Na co jste se ptali v energetické poradně? Přinášíme vám dva zajímavé dotazy a vyčerpávající odpovědi na ně. První dotaz se týká ohřevu vody solárními kolektory, druhý tloušťky tepelné izolace obálky domu.
Dobrý den, uvažuji o solárním systému pouze na ohřev vody. Nyní ohřívám elektrickým bojlerem, který budu muset v dohledné době vyměnit a tak uvažuji, že bych částečně využil solární systém. Jaké jsou náklady a vyplatí se v dnešní době tento systém?
Dobrý den, pro ohřev teplé vody můžete využít jak solární kolektory, tak i fotovoltaický systém. Pokud vás čeká obměna zásobníku a nyní ohříváte vodu elektřinou, tak se započtením dotace, by návratnost celého systému mohla dávat smysl. Samozřejmě záleží na více faktorech. Prvním faktorem je, zda máte vhodné podmínky pro umístění kolektorů nebo panelů, tj. orientace na jižní či JZ nebo JV stranu. Optimální sklon dle střechy 30 – 45°. V případě volby solárních kolektorů, je ideální návrh systému tak, aby pokryl přibližně 50 – 60% potřeby teplé vody. Pro běžnou 4-člennou domácnost to mohou být 2-3 kolektory a zásobník o objemu cca 250 litrů. Cena za dodávku a montáž takového systému se bude pohybovat kolem 90 tis. Kč a dotace na tento systém činí 35 tis. Kč. U fotovoltaického systému bude pořizovací cena podobná. V případě systému sloužícího pouze pro ohřev teplé vody stačí instalovaný výkon cca 2,0 kWp, což znamená cca 7 – 8 panelů.
Dobrý den, rád bych se zeptal na vhodnou sílu tepelné izolace v případě zateplení venkovní stěny, která je tuším z děrovaných cihel Týnek o síle 30 cm.
Dobrý den, v případě obvodového zdiva z CD Týn 30 cm bych volil jako optimum tloušťku tepelného izolantu 15 cm. Při takovéto skladbě bude mít stěna součinitel prostupu tepla hodnotu cca 0,24 W/m2.K, což odpovídá doporučené hodnotě pro vnější stěny. Použít můžete jak klasický fasádní polystyren, tak i minerální vatu.
Přečtěte si také další článek o solárním ohřevu vody.