Další topná sezóna nám opět ukáže důležitost zateplení domu
Topná sezóna zahájena, braňte se vysoké spotřebě energií zateplením. Argumenty hovoří jasně - vyplatí se to!
Dotace na zateplení jsou finanční podpory poskytované státem nebo jinými institucemi s cílem podpořit energetickou účinnost a snížení spotřeby energie při zateplení domu, včetně zateplení střechy a fasády. Mezi aktuálně nejvýznamnější dotační titul patří Nová zelená úsporám. Tyto dotace slouží k pokrytí části nákladů spojených s izolací budovy a často jsou dostupné pro domácnosti, podniky a veřejné instituce. Zateplení domu, včetně zateplení střechy a fasády, přináší mnoho výhod, včetně snížení energetických nákladů, zvýšení komfortu, ochrany životního prostředí a zlepšení hodnoty nemovitosti.
Topná sezóna zahájena, braňte se vysoké spotřebě energií zateplením. Argumenty hovoří jasně - vyplatí se to!
Nyní můžete na zateplení svého domu ušetřit s dotačním programem Nová zelená úsporám.
Výměna střešních oken zároveň se zateplením? Ano a právě kombinací úsporných opatření dosáhnete na dotaci z programu Nová zelená úsporám ve výší až 650000 Kč.
Výsledky projektu porovnání energetické efektivity reálných domů dokázaly, že zateplení rodinného domu snížilo náklady na vytápění o 45 %. Lze výsledky tohoto pokusu aplikovat v Česku?
Co je to zateplení domu a proč bychom vlastně měli domy zateplovat? Kolik můžeme zateplením ušetřit a jaké se dnes používají izolační materiály? A jaké jsou trendy v druzích a barvách omítek? O tom jsme si povídali s Mirkem Trojanem, odborníkem na zateplení a izolace.
I v roce 2019 budou probíhat kotlíkové dotace, Nová zelená úsporám, ale třeba i dotace zvaná „Dešťovka“.
Zateplení domu na klíč musí být především provedeno odborně a musí samozřejmě vycházet z projektu. Není již pak zásadní, zda jde o zateplení novostavby a nebo rekonstruovaného domu. A svá specifika má také celulózová izolace, která se aplikuje foukáním.
Na co jste se ptali v energetické poradně? Přinášíme vám dva zajímavé dotazy a vyčerpávající odpovědi na ně. První dotaz se týká možnosti čerpat dotace na zateplení fasády bytového domu a druhý rekuperace ve starším domě.
V létě nepouští dovnitř domu sluneční teplo a udržuje v místnostech příjemnou teplotu. V zimě vám zase ušetří až 30 % výdajů na vytápění, což je v dnešní době zvyšování cen energií vítaným přínosem. Moderní stínicí technika má prostě samé výhody a pokud děláte rekonstrukci či zateplení rodinného nebo bytového domu, neměli byste ji opomenout.
Jak získat dotaci na nový plynový kondenzační kotel? Jakým zdrojem tepla nahradit nevyhovující elektrokotel? Jak získat dotaci na zateplení domu o čtyřech bytech?
Zateplení střechy se nevyplatí podceňovat, může zabránit úniku 15 procent tepla z domácnosti. Nyní je navíc možné na zateplení střechy získat dotaci z programu Nová zelená úsporám od Ministerstva životního prostředí a nechat si od státu proplatit až polovinu celkových nákladů. Úsporné standardy pro získání podpory splňuje například tepelněizolační systém iRoof od značky Tondach.
Vítejte v roce 2023, v roce, ve kterém se podařilo státnímu fondu životního prostředí spustit program, který je otevřen zateplování, a to i lidem, kteří nemají potřebnou hotovost. Komu je program určen, jak se žádost podává a na jakou podporu zateplení svých obydlí mohou lidé bez úspor dosáhnou?
Nekalé praktiky a podvody zaměřené na seniory v souvislosti s dotací Nová zelená úsporám Light mohou lidi závislé na svých důchodech připravit až o 150 tisíc korun. Program sice nabízí finanční podporu seniorům a domácnostem s nižšími příjmy na zateplení domu a další energeticky úsporná opatření, toho se však snaží zneužít ke svému obohacení podvodníci a nekalí obchodníci.
Nový dotační program Nová zelená úsporám Light cílí na důchodce a domácnosti s nižšími příjmy. Nabízí přitom dotaci ve výši až 150 tisíc korun na stavební úpravy, díky kterým pak chudší lidé ušetří na energiích. Možnosti, jak dotaci využít, jsou přitom předem dané.
V nové epizodě podcastu České stavby se podrobně zabýváme aktuálním tématem zateplování domů a dostupnými dotacemi. Je zateplení opravdu tak výhodné? A jak se v dotacích nezaplést? I to jsme při rozhovoru nakousli.
Veletržní souběh FOR PASIV a FOR WOOD tradičně představí české veřejnosti nejvýznamnější firmy a jejich produkty v oblasti energeticky úsporného bydlení, dotací a dřevostaveb. Navíc poradí, jak ušetřit za drahé energie, jak mohou pomoci dotace nebo jak si vybrat vhodnou firmu pro vybudování dřevostavby. Vše na jednom místě v PVA EXPO PRAHA zjistí návštěvníci ve dnech 15. až 17. února 2024.
Ať si tu ruinu opraví někdo jiný. Pravděpodobnost, že půjde v příštím roce o jednu z nejčastějších vět v našich končinách, je opravdu vysoká. Zároveň je zažehnuto na věčný spor stavebníků novostaveb a lidí opravujících staré domy. Stejně věčný jako stará kolumbovská otázka, zda bylo první vejce, nebo slepice. Ano. Rekonstrukce starého domu může být náročnější a dražší než stavba nového. A dokonce i v případě, že získáme prakticky stejné obytné dispozice. Záleží na tom, o jaký dům jde, jak je starý, kde stojí, v jakém je stavu, co všechno chceme opravit, vyměnit, zda dokonce nepodléhá pečlivé památkové péči atd.. Spor je to samozřejmě zbytečný, což se však obzvláště u piva stává často. Nejdůležitější je, jak stavební záměry financovat. A některá řešení se bohužel ukazují být slepou cestou, i když ambice mají obrovské. Jako třeba Oprav dům po babičce.
Zděděný dům je požehnáním, ale někdy také výzvou. Starší domy často potřebují komplexní renovace, aby splňovaly moderní standardy bydlení. Díky novému dotačnímu programu Oprav dům po babičce a podpoře České spořitelny můžete svůj dům proměnit v útulný a energeticky úsporný domov.
Ať už se o energeticky úsporné bydlení zajímáte kvůli penězům nebo ekologii, je program Nová zelená úsporám skvělou možností, jak na investici do zelených technologií získat poměrně štědrou finanční podporu. Jak na to? A které finanční nástroje vám celý proces ještě ulehčí?
Nenechte se tlačit neseriózními firmami k rychlému podpisu smlouvy na novou fotovoltaiku. Nová zelená úsporám na této dotaci od září nic nemění!
Dotaz: Dobrý den. Jsme menší bytové družstvo, spravující 36 bytových jednotek. Na členské schůzi bylo rozhhodnuto, postupně opravovat naše domy, dle finančních možností. Již jsou zatepleny střechy, výměněna sklepní okna a vchodové dvéře. Naše domy jsou z r. 1971, vedeny jako cihlové. Je to kombinace vekloprostorových cihel a panelů. Nyní jsme se rozhodli zateplit štítové zdi (bez oken a jakýchkoliv otvorů) s tím, že zateplení provedeme i cca 1 metr za roh. Průčelní zdi (s okny dveřmi a pod.) bychom zatím nezateplovali. Objevil se však názor, že zateplení jen štítových zdí jsou vyhozené peníze, že z nezateplených průčelí se chlad stejně přenese do štítových zdí a efekt nebude žádný. Jaký je Váš názor. Je toto tvrzení pravdivé? Děkuji za odpověď.
Stávající obvodová konstrukce domu z roku 1971 nemá z pohledu současných norem a požadavků na tepelný odpor konstrukce odpovídající…
Dobrý den, postavili jsem RD z Porothermu P+D (36,5) s použitím zdící malty. V létě bychom chtěli dům zateplit, v projektu máme navržený polystyren o tl. 10 cm. Chtěla bych se zeptat, zda jsou tloušťka polystyrenu a tloušťka zdiva navrženy správně, tzn. tak, aby nedocházelo ke kondenzaci v místech, kde je to nepřípustné (tedy na jejich rozhraní)? Dále bych se chtěla zeptat, zda máme šanci získat na zateplení státní dotaci nebo vyhovuje stavba i bez zateplení normám a nemá smysl o ní žádat? Předem děkuji za informaci.
Dle technických podkladů výrobce je pro zdivo z Porothermu P+D součinitel prostupu tepla U 0,37 (W/m2.K), což odpovídá tepelnému odporu R cca…
Bydlíme v 6 bytovém domě a chtěl jsem prosadit zateplení domu z venku, ovšem většina sousedů je proti, proto mi nezbývá než zateplit v bytě vnitřní obvodové stěny asi polystyrénem. Dům je postaven z cihlových bloků, ale velmi studený, zřejmě zedníci při stavbě v r. 1979 vzduchové mezery v cihlách vyplnili maltou. To jsme zjistili při opravě zdi. Jaká tloušťka izolace a je taková izolace možná? Děkuji.
V současné době jsou poskytovány dotace na zateplení cihelných obytných domů a to ve významné výši. Bylo by proto vhodné Váš dům…
Dotaz: Dobrý den, mám postavený RD z YTONGu 37cm, měl by mít velmi dobré izolační schopnosti, chci se zeptat zda je lepší ještě domek zateplit polystyrenem nebo je to zbytečné?Pokud ano jaká tloušťka polystyrenu by byla dostačující?Děkuji Doležal
Požadavky na obvodové zdivo jsou uvedeny v ČSN 73 0540-2, která rozlišuje dvě hodnoty součinitele prostupu tepla U a to požadovanou U = 0,38…
Dotaz: Dobrý den, plánuji výstavbu rodinného domu a při výběru zdícího materiálu mne zaujala chystaná novinka od firmy Heluz - Family 50 broušená. Dle jejich popisu bude ideální variantou pro výstavbu pasivního domu a to dokonce bez zateplení. U = 0,15 W/m2K a až o 23 % lepší tepelněizolační vlastnosti než u cihelných bloků THERMO STI 49 při nepatrně vyšší ceně za m2. MO cena Family 50 - 1118,- bez DPH/m2 a MO cena THERMO STI 49 - 1114,- bez DPH/m2. Jaký je Váš názor na tuto pálenou cihlu, resp. na její parametry, cenu a možnosti získání státní dotace 220tis za pasivní dům? Dále mne zajímá jaké doporučujete vytápění pro pasivní dům a zda je vůbec potřeba? Má představa je kombinace tepelného čerpadla, solárního kolektoru pro ohřev vody a solárních článků pro napájení 3,2V rozvodů s LED diodami a záložních AKU (pro interiérové a exteriérové osvětlení). Případně nahrazení tepelného čerpadla kotlem na biomasu (peletky). U tepelného čerpadla mne ovšem láká bezobslužnost. Nebo je schopno pokrýt vytápění pasivnho domu pouze podlahové topení s uzavřeným okruhem napojené na solární kolektor? Děkuji za odpověď
Cihla Heluz Family je novinkou a nejsou s ní ještě praktické zkušenosti. V každém případě ji lze použít pro stavbu velmi…
Dotaz:Dobrý den, v září to bude rok, kdy byla provedena sanace kolem základů 100let starého cihlového domu, který je hlavně ze severní strany podmáčený, ať z důvodu několikaletého problému se svody dešťové vody, tak i možnosti spodní vody. Do odprodání byl zaobstaraván jen zákl.chod domu. Obvodové zdi 60cm, základy kámen. Výkopy jsou do hloubky 1,2-1,5m, položená nopová folie, zabudovány odvětrávací šachty s příklopy (po 1m), položené drenážní potrubí, vyvedeno do prostoru od budovy, rovněž větrací šachty ze sklepů. Osekaná omítka do výšky 3m, sokl s kamenným potěrem ostraněn, nahrazen soklem ze sanační omítky, veškeré svody nové. Vytápění 10 bytů je různé, gamaty, plynový kotel, tuhá paliva, okna plastová. Členové družstva odsouhlasili zateplení polystyrenem 10cm, výklenky dorovnáním jen 5cm tloušťkou a míň, sokl nátěr jako fasáda (na doporučení firmy). Jaké nám hrozí do budoucna defekty? Bude sanační omítka i po nátěru plnit svou funkci? Domnívám se, že uplynulá doba je nedostatečná k možnému proschnutí zdí a izolace polys.vžené vodu do bytů. Jelikož není možné se v domě domluvit, lze pozvat revizi na firmu a domáhat se práv? Předem velmi děkuji za odpověď a přeji pěkný den
Byly provedeny základní stavební úpravy vedoucí ke snížení vlhkosti zdiva. Bytový dům má patrně v celém půdorysu suterén a absenci…
Dotaz: Dobry den jelikoz mame mensi domek potrebovali bychom jej zateplit a udelat strechu prosim vas jestli by jste nam dali kontakt na firmy v okolí Orlove a Karvine.Diky.
V současné době probíhá celostátní akce „Zelená úsporám“, která uvádí i možnost dotací ze prostředků Státního fondu životního…
Dotaz: otázka:Zateplení kamenné zdi. Dobrý den.Máme vlhko v rozích místnosti u podlahy,která je zároveň s okolním terénem.Izolace i drenáž je provedena a stále se vlhkost objevuje.Zeď je silná 65cm a je s kamene a pískovce a z venkovní strany je provedena sanační omítka.Mohu takovouto zeď zateplit?Nebo jak mám postupovat.Doslechl jsem se,že kamenné zdi se nesmí zateplovat. Děkuji za odpověď
Jedná se většinou o kombinaci více příčin. V rozích místnosti je tepelný most – teplota na povrchu v rozích je nižší než jinde, proto…
Dotaz: Dobrý den,kupujeme domek z 50tých let 45 cm plná cihla zeď,brizolit.Je částečně podsklepený.první podlaží je asi 75 cm až 1 m nad terénem.Sokl je kamenný,velmi pěkný.Sklep má suché podlahy,prý jsou pod nimi drenáže),ale zdi do výše zasypání zeminou jsou trochu navlhlé.Vlhkost ,zdá se ,nestoupá vzhůru.Topení je tam na plyn nebo TP.Uvažujeme jak řešit izolace nebo topení.Zdá se mi dobré jít do prodyšného zateplení.Prosím,máte někdo zkušenosti s Baumitem,systémem Durlin a Lupoterm?Lupoterm se mi zdá sympatický,ale nechce se mi příliš žít v hliníkové krabici.Taky si říkám,zda neupustit od izolace a místo toho nepořídit tepelné čerpadlo vzduch voda nebo vzduch vzduch,už jsem někde narazila na nezaizolovaný dům s čerpadlem voda voda s velmi nízkými provozními náklady.Děkuji.
Zateplení staršího domu z plných cihel je věc, která se určitě doporučuje. Při správném postupu lze dosáhnout i více než 50% úspory na…
Dotaz: Zateplení cihlového domu. Dobrý den, prosím o radu zda je vhodné zateplit zděný deskový dům příčného systému o 3 sekcích či nikoli. Dům má 5 nadzemních podlaží a je z roku 1975. Svislou nosnou konstrukci tvoří cihelné zdivo v síle 25,3 a 37,5 cm (typ – CDM, CDKL). V případě doporučení zateplení mi prosím poraďte jaký materiál by byl nejvhodnější (polystyren, ...). Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Ivan Lukša.
Obvodové zdivo z cihel CDm 37,5 cm a slabší včetně cihel CDKL z roku 1975 nesplňuje požadavek, natož doporučení současné platné normy…