Pokud si z nějaké důvodů nemůžete domů pořídit chlupatého nebo jiného mazlíčka, zkuste to s rybičkami. Sice se s nimi nepomazlíte, ale zato krásně doplní a zpříjemní váš interiér. Navíc pohled na plovoucí rybičky v akváriu je více než uklidňující.
Než se vydáte koupit si akvárko, měli byste si rozmyslet pár věcí. V první řadě je to umístění akvária. Pokud si chcete pořídit středně velké až velké, je třeba počítat s jeho váhou. Mělo by být umístěné na nábytku, který unese několik desítek až stovek kilo, v závislosti na velikosti akvária.
Výběr samotného akvária není nic složitého, stačí si ujasnit, jak velký objem si přejete. Obecně se ví, že čím větší akvárko, tím méně práce s ním ve finále budete mít. Jako ideální velikost pro začátečníky se udává 50 až 100 l. Takové akvárko se po tzv. zajetí, o sebe v podstatě stará samo, protože je dostatečně velké, aby se v něm vytvořil malý ekosystém, který je do určité míry samočistící.
Po nakoupení všech možný potřeb pro založení akvária vás čeká ta příjemná část - zařízení interiéru akvárka. Předem byste si měli určit, jaký druh ekosystému preferujete. Akvárium může být se sladkou nebo slanou vodou. Slaná akvária jsou obecně složitější na údržbu a začátečníkům se úplně nedoporučují. Pokud jste tedy snili o akváriu s korálovým útesem a nejste již zkušeným akvaristou, můžete si je nechat vytvořit odborníkem přímo u vás doma.
Amazonka
Nejoblíbenější jsou klasická amazonská akvária, napodobující biotop řeky Amazonky. Je to sladkovodní akvárium, do kterého rozhodně patří rostliny nejrůznějších tvarů a rybičky, které svojí barevností mohou konkurovat i těm mořským. Ale pozor, například mušle do sladkovodního akvária rozhodně nepatří!
Afrika
Pokud ale chcete něco neobvyklého, pořiďte si tzv. africké akvárium, které napodobuje biotop afrických jezer. Ta jsou specifická tím, že jsou skalnatá a prakticky bez rostlin. Nejznámější rybky těchto akvárií jsou africké cichlidy, které jsou zajímavé svým chování. Ač je toto akvárium bez rostlin, rozhodně není nudné.
Třešničkou na dortu je výběr rybiček, ale i zde je dobré se poradit s odborníkem, který vám poradí, které rybky se spolu navzájem snesou a kolik byste jich ve vašem akvárku měli nejlépe mít. U větších akvárií trvá několik měsíců, než se vytvoří ekosystém, který se o vše stará téměř sám a vy už se pak můžete jen kochat.
Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, Shutterstock