Podle zkušeností prodejců izolačních materiálů roste výrazně poptávka na podzim, kdy se Češi snaží zateplit svůj dům ještě před zimou a ušetřit tak na účtech za energie během topné sezóny. Ty podle statistik ČSÚ spolknou více než pětinu (21,1 %) rozpočtu průměrné české domácnosti. Odborníci ze Sdružení EPS ČR však potvrzují, že nejvhodnějším obdobím pro zateplování je jaro nebo léto. V suchém a teplém počasí izolační materiály snadno zasychají, což minimalizuje riziko nehod zateplovacího systému, jejichž následné odstranění výrazně zvyšuje rozpočet na zateplení.
„Stavební materiály používané při zateplování jako fasádní stěrky a lepidla bývají na bázi cementu a potřebují pro svou hydrataci a vyzrání určitý obsah vody, která poté musí vyschnout. Zateplování při nízkých teplotách tak může být zbytečně komplikované,“ uvádí Jiří Kudlička ze společnosti Bachl. Ideálním postupem je, když si během chladných měsíců celou investici do zateplení včetně rozpočtu a dodavatele naplánujete a s příchodem teplých a slunných dnů se pustíte do realizace.
Sdružení EPS ČR má 12 členů, a dále 5 čestných členů. Reprezentuje tak většinu dodavatelů a zpracovatelů EPS v České republice. Roční obrat se pohybuje kolem 4,5 miliardy Kč při zpracování více než 50 tis. tun EPS. V posledních letech společnosti investovaly téměř 4 miliardy Kč do rozvoje a inovací. Zaměstnávají přes 1000 pracovníků.
Členy sdružení jsou výrobci suroviny, výrobci EPS a další společnosti a odborníci z oblasti EPS působící v České a Slovenské republice. Sdružení úzce spolupracuje s příbuznými profesními organizacemi, školami, výzkumnými pracovišti, státními institucemi a s mnoha odborníky z různých oborů. Sdružení EPS ČR je členem EUMEPS, Evropského sdružení výrobců EPS. Více informací naleznete na www.epscr.cz.
Ideální venkovní teplota? Pozor na extrémy!
Aplikace lepidel a stěrek při venkovní teplotě pod 5 °C prodlužuje vysychání a hrozí tak nedokonalé spojení s tepelnou izolací. V takovém případě mohou vznikat i praskliny ve fasádě. „Nejvhodnějším obdobím pro zateplení jakéhokoli objektu jsou měsíce, kdy teploty neklesnou pod 5 °C a nepřekročí hodnotu 30 °C. Velká vedra nejsou pro zateplování ideální, neboť vám bude materiál při nanášení fasády zasychat naopak příliš rychle,“ radí Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR.Několik kroků před každým zateplením
Samotnému zateplení domu by mělo předcházet několik náležitostí. Původní konstrukci by měl vždy posoudit statik, zda neobsahuje nežádoucí vlhkost, či není třeba předně řešit statické poruchy. Následuje energetický audit, který prozradí, jaký efekt budou mít jednotlivá opatření na snížení energetické náročnosti budovy. Dále je třeba zpracovat projektovou dokumentaci, bez které by bylo velmi obtížné kontrolovat správný postup zateplovacích prací. „Nedílnou součástí každé projektové dokumentace je také správný výběr izolačního materiálu a přesný časový rozpis prací. Projekt se vám ale bude hodit i u případné reklamace,“ vypočítává Jiří Kudlička. V neposlední řadě je odborníky doporučováno zajistit si technický dozor stavebníka.Chcete si zateplit sám? Svěřte to odborníkům!
Nedílnou součástí plánů na zateplení je samozřejmě výběr stavební firmy. Mnoho majitelů domů si věří, že zvládnou zateplit svépomocí a ušetří tak značnou část peněz. Kromě rizika vážných úrazů však hrozí neodborná aplikace izolantu a tvorba výdutí v celém zateplovacím systému. „Najměte si osvědčenou firmu, u čehož vám pomohou reference na internetových diskuzích či zkušenosti přátel a sousedů. O kvalitě zvolené firmy napoví také konkrétní nabídka a finanční kalkulace. Vyvarujte se najímání podezřele levných firem, které často nabídnou cokoliv s cílem soutěžit v ceně,“ uzavírá Pavel Zemene.Sdružení EPS ČR
Sdružení EPS ČR je národní organizace založená v roce 1998 s cílem podporovat a koordinovat společný vývoj aplikací z pěnového polystyrenu (EPS), podílet se na tvorbě norem, kontrolovat kvalitu výrobků z EPS, poskytovat konzultace v oblasti výroby a použití výrobků a aplikací z EPS, zvyšovat bezpečnost výrobků z EPS a podílet se na úsporách energie.Sdružení EPS ČR má 12 členů, a dále 5 čestných členů. Reprezentuje tak většinu dodavatelů a zpracovatelů EPS v České republice. Roční obrat se pohybuje kolem 4,5 miliardy Kč při zpracování více než 50 tis. tun EPS. V posledních letech společnosti investovaly téměř 4 miliardy Kč do rozvoje a inovací. Zaměstnávají přes 1000 pracovníků.
Členy sdružení jsou výrobci suroviny, výrobci EPS a další společnosti a odborníci z oblasti EPS působící v České a Slovenské republice. Sdružení úzce spolupracuje s příbuznými profesními organizacemi, školami, výzkumnými pracovišti, státními institucemi a s mnoha odborníky z různých oborů. Sdružení EPS ČR je členem EUMEPS, Evropského sdružení výrobců EPS. Více informací naleznete na www.epscr.cz.