Vyberte si solárně termický kolektor
Pomocí moderních technologií můžeme dnes využívat sluneční energii, která je zadarmo.
Využití solární energie pro majitele domů nebo menší firmy, to je rychle se rozvíjející obor. Ať už jde o fotovoltaiku nebo využití slunečního tepla, najdete u nás zajímavé rady a tipy od odborníků nebo přímo od výrobců solárních systémů.
Pomocí moderních technologií můžeme dnes využívat sluneční energii, která je zadarmo.
Umístění a sklon solárních panelů v závislosti na světových stranách výrazně ovlivňuje jejich účinnost. Jakých zásad se při umisťování držet?
Jak je to s fotovoltaickými a solárně termickými panely v zimě? Nezničí se? Vyrobí elektřinu? A co nadměrná nadílka sněhu v kombinaci s nízkými teplotami?
Pohon na solární energii je chytrým a funkčním řešením pro ovládání vrat, bran, garáží, i předokenních rolet v místech, kde není k dispozici elektrická síť.
Zajistěte své firmě nekonečnou energii a přitom si snižte provozní náklady. Energii získanou ze slunečního záření přitom můžete akumulovat v bateriích a energetických boxech.
Pod pojmem solární střechy si však nemusíme představit jen střechy pokryté klasickými solárními panely, ale také střechy s takzvanými solárními taškami, čili střešní krytinou schopnou využívat sluneční energii.
Nemusíte si na svou střechu montovat solární fotovoltaické panely, abyste získali solární střechu. Jednoduché a elegantní řešení totiž nabízí solární střešní tašky.
Jak velkou fotovoltaickou elektrárnu vlastně potřebujete? A kolik budete potřebovat na svou střechu solárních panelů?
Bohužel často uvažujeme a jednáme na základě mýtů, zaběhlých klišé, polopravd a ničím nepodložené propagandy. A stále je ještě mnoho lidí, kteří na jejich základě od solárů odrazují.
Co třeba nekonečná kolona kamionů s cisternami plnými vody vyrábějící místo klasické vodní elektrárny elektřinu při pohybu z kopce? Nebo malá vodní turbína, která prý dosahuje výkonu až tuctu solárních panelů? Případně rovnou celá stěna větrných turbín uprostřed našich vodních nádrží? A co například větrná elektrárnička do kapsy, nebo zcela revoluční řešení větrných turbín, které nemají hlučné lopatky, a které mohou být na střeše kdejakého domu? Třeba uprostřed města?
Včera poslanci schválili novelu energetického zákona, která má ambice změnit zásadním způsobem českou energetiku. Uzákoněno by mělo být ukládání energie do baterií, které nejsou připojeny ke zdroji, navíc má novela ulevit síti i dalšími způsoby. Vlastně má více ochránit spotřebitele i firmy, stejně jako dodavatele energií. Byla to ale docela divočina.
Tepelná čerpadla nejen vytápí, ale také ohřívají užitkovou vodu včetně vody v bazénech a vířivkách. Energii mohou čerpat ze vzduchu, země, případně vody a řešení lze nalézt pro každý typ budovy. Důležité je navrhnout nejvhodnější typ tepelného čerpadla pro konkrétní dům, nový i starší rekonstruovaný, hlavně zateplený. Vše záleží na vstupních informacích a jejich vyhodnocení. Kdo tepelná čerpadla vynalezl, na jakém principu fungují a jaká můžeme doporučit?
31. mezinárodní elektrotechnický veletrh AMPER 2025 se uskuteční ve dnech 18. 3. – 20. 3. 2025 opět na brněnském výstavišti. Rozsáhlá účast vystavovatelů a odborných návštěvníků proběhlého třicátého ročníku veletrhu potvrdila jeho význam pro elektrotechnický průmysl, který představuje jedno z nejvýznamnějších průmyslových odvětví v České i Slovenské republice s velkým potenciálem do budoucna.
Od 1. září došlo ke zrušení tzv. kotlíkových dotací, které byly určeny na výměnu kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy. Od začátku měsíce ji nahradil program Nová zelená úsporám Light. Podpora výměny nevyhovujících neúsporných kotlů a zdrojů vytápění je nadále dostupná také skrze dotační programy Nová zelená úsporám Standard a Oprav dům po babičce. Ty navíc pokryjí nejen výměnu neefektivního kotle, ale například také pořízení systémů řízeného větrání s rekuperací, či zateplení domu.
Technologie tepelných čerpadel může využívat pro svůj chod i plyn. A právě taková čerpadla nabízí řadu výhod. Kde je vhodné tepelná čerpadla s plynovým pohonem využívat, vysvětluje Alexandr Lužný, vedoucí inovačního oddělení skupiny GasNet, největšího českého distributora plynu.
Když se rozhodujeme o volbě tepelné zdroje nebo celého systému vytápění, máme k dispozici nepřeberné množství informací i dodavatelů. Určitě se však shodneme, že jedním z důležitých aspektů pro rozhodování je reference od spokojeného zákazníka. Možná je i aspektem nejdůležitějším.
Zorientovat se v aktuální nabídce možností vytápění je čím dál těžší. Dřívější boom tepelných čerpadel vystřídalo poměrně značné ochlazení zájmu ze strany zákazníků. Často jsme totiž přehlceni informacemi, a mnohdy i těmi negativními.
„Kombinace sálavého topení s FVE a baterkou je něco, co vede k žádoucí míře soběstačnosti a ke značným úsporám, a naši zákazníci to oceňují,“ říká předseda správní rady FENIX Group Cyril Svozil jr..
Už je to rok, co máme na domě fotovoltaiku. Teď jsme se rozhodli ji dramaticky rozšířit. V tomto článku a videu popisuji, jak nám fotovoltaika funguje, proč jsme se rozhodli ji po roce provozu rozšířit a jaká nám vychází návratnost investice. Sdílím také rozpočet nákladů a úspor.
I vlastníci starších rodinných domů mohou využívat výhod a komfortu, které přinášejí tepelná čerpadla, a to bez větších rekonstrukcí. Čím více tepla je potřeba k vytopení domu, tím více se instalace čerpadla vyplatí.
Dotaz: Dobrý den, zajímalo by mě, jak přesně se používá solární ohřev. Neplánuji v domě bazén a tak mě napadá otázka co s teplem v létě, kdy TUV pořád nemůžu ohřívat do nekonečna. Co se dá dělat s přebytkovým teplem? A je nutné s ním něco dělat nebo je to vymyšleno jinak? Díky
Každý topný systém se optimalizuje a ohřev TUV není výjimkou. Přebytky tepla lze ukládat buď do mírně naddimenzovaného zásobníkového…
Dotaz: Solární ohřev TUV a plynový kotel se zásobníkem Dobrý den.Zajímalo by mne,zda by bylo efektivní propojení solárního ohřevu tuv do bojleru(100-200L,případně většího pro přibližně 4 osoby),ze kterého by byla ohřátá voda vedena přez směšovací ventil do vstupu zásobníku(48L)vody nástěnného plynového kotle(Protherm),kde by se voda v případě nedostatku slunečního svitu doohřívala.Děkuji za odpověď,ale i vysvětlení fungování,nebo i nefungovaní. J.
Teplou vodu ze slunečního akumulačního záobníku by bylo potřebné napojit na místo vstupu studené vody do kotle a termostat u zásobníku TUV…
Dobrý den, vlastníme s manželem rekreační chatu, kterou jsme postupně zrekonstruovali k trvalému bydlení. Rádi bychom pro ohřev vody využili solární kolektory. Myslíte, že se to vyplatí a jaká bude orientačně cena? Je možné dostat i nějakou dotaci? Děkuji Vám předem za odpověď.
Dobrý den, pro ohřev vody lze využít jak fototermický (FT) tak i fotovoltaický (FV) systém. FT systém se navrhuje podle počtu osob…