Léto se pomalu chýlí ke konci a my začínáme myslet na podzimní přípravu zahrady k zimnímu spánku. A právě jednou z důležitých činností je příprava půdy na jaro. Obzvláštní péči vyžaduje půda, do které ještě na podzim vysázíme okrasné cibuloviny kvetoucí na jaře, například tulipány, narcisy, hyacinty, nebo třeba sněženky.
Pozor však, mnohdy si zaměňujeme cibulnaté a hlíznaté okrasné rostliny. Udělejme si v nich proto pořádek. Cibuloviny a hlíznaté rostliny jsou významnými skupinami květin vhodných k moderní úpravě zahrad a parků. Obzvláště cibuloviny kvetou nejčastěji na jaře, hovoříme o nich v našem klimatickém pásmu jako o poslech jara. Některé druhy cibulovin ale kvetou i v létě. Často jsou cibuloviny zaměňovány právě s rostlinami hlíznatými, což je však omyl.
- Mezi cibulnaté rostliny kvetoucí na jaře řadíme tulipány, narcisy, sněženky, bledule, hyacinty, řebčíky a modřence.
- Z cibulovin kvetou v létě lilie, okrasné česneky či řebčíky.
- Z hlíznatých rostlin kvetou na jaře krokusy, v létě mečíky (gladioly), jiřiny a na podzim ocúny. A pozor, nesprávně jsou zařazované i v létě kvetoucí kosatce, které se rozmnožují oddenky a netvoří ani hlízy.
Morfologie a rozmnožování cibulnatých okrasných rostlin
Cibule jsou hlavně listnatého, ale i stonkového původu. Jde o zkrácené a zdužnatělé rostlinné orgány. Cibule známe sukničité - převážně z rourkovitých a zdužnatělých bází listů (tulipány, ale i užitková kuchyňská cibule); šupinovité - z drobných zdužnatělých šupin uspořádaných na kuželovitém podpučí (čeleď liliovitých); nebo složené, kdy jsou cibulky sestavené v paždí šupin kolem osy (česnek). Oproti cibulím jsou hlízy zdužnatělými částmi stonku v různých jeho částech a obsahují rezervní zásoby živin (mečíky - gladioly, krokusy, jiřiny, ocúny a další).U vyšlechtěných cibulnatých rostlin je důležité jejich vegetativní rozmnožování, jinak se nezachovají jejich genetické vlastnosti. A další pozor – nové kultivary těchto rostlin jsou chráněné autorským zákonem. Množit je proto můžeme pouze v licenci a za poplatek. Proto jsou nové odrůdy dražší než ty starší, kterým již skončila platnost autorských práv (20 až 30 let). Rozmnožování semeny umožňují jen některé botanické druhy těchto rostlin (například šafrány, někdy i sněženky).
Příprava záhonu před výsadbou cibulovin
Kdy vysazujeme na jaře kvetoucí okrasné cibuloviny
Tyto cibuloviny můžeme vysazovat po celý podzim až do konce listopadu. Záleží samozřejmě na počasí, ideálním obdobím je však konec října, kdy rostliny stihnou před příchodem zimy v půdě zakořenit. Vhodné je též použití drátěných nebo plastových košů, které ochrání cibule před krtky a myšmi. Hloubka výsadby se u jednotlivých druhů liší a důležitá je také velikost cibulí. Platí pravidlo, že cibule sázíme do takové hloubky, která odpovídá dvojnásobku obvodu cibule, nejčastěji je to 10 až 12 cm. Cibule sázíme vždy špičkou vzhůru a doporučuje se zakrýt osázené místo vrstvou rašeliny nebo klestí.Vhodné stanoviště, půda, hnojení a zálivka
Tulipány, ale i další cibuloviny, vyžadují rovný a dobře připravený (zkultivovaný) pozemek. Jsou velmi náročné na teplotu a především její výkyvy. Půda musí být bohatá na živiny, proto ji musíme pravidelně hnojit, nejlépe přípravky s vyváženým obsahem fosforečných a draselných složek. Tyto rostliny nesnášejí trvale zamokřenou půdu, vláhu však potřebují a nejvíce právě v jarních měsících. Díky tomu vytvoří za krátkou dobu květ, listy a zásobní orgány. Náročné jsou také na vyšší vzdušnou vlhkost, především po výsadbě a před rozkvětem (70%)Zdroj: jiho.ceskestavby.cz/kvetinytuma
Zdroj použitých fotografií: www.shutterstock.com