Zateplení střechy ušetří peníze za topení i chlazení
Jak vybrat správnou metodu zateplení pro různé druhy střech a kolik energie její aplikací vlastně ušetříme?
Izolace je zásadní téma při stavbě nebo rekonstrukci střechy. Střechu je potřeba izolovat proti vodě, vlhkosti, důležitá je tepelná a někdy také zvuková izolace. Jak vybrat tu pravou střešní izolaci, jak ji pokládat buď svépomocí nebo za asistence profesionálů, to vše se dozvíte u nás. Přečtěte si rady od odborníků nebo přímo od výrobců izolačních materiálů.
Jak vybrat správnou metodu zateplení pro různé druhy střech a kolik energie její aplikací vlastně ušetříme?
Jak správně zateplit podkroví šikmé střechy? Podívejte se na podrobný video návod, který odhaluje postup zateplení izolací z kamenné vlny krok za krokem.
Rekonstrukce střechy na půdní vestavbu bývá organizačně stejně náročná jako stavba či rekonstrukce rodinného domu. Novou bytovou jednotku však získáme levněji.
Střecha vždy plnila funkci ochrany stavby před povětrnostními vlivy (zadržování srážek a teplotních zisků z oslunění), podstřeší je v zimě vystaveno neomezenému pronikání chladu, v létě slunce v tomto prostoru vytváří nesnesitelné vedro. Vítr přivádí do podstřeší chlad a nečistoty, také hluk z okolí se do podstřeší šíří bez omezení. Krov je vlhkostními změnami a vlivem netěsnosti skládané krytiny vystaven celé škále vlivů ohrožující životnost dřeva.
K bydlení se podkrovní prostory šikmých střech využívají relativně krátkou dobu. Malé až žádné zkušenosti, s touto speciální vestavbou, vedly k četným hrubým chybám.
Nadkrokevní tepelné izolace jsou poslední dobou hitem, ale není tomu náhodou. Důvody jsou zcela pragmatické a systémů nadkrokevních izolací se nabízí mnoho. Inspirujte se.
Kdy a proč je třeba rekonstruovat střechu před realizací půdního bytu?
K nejdůležitějším krokům při realizacích plochých střech patří kvalitní provedení hydroizolační a termoizolační vrstvy.
Rekonstrukce střechy, respektive její výměna za novou, je vedle zateplování budov a výměn oken a dveří nejčastější sezónní stavební prací. Jak se ale rozhodnout a nepochybit?
Izolace staveb proti vodě je jednou ze stavebních činností s nejvyššími nároky na odborné provedení a použití kvalitních materiálů.
Hydroizolace z měkčeného PVC přiblíží odolnost ploché střechy vlastnostem té šikmé s tradiční krytinou.
Vložit tepelnou izolaci nad krokve, mezi ně, či pod ně? Důležitá je dostatečná tloušťka izolantu, nízká tepelná vodivost, správná realizace, vzduchotěsnost, hydroizolace a cena.
Asfaltové pásy, PVC fólie, stěrky a nebo stříkané hydroizolace? Jak zaizolovat plochou střechu?
Zateplení objektu je v současné době jakousi samozřejmostí. Kdo by ostatně nechtěl ušetřit za vytápění. V době vysokých cen energií jednoduše každý. Zateplit stavbu je možné hned několika způsoby. Hodně oblíbená je v současné době stříkaná izolace. Právě proto jsem se v tomto rozhovoru zeptal právě na ni majitele společnosti Honter Jana Černého. Jeho firma vyrábí vysoce kvalitní stříkanou izolaci.
Polyuretanové izolace mají více než 50letou historii v různých odvětvích, jako je letecký průmysl, stavebnictví či zdravotnictví. Když přijde na izolaci vašeho domova, výběr správného materiálu a profesionální aplikační firmy je rozhodnutí, které může zásadně ovlivnit kvalitu vašeho bydlení na desítky let dopředu.
Střechy včetně hydroizolace čelí drsným podmínkám. Neustálé změny počasí často vedou k praskání, odlepení a delaminaci asfaltových pásů či PVC fólií. Řešení takových poruch nabízí PUR membrána od Weber – vyspravíte s ní poškozená místa hydroizolace a zajistíte ještě lepší odolnost proti vodě.
Mokřad na střeše? Co je to za nápad? Vlastně dost dobrý, zdá se. Mokřadní střecha totiž umí chytře nakládat s vodou a poslouží také jako klimatizace a tepelná izolace v zimě. O těchto střechách jsme si povídali v podcastu.
Bydlíme ve starém kamenném domě (tedy přesněji kombinaci kamene, hlíny a cihel), ale za více dní trvajících veder se už začíná zahřívat byt v patře i zde. Fajn je nadále jen ve vlhčím přízemí včetně průjezdu. Ale to jsou pouze drobné trable, které vždy docela rychle pominou. Jakmile totiž Česko zasáhnou tropická vedra, začne se přehřívat až polovina obytných domů. A kde chybí klimatizace, tam je vedro i v kancelářích, obchodech, restauracích a jiných provozech. A mnohem větší, než je u nás.
Atika ploché střechy se dá zjednodušeně popsat jako vyvýšené zakončení fasády, které dokresluje celkový vzhled budovy. Je to konstrukce vystupující nad rovinu střechy, jenž musí splňovat několik kritérií jako je stabilita, funkčnost, trvanlivost a požární odolnost. Nejčastěji je atika zděná, dřevěná, betonová, příležitostně se setkáváme i s ocelovou. Ovšem při nedostatečné izolaci dochází k vytvoření liniového tepelného mostu, a to může mít za následek tvorbu plísní v interiéru. Vhodná tepelná izolace vzniku tepelných mostů naopak zabrání.
Životní cyklus ploché střechy není neomezený – v závislosti na podmínkách, zatížení a údržbě může plochá střecha vydržet až 30 let. Vhodnou regenerací však lze životnost střešního pláště výrazně prodloužit, aniž by se musel pracně a nákladně odstraňovat a řešit nový. Remmers systémy MB PUReactive zajišťují rychlou, bezpečnější a hospodárnější izolaci střešních plášťů.
První otázkou při výběru foukané izolace pro střechu je materiál. Zvolit izolaci foukanou minerální? Kamennou vlnu nebo skelnou vatu? Zvolit izolaci celulózovou, dřevovláknitou, nebo polystyren? Má smysl uvažovat o jiných alternativách? Vlastnosti materiálu jednoduše definují budoucí funkčnost zvoleného izolantu. A zde bychom měli začít.
Dotaz: Dobrý den, chci se zeptat ohledně provedení střešní zahrady. Na internetu jsem narazil na desky agro,(www.baugardens.cz)které slouží jako náhrada zeminy pro použití právě na střešních zahradách a zároveň prý působí jako částečná izolace. Tak bych poptřeboval poradit jestli bych tam měl dát tyto desky nebo běžný substrát, hlavně také kvuli zatížení střechy .
Podle dostupných údajů dodavatele desek agro z internetu je patrně možné tyto desky na střešní zahradu použít. Výrobce udává, že se…
Dotaz: Dobrý den. Mám RD s plochou střechou (plech podbitý deskami. Strop v horním patře je klasický trámový strop. Jednotlivé trámy jsou v osových vzdálenostech cca 80, zespodu v části budovy ještě podbíjení prkny s omítkou na rákos a shora prkenný záklop, dutina mezi trámy foukanná izolace cca 20 cm klimatizer , v části budovy sádrokarton, parozábrana, 5cm souvislá izolace z minerální vaty, 15 cm minerální vata jen mezi trámy. Na horním záklopu z desek je použita jsou na maltové mazanině cihlové půdovky, na tom bylo cca 15 cm škváry, kterou jsem již odstranil. Hodlám ještě v tomto půdním prostoru namísto škváry položit desky z minerální vaty (roli tam vikýřem nedostanu) - je lepší Orsil Orsik nebo Rockwool? Tloušťka 16 cm? Mám odstranit i stávající cihlové půdovky a položit nové tepelné desky na dřevěné desky? Bojím se, že jelikož budou půdovky mezi izolacemi, bude u nich rosný bod, navíc asi zbytečně zatěžují strop. Jediné jejich plus snad protipožární ochrana? Budoucí půda nebude pochozí, jen tam provedu doporučený deskový most. Nenastěhují se do tepelných desek hlodavci, hmyz (známý mi doporučil horní překrytí desek z min. vaty terpapírem, ale všiml jsem si na těchto stránkách, že je to špatně) Děkuji
Z Vašeho popisu vyplývá, že snad část domu má plochou střechu a část půdu. K opatření na půdě – stávající strop má již v…
Dotaz: Dobrý den, prosím o radu, jak zateplit půdní prostor (podkroví). U následující střechy: - šablona, terový papír (asi), plné desky, a trámy o výšce 14 cm. Zajímalo by mě odpovědi na tyto dotazy: - kolik centimetrů minerální vaty ( s roštem počítám) - jak s parozábranou a odvětráváním - izolace zděné příčky cca 10 cm ( poroterm, itong) - kolik centimetrů polystyrénu. Uvedenou izolaci bych použil prozatím jako izolaci stropu (položil na podlahu půdy). Předem děkuji za váš čas a odpoveď na uvedené dotazy. S pozdravem Vágner
Jedná se patrně o stávající střechu, kde skladba střešního pláště nad krokvemi není správně provedená s ohledem na vestavbu podkroví.…
Dotaz:Dobrý den,letos v létě jsme provedli půdní vestavbu do zrekonstruovaného půdního prostoru.K izolaci jsme použili vatu 16 cm mezi krovy + 6cm mezi nosné konstrukce sádrokartonu,parozábrana s vrstvou Al.Celá střecha je pokryta kontaktní difúzní folií.Na bocích vikýřů je vně použit cetris.Na severní straně na boku vikýře se po prvních mrazících utvořila vlhká mapa cca 30 cm pod plastovou trubkou(vyústění odtahu par) z koupelny,která bude v místnosti kde se nachází severní bok vikýře.Místnost je zatím v hrubé omítce+sádrokarton,spoje mezi nimi jsou protaženy akrylovým tmelem.Je možné,že by se vzdušná vlhkost difúzí dostala kolem spojů omítka sádrokarton do izolace a tam na chladné plast.trubce kondenzovala a stékala do kontaktního místa s cetrisem a prosákla ven??Uvnitř na povrchu sádrokartonu není nic vidět.Nebo mám hledat problém jinde,porušená parozábrana,mezera v izolaci atd.Pomohlo by obložení cetrisu z vnějšku fasádním polystyrenem cca.3cm(více bych nerad,je tam malý přesah střechy)při následné opravě fasády??A ještě je normální,že tep.izolace je ze strany chladné půdy orosená??Můžou to způsobovat prostupy kabelů ke světlům??v těch místech je to nejvíc.Za odpověď a ochotu Vám předem ďekuji,....s pozdravem M.Janota
Příčina těchto poruch se často hledá velmi obtížně. U prostupů různých vzduchotechnických potrubí bývá kondenzace častá. Může to…
Dobrý den, potřeboval bych poradit s izolací do střechy. Máme v projektu nadkrokevní izolaci, ale firmy, které jsme oslovili na realizaci, s ní nemají zkušenosti, nebo nám doporučili izolaci mezi krokve, která nás prý vyjde levněji. Co je tedy lepší pro zateplení šikmé střechy – nadkrokevní zateplení, mezi krokvemi nebo případně i pod krokvemi? Jedná se o novostavbu.
Dobrý den, u novostavby je výhodnější aplikovat izolaci nad krokvemi.Vyvarujete se problémům se složitým řeším parozábrany u řady…