Jak získat z dešťové vody pitnou

Jak získat z dešťové vody pitnou

Z dešťové vody si můžete vyrobit pitnou i na svém pozemku. Stačí k tomu dostatečně velká plocha střech a zařízení, které takovou úpravu dokáže. Praktické je však i pouhé jímání dešťové vody či vsakování na pozemku.

Rekonstrukce statku v německém Aachenu

Rekonstrukce statku v německém Aachenu

U Aachenu proběhla zajímavá rekonstrukce bývalého zemědělského stavení s uzavřeným dvorem. ,,Wilde 16“ se jmenuje. Použitím solárního konceptu 50+ se starý statek posunul mezi moderní solární domy.

Vsakování vody v zahradě je od roku 2006 pro novostavby povinnost. Proč?

Vsakování vody v zahradě je od roku 2006 pro novostavby povinnost. Proč?

Vsakování srážkových vod v zahradách se řídí vyhláškou č. 501/2006 Sb o zasakování dešťové vody do horninového prostředí. Podle této právní úpravy je vsakování srážkové vody obecně upřednostněno před jejím odváděním pomocí veřejné srážkové či jednotné kanalizace.

Suchá zima je problém. Dřeviny mají žízeň. Jak často zalévat  v zimě a kolik?

Suchá zima je problém. Dřeviny mají žízeň. Jak často zalévat v zimě a kolik?

Zima bez sněhu a oblev představuje pro dřeviny v zahradách problém. Potřebují nějakou tu vodu i v zimě. Obzvláště stálezelené skvosty, které si sice vytvořily různé způsoby ochrany před ztrátami vody, pořád jí ale ztrácejí dost. Stálezelené druhy trpí v zimě nejvíce. Tak úplně se totiž k zimnímu spánku neukládají. Více vody potřebují i opadavé keře a s blížícím se jarem vlastně všechny dřeviny, začnou ze země pumpovat vodu jako výkonná čerpadla.

Zai je inspirace z Afriky, která se může hodit i v suchých regionech Česka

Zai je inspirace z Afriky, která se může hodit i v suchých regionech Česka

Průměrné srážky v Česku se ročně pohybují o kolo 678 milimetrů ročně. To špatné vůbec není. Víme též, že srážkově nadprůměrné měsíce u nás připadají na květen a srpen, zatímco k těm pod průměrem se počítá březen nebo říjen. Jenže s průměry je ovšem vždycky trochu potíž. Jsou lehce ošidné, skutečnost zkreslující. Voda je však pro pěstování rostlin nezbytně potřebná, bez ohledu na čísla a statistiky. Jak ale efektivně pěstovat rostliny, když je jí zoufale málo? Inspiraci jsme našli v horké a povětšinou suché Africe.