií, do kterých mohou přihlásit realizace nebo návrhy různých typů dřevěných staveb, jako jsou rodinné domy, sruby, konstrukce, dětská hřiště, rozhledny či dřevěné interiéry.
Láska ke kočkám nás nutí přehlížet, že tihle naši miláčci jsou jednou z největších hrozeb pro živou přírodu kolem nás. V Evropě ročně kočky zahubí víc ptáků, než kolik zvládnou dráty vysokého napětí, pesticidy hnané zemědělství, a střelci i pytláci dohromady.
Pokud nemáte s roubováním žádné zkušenosti, je určitě lepší to nechat na sadaři, ovšem žádný učený z nebe nespadl, jak říká lidové přísloví a koho to zajímá, láká a miluje zahradničení, roubování si zkusí. Navíc platí, že co Čech, to všeuměl. K tomu nakoupí příslušnou literaturu, shlédne videa na internetu, poradí se se zkušenějšími sousedy u piva a pustí se do práce. A právě doba a způsob odebírání roubů jsou zásadní stejně jako správné roubování v předjaří. Ale i vhodné uskladnění odebraných roubů hraje zásadní roli. A jde samozřejmě o životnost, životaschopnost. Větvičky nesmí uschnout, plesnivět a ani začít rašit.
Mírné zimy posledních let mají sílu nás ukolébat, že ty dřívější tuhé se již jen tak nevrátí. Počasí je však velmi vrtkavé, jeho výkyvy mohou být značné a spoléhat se, že bude zima mírná i letos, je pošetilé. Nakonec před několika dny jsme u nás naměřili -15 stupňů Celsia a to je třeba ještě nějaký stupeň ubrat, jelikož čidlo teploměru je umístěno na chráněném místě na stěně starého domu, který vyzařuje mnoho tepelné energie. Zkuste zateplit starý řadový dům na náměstí či návsi v památkově chráněné zóně. Vraťme se však k mrazu a zahradám. Co dovede mráz napáchat v zahradě a jak naopak pomáhá?
Vytápěný skleník je terno, které ocení nejeden vášnivý zahrádkář, nejen zahradníci. Ovšem vytápění skleníku je energeticky velmi náročné a drahé, případně i extrémně pracné a zabere spoustu času. A pokud bychom chtěli vytápět tuhými palivy či biomasou, ani se moc nevyspíme a nesměli bychom vlastně ani chodit do práce. Prostě úkol pro čiperného důchodce. Pro mnohé účely však stačí i jen pouhé temperování. Jak si poradit?
Při zakládání nových zahrad, rekonstrukci či postupném zvelebování těch stávajících se dopouštíme mnoha zbytečných chyb. Navíc ne vše dovede každý realizovat vlastními silami. Výčtu běžných chyb přitom vévodí špatný odhad vlastních možností. A to jak finančních, tak času, který můžeme zahradě věnovat. Není nic horšího, než si ze zahrady udělat ocelovou kouli, kterou si uvážeme řetězem k noze.
„Ani leden není pro zahradníka dobou nečinnosti,“ říkají zahradnické příručky. Zajisté nikoliv; neboť v lednu zahradník hlavně pěstuje počasí.
Určitě si vzpomínáte na barborky, tedy nejčastěji větvičky třešní utržené na svátek svaté Barbory, které nám vykvetou ještě před Vánoci, to samé dovede třeba i zlatice a také jiné ovocné dřeviny než jen třešně. Znáte tajemství rychlení rostlin?
Rádi byste si doma vytvořili zelené zákoutí, ale stále se vám nedaří pokojové rostliny pěstovat? Na vině může být nadměrná nebo naopak nedostatečná zálivka. Při zalévání rostlin je potřeba dodržovat určitá pravidla a držet se osvědčených postupů.
V době, kdy se již mnohé listy rozložily jen tak, v místech, kam dopadly, listy ořešáku stále přetrvávají. A právě toto odolné listí najdeme v zahradách ještě nerozložené, ale již hnijící, i na jaře. Listy ořešáku královského jsou tvrdé a rozkládají se dlouho. Co však s nimi? Lze je přidat do kompostu a nebo nikoli? A pokud ano, za jakých podmínek?
Koi kapři a jiné rybky v zahradních jezírcích nemusí zimu venku přežít. Kdo se o ně opravdu strachuje a navíc ani nemá jezírko dostatečně prostorné a hluboké, aby zde ryby vůbec mohly přezimovat, je zazimoval do trochu teplejšího prostředí, ale co když mohou zůstat v jezírku? Co od nás potřebují, aby přežily?
Mulčovací kůra je vlastně v zahradách celoročním pomocníkem. Prospěje rostlinám v zimě i v létě, má však i své stinné stránky. V každém případě omezí (nikoli zamezí) růst plevelů a sníží potřebu pletí, mulčovaná plocha navíc vypadá upraveně. Nejčastěji jde o kůru (borku) z borovice či smrku, velmi často je to směs obou druhů. Tato kůra je nadrcena na tak velké kousky, aby působila na površích záhonů přirozeným a nerušivým dojmem. Pořídit si lze frakce jemně drcené i hrubší, přičemž kůra drcená na jemno se hodí pro drobnější rostliny, ta hrubá pro dřeviny.
Nemusíme jen sypat do krmítek a lít čistou vodu do pítek ptákům, připravit ježkovi, plazům a jiným živočichům nějakou tu hromádku s listím, kameny a trouchnivějícím dřevem, přilákat můžeme na zahradu i tvory, jejichž dovádění rády pozorují nejen děti, ale i dospělí. Totiž veverky. A dokonce mohou přestat býti zcela plaché, na blízkost člověka si zvyknou. A nebo jim můžeme naopak nosit něco dobrého do míst, kde se vyskytují. Svátky vánoční jsou pro výlet za veverkami s dobrotami ideální.
Do zahradního boxu se vejde v závislosti na jeho rozměrech ledaco, třeba i jízdní kola, ale hlavně nářadí, které chceme ochránit před deštěm a sněhem a vůbec cokoli, co je třeba po sezóně uschovat. A nebo dokonce po každém použití. Úložných prostor není v zahradách nikdy dost. A pokud právě vás či vaše blízké trápí problém s ukládáním věcí, zahradní box vám jej snadno a rychle vyřeší.