Trend letošních Vánoc – retro se vrací
Letošním vánočním svátkům kraluje retro styl. A nejde jen o styl. Návrat k minulosti téměř vždy provází idealizace starých časů.
Vítejte na naší stránce věnované vánočním ozdobám! Zde najdete rady, tipy, návody a zajímavé články, které vám pomohou vytvářet krásné a originální vánoční ozdoby. Připravte se na to, abyste si užili kreativní zážitek a vytvořili si vánoční ozdoby, které budou vypadat skvěle!
Letošním vánočním svátkům kraluje retro styl. A nejde jen o styl. Návrat k minulosti téměř vždy provází idealizace starých časů.
V pokojích už začalo vonět cukroví a chvojí, do Štědrého večera chybí už jen pár dní. Vánoční přípravy jsou v plném proudu. Pojďte se poohlédnout, co právě nejvíce „frčí“ ve vánoční výzdobě. Možná jste právě zjistili, že vánoční ozdoby, které máte již řadu let, byste letos rádi nechali v krabici a pořídili si nové. Zkrátka je nevyšší čas na Vánoce v novém kabátě. Fantazii se meze nekladou a je vždy z čím se inspirovat.
Smrky vynikají hustotou krátkých jehlic, množstvím větviček, plnější korunou. Borovice nese v každém svazečku jen pár jehlic, ale dlouhých. Produkuje tedy méně odpadu a také o dost déle vydrží. Jedle kombinuje kompaktnost smrku s odolností borovice. Je ale z této trojice nejdražší. Po dvou až třech Vánocích a shánění stromků si snadno spočítáte, že by vám vyšel levněji stromek umělý. A jaké jsou další výhody a nevýhody?
Svátky jsou odkazem tradic, a Vánoce v tom nejsou výjimkou. Jenže i tradice se mění a vyvíjí. Co jste o vánočních stromcích možná nevěděli?
Rozhodli jste se pro vánoční stromek v květináči? Jak o něj pečovat, aby sloužil dlouhé roky?
Věnce patří k vánoční výzdobě stejně jako vánoční stromek nebo světýlka v oknech. Zdobit můžou váš stůl, stěny nebo třeba vchodové dveře. Jejich tvoření bývá často spjato s adventem a přípravami na vánoce.
Jelen, sob, los nebo srnec jsou už dlouho součástí vánoční výzdoby po celém světě. U nás ovšem tato zvířata získala oblibu teprve nedávno. Pořídit si můžete jeleny nejrůznější velkostí, skleněné, dřevěné či porcelánové. Jelení ozdoby mohou být velmi kýčovité, ale také velmi vkusné a elegantní.
Na Vánoce chce mít každý svůj byt či dům krásně vyzdobený. Hledáte každý rok inspiraci na vánoční výzdobu? Zkuste to letos v jednoduchém skandinávském stylu. Využívá přírodní materiály a barvy v odstínech béžové, šedé a bílé.
Máte rádi okna vyzdobená barevně kvetoucími truhlíky? Co ale s truhlíky během zimních měsíců? Nemusíte je nechávat prázdné. Ozdobte své truhlíky vánočními dekoracemi a rozzařte svůj balkón i okna.
Vánoční ozdoby mohou být vyrobeny z různých materiálů (sklo, plast, kov, přírodniny, papír, textil, …). Jaké jsou ale jejich tradiční barvy, proč a jaké barvy jsou v módě právě letos?
Vyzdobte na Vánoce svou zahradu decentně a vkusně. Pouhé záplavy světelných dekorací jsou krátkozrakým řešením.
Na Vánoce se byty rozzáří neobvyklými barvami a zaplní netradičními předměty a ozdobami. Mnohé si můžeme vyrobit sami.
S blížícími se vánočními svátky chceme navodit vánoční atmosféru, na které se výrazně podílí i výzdoba. A příjemná vánoční nálada se přenese i na nás a naše blízké.
Chcete svůj stromeček letos ozvláštnit neobvyklými, novými ozdobami, ale nechce se vám utrácet v obchodě za další kouličky a hvězdičky, jaké má každý? Vyrobte si své vlastní ozdoby nebo vylepšete ty staré. Nejenže budou originální, ale ještě zabavíte sebe i děti při čekání na Ježíška. Nechte se inspirovat!
Obrázky vánočních stromků v časopisech i za výlohami obchodů vypadají sice bez života, ale zato nazdobené umí být perfektně. To proto, že se na jejich krášlení podílí profesionálové a ve zdobení mají systém. Nikdo neříká, že se jejich rad musíte doma nutně držet, ale jako inspirace pro sváteční výzdobu to rozhodně neuškodí.
Vánoční ozdoby byly dříve určeny výhradně ke zdobení vánočních stromků. Ovšem tento zvyk není nijak starý, vždyť se u nás objevil poprvé zdobený vánoční stromek až v roce 1812 a první stromky se věšely ke stropu špičkou dolů. Do 20. století se přitom stromky zdobily papírovými ozdobami a řetězy, ovocem a cukrovinkami. Samotná výroba skleněných vánočních ozdob se u nás poprvé objevila sice již před polovinou 19. století, šlo však jen o okrajovou produkci.
Kvíz: Vánoce lidé slaví téměř po celém světě, tedy tom křesťanském. Oslavy se však zem od země, národ od národa, v něčem liší. Někdy zásadně, jindy jen drobnými zvyklostmi, které však na nás mohou působit dosti absurdně. Některé vánoční tradice jsou prostě hodně zvláštní. A dokonce i dárky se všude nenadělují 24. 12. a všude je nenosí Ježíšek. Poznáte některé z pro nás netradičních zvyklostí? Už jste o nich četli, nebo slyšeli? Nebo je dokonce zažili na své vánoční dovolené?
Zkušené floristky moc dobře vědí, co musí být základem tradičních vánočních věnců. Ne nadarmo se dříve zahradnice učily vázat věnce tak, že přišla mistrová, vzala korpus obalený chvojím a mrskal s ním nelítostně o zeď. Když věnec vydržel, učnice uspěla. Až na takovouto kontrolu jakosti se ale dnes jaksi zapomnělo. Všechno je vachrlaté, nestabilní, přezdobené, nebo naopak nevyzdobené, nekvalitní, prostě špatné. Pořídit si kvalitní věnec a ještě za rozumnou cenu, je opravdu kumšt.
Čekání na Vánoce je obzvláště pro naše nejmenší pěkně dlouhé. Čas jim ale můžeme vyplnit například výrobou vánočních ozdob, ze kterých se pak budou těšit o to více, že si je vyrobili sami. Ozdob, které nemusí být jen zavěšeny na stromečku, mohou zdobit i dětský pokojík, vánoční dekoraci ve váze v kuchyni a podobně.
Betlémů najdeme na našem území nespočet. A kdo chtěl kdy ušetřit a přesto toužil nějaký ten betlém doma mít, třeba jen malý a z papíru, vlastní tištěné leporelo, třeba to od dnes již světoznámého výtvarníka a technika Vojtěcha Kubašty, případně jeho plagiátorů, ale i předchůdců. Jedno je jisté, nejčastěji ze dřeva vyřezávaná postavička Ježíška se do Betléma vkládá až v noci z 24. na 25. prosince, kdy se měl údajně Ježíš narodit.