Skromnost? Na tu raději zapomeňte předem. V domě, který se halí do dvouvrstvého pláště tropické vegetace, se totiž nešetřilo na vůbec na ničem. Je v mnoha ohledech extrémní, přehnaný, obrovský. Ale naprosto fascinující.
Singapur se počítá mezi nejzelenější města planety. A tou nejzelenější oblastí už tak dost vegetací prorostlého města je čtvrť v okolí Botanické zahrady. Její areál, stářím přesahující sto let, je chráněnou památkou UNESCO. Na architektech bylo zpracování projektu luxusního rodinného domu, který stál naproti této památce, v nejzelenější čtvrti nejzelenějšího města. Už se vám z toho zelená před očima, že?
To, co museli architekti řešit, byly otázky celkové kompozice a hladkého zasazení rozměrné novostavby do místa, které zkrátka připomínalo víc džungli než metropoli. Proto také pro svůj projekt vybrali velmi nekonfliktní tvary a dispozice. Navenek vypadá jako ohlazená skála, kritikům bude připomínat spíše střechu kluziště. Obě varianty ale postihují podstatu věci.
Kompaktní tvar, dvojitá fasáda
To, že obydlí se vyznačuje kompaktním a jednotně zastřešeným objemem, který je v podstatě amorfní, beztvarý. Navíc z něj moc vidět není, celý se totiž kryje splývavou vegetací a jeho výškový profil přerůstají stromy v okolí. Fasáda tohoto domu je rovněž pozoruhodným útvarem. Je dvouřadá, a pravidelně perforovaná.
Jednak slouží jako podklad pro růst rostlin, a současně jako zastiňující prvek. Její dvojité uspořádání funguje jako teplotní bariéra, zabraňující prohřívání interiéru. Dovnitř se dostává jen vegetací ochlazený vzduch a tlumené světlo. To redukuje potřebu umělé klimatizace na nulu. Jistě, tenhle nápad už pár rezidenčních staveb v Asii předvedlo. Ale žádná ne tak komplexně, jako tahle.
Stavba s respektem k přírodě
Dům – v projektu je pojmenován Touching Eden House – se dotýká Ráje zrovna tak jako je jímavý. Je odkazem architektury budoucnosti, která dokáže koexistovat s přírodou a bere si z ní jen velmi málo. Stavební plochu, kterou si pro sebe dům zabral, násobně nahradil stromy, keři a rostlinami, jimiž se pokryl. Bilance pro vegetaci je tak po realizované stavbě pozitivní. To rozhodně obvyklé nebývá.
Interiér, vedený v duchu východního minimalismu, skoro chrámovou atmosféru svým uspořádáním jen posiluje. Bylo to drahé? Zajisté. Je to obrovské? S užitnou plochou všech podlaží dohromady, pokrývající 1789 metrů čtverečních – ano. Je to okázalé a luxusní? Nepochybně.
Ale nic z toho neubírá na tom, že tahle obytná novostavba je teď nejzelenějším domem nejzelenější čtvrti nejzelenějšího města planety.
Materiály: Wallflower Architecture + Design
Foto-kredit: Finbarr Fallon