Nejnovější díl našeho podcastu o stavbách a bydlení se věnoval tématu zateplování střech, využití zelených střech a specifikům zateplování historických objektů. Opět jsme se dozvěděli mnoho zajímavých informací, pojďmě si je zrekapitulovat.
Milým hostem této epizody byl pan Martin Trešl, který má díky práci pro společnost Austrotherm bohaté zkušenosti s realizací zateplení rodinných domů i těch nejneobyčejnějších objektů. Jeho zkušenosti například se zateplováním památek nebo znalosti nejmodernějších technologií zateplení se při rozhovoru projevovaly s každou odpovědí na zvídavé otázky naší redaktorky Jany Machové.
Zateplení střech a jeho význam
V úvodu podtrhnul Martin Trešl význam efektivní izolace střech pro energetickou účinnost budov. Řeč se rychle stočila na různé typy materiálů používaných k izolaci střech, hlavním tématem byl expandovaný a extrudovaný polystyren, které jsou na trhu mimořádně populární.
Poslechněte si celou epizodu v přehrávači:
Zelené střechy jako trend
Dalším tématem našeho rozhovoru byly zelené střechy. Ty jsou čím dál populárnější nejen pro svou schopnost šetřit energii, ale i pro efektivní hospodaření s vodou. Martin Trešl vysvětlil, jak zelené střechy přispívají k ochlazování měst a zlepšení městského klimatu, a jaké jsou možnosti jejich aplikace nejen na novostavbách, ale dokonce i při renovacích.
Specifika zateplování historických objektů – už žádné balení domů do krabic
Zvláštní pozornost jsme věnovali zateplování historických budov. Martin Trešl vysvětloval, že moderní izolační technologie můžeme využít při obnově historické fasády bez ztráty jejího původního vzhledu.
Zateplení starého domu s hezkou fasádou tak opravdu nemusí znamenat její ztrátu a zabalení dekorativních prvků do polystyrenové „krabice“ o hladkých stěnách. Moderní izolace se totiž dá tvarovat! Celá tato část epizody byla velmi zajímavá a rozhodně ji doporučujeme k poslechu – při návštěvě historických center velkých měst se možná budete dívat na fasády domů jinýma očima….
Celá epizoda na YouTube:
Budoucnost zateplování a energetické účinnosti v EU
V závěru podcastu jsme se zaměřili na budoucnost zateplování a na nové předpisy EU, které požadují, aby všechny nové budovy byly od roku 2030 bezemisní. Jaký na to má Martin Teršl názor? To si poslechněte v našem podcastu!
Zajímá vás téma zateplení? Poslechněte si i související díl o dotacích na zateplení.