Milovníci mechů vlastnící zahrady, ve kterých není vůbec snadné, aby se nějaký ten mechový kobereček mohl někde udržet při životě, dobře vědí, jak složité pěstování mechu je. Jiní jej však mají nadbytek a marně s ním bojují. Není zde něco špatně? Vždyť právě podmínky pozemku přímo definují, jakým druhům se zde bude nejvíce dařit. A toho bychom měli využít.
Nevítaný nepřítel i krásný přítel, příjemný na pohled i dotek
Pro většinu zahrádkářů je mech něčím nevítaným, nežádoucím, nepřítelem a vetřelcem. Přitom se z něj naopak může stát neobyčejná dekorace zahrad. Však se mech používá jako obal pro pěstování pokojových rostlin (kokedamy), obalují se jím aranžované věnce a jiné dekorace, vyplňují okrasné truhlíky, dokonce se vyrábí živoucí sezónní dekorace, třeba ve tvaru srdíčka. Mech je i oblíbeným doplňkem výzdoby hrobů a žhavou novinkou jsou v interiérech mechové obrazy. Tak proč ne mech mech právě v zahradě, kam vlastně nejvíce patří?
Na první pohled obyčejné rostliny
Mechy jsou na první pohled obyčejnými rostlinami, nakonec to dokládá i jejich obvyklá zeleň, sytá a pro oči velmi zdravá. Přitom jde ale o rostliny velice neobyčejné. Každý lístek mechu totiž vzniká z jedné jediné buňky. Mech snadno získává výživu přímo na površích, na kterých roste, jelikož nemá hluboké kořeny. A to celým svým povrchem, stejně jako vodu, kterou dovede udržet dosti dlouho. Říká se „saje jako houba“, ale také „saje jako mech“. Navíc je mech vynikajícím izolantem, bránícím růstu plevelů. Proč s ním tedy bojujeme jako s plevelem, když plevele naopak sám účinně vytlačuje a my nemusíme tolik plít? Nakonec to sami vidíme i na stinných a vlhkých místech trávníků, kde mech dovede traviny a jiné rostliny až zcela eliminovat. Navíc právě mech dovede zpevnit spáry mezi kameny a ve spárách dlažeb funguje, jako bychom položili vegetační tvárnice.
Úmyslné pěstování mechu není jednoduché, hlavně na začátku
Ovšem právě úmyslné a plánované pěstování mechu v zahradě není vůbec jednoduché. Je proto dobré vyjít z míst, kde se mu daří jaksi přirozeně. Mech je totiž dosti náročný (tedy vybíravý) na půdu. Tu potřebuje kyselou a navíc vyžaduje místa vlhká a stinná. Jestliže však má právě vaše zahrada takové podmínky, je pro pěstování mechů doslova prostřeno. Zajímavostí též je, že mech lze dokonce pěstovat i na slunných a suchých stanovištích, čehož je využíváno třeba na vegetačních střechách, kde jsou rostliny vystaveny extrémním podmínkám. Existují totiž suchomilné druhy mechů. Jedním z nich je např. prutník stříbrný (Bryum argenteum).
Jak získat mech
Prvním krokem k pěstování mechu v zahradě je jeho získání. Ovšem vyrazit do přírody a mech zde „vytěžit“ je nezákonné. Pokud budete dopadeni, může vás to vyjít až na 10 tisíc korun. Mech je však běžně prodáván pro dekorační účely ve specializovaných prodejnách, navíc se mu často daří i na různých rumištích a jinak nehostinných místech, kde nelze o panenské přírodě vůbec hovořit.
Pokládka mechu a péče o něj
Zakoupený či jinak získaný mech je třeba ukládat po celých plátech na odplevelenou a pískem posypanou plochu. Mírně mech přimáčkneme a jemně pokropíme vodou. Nikdy ne silným proudem, protože mech není na podkladu stabilní, natož čerstvě uložený. Posouvali bychom zbytečně pláty mechu proudem vody po ploše a jen bychom si přidělávali práci. Navíc je nejlepší, když voda dopadá na mech shora jako déšť. Pokud pak mech zbytečně přeléváme, poznáme to podle jeho tmavě zelené barvy a nerovnoměrného pokrytí plochy. Každopádně je však třeba mech udržovat stále vlhký. Jinak je nenáročný a až se uchytí a začne rozrůstat, je to známkou, že se mu na stanovišti daří. Pak mu již jen tak něco neuškodí.
Vhodný podklad je pro mech nejdůležitější
To nejdůležitější, co musíme mechu poskytnout, je tedy vhodný podklad, k němuž snadno přilne, přichytí své mělké kořínky. Jakmile se uchytí, nevyžaduje žádné hnojení a již ani zálivku. Obvykle si vystačí s občasným deštěm a suchomilné druhy vydrží dokonce dlouhá sucha, prudké slunce a letní horka. Nejvýše můžeme přidávat hnojivo určené pro kyselomilné rostliny, obzvláště v případě, že kyselého podkladu ve své zahradě prostě nemůžeme dosáhnout.
Snadné množení mechů, mech se totiž množí sám
Mechy lze dokonce i snadno množit. Stačí totiž kousek již pěstovaného mechu odrýpnout, přesadit a nechat rozrůstat. Ideální je však vysazování co největších chomáčků (bochánků) mechu, čímž maximalizujeme šanci na jeho přežití a rozrůstání. Pokud pak místa, kde chceme nechat mech rozrůst, nejprve vyplníme různými kameny, kusy dřeva, starými pařezy a uměleckými dekoracemi, vytvoříme vhodné podmínky pro kvalitní zapojení mechu. Když se mu daří, začne obrůstat doslova vše. Důkazem jsou v přírodě ohromné balvany doslova obalené mechem, který si pod sebou postupně vytváří substrát ze svých uhynulých a zetlelých částí.
Mech doplňte jinými vlhkomilnými a stínomilnými rostlinami
Mechem porůstající plochy je navíc vhodné doplnit kapradinami a jinými rostlinami s podobnými nároky, jaké má právě mech. Navíc existuje ještě jedna chytrá finta, jak „mech“ do své zahrady dostat. Existuje totiž rostlina jménem úrazník, která je mechu velice podobná a šíří se velmi rychle. A až to všechno uděláte a vytrváte, zjistíte, že právě mechová část vaší zahrádky bude skutečně kouzelná. Jako z pohádky. Vlastně se stane ideální zahradní dekorací, která zahradě dodá divoký, přírodní vzhled, přesto však bude mech působit upraveně.
Zdroj použitých fotografií: Shutterstock