zobrazit 4 fotky V červnu se dočkáme sklizně jak v zeleninové, tak v ovocné zahradě. Bohatá úroda ovoce nám možná přidělá spostu práce a starostí. Úrodu však můžeme zpracovat i do chutných ovocných dezertů, džemů a kompotů, nebo jí můžeme zmrazit. V zeleninové zahradě můžeme pokračovat s výsevem zeleniny. Důležité je trpělivě okopávat a odplevelovat záhony se zeleninou. Jedině tak se dočkáme bohaté a zdravé úrody. Rostliny se nám odmění za každou naši pozornost.
Od června sklízíme lahodné plody třešní a jahod. Koncem měsíce začíná sklizeň červeného, černého a bílého rybízu, malin, ostružin a angreštu. Pochutnat si můžeme nejen na čerstvých plodech, ale můžeme je zpracovat i do koláčů, zavařenin a kompotů. Pravidelně kontrolujeme, zda ovocné dřeviny nejsou napadené škůdci. Pokud ano, je vždy třeba včas zasáhnout. V červnu provádíme letní řez jádrovin, kromě toho je však také pohnojíme dusíkatými hnojivy.
- Pravidelně probíráme malé plody ovocných dřevin (jabloní a hrušní).
- Je nejvyšší čas prosvětlit letním řezem broskvoně, hrušně a jabloně. Letním řezem podpoříme plodnost tím, že snížíme listovou plochu a tak omezíme fotosyntézu (u drobného ovoce to však nemá příliš velký význam). Letním řezem odstraňujeme letorosty, tzn. jednoleté nezdřevnatělé výhony, které v tomto období vyrostly.
- Pro bohatý vývin plodů pravidelně zavlažujeme jahodník.
- Švestky a jabloně ošetřujeme proti červivosti, kterou způsobuje obaleč.
- Před květem a po odkvětu pohnojíme vinnou révu.
- V tomto období mají ovocné dřeviny vysoké nároky na zálivku. Pokud není půda zavlažena srážkami, pravidelně ovocné dřeviny zaléváme. Podpoříme tím úrodu.
- Jádroviny přihnojujeme dusíkatými hnojivy.
- Meruňkám dopřejeme bohatou zálivku, červen je stěžejním obdobím pro násadu květů v příštím roce.
- Meruňky hnojíme rohovinovou moučkou nebo kompostem.
- Je třeba ohlídat úrodu ovoce a plašit ptáky, kteří si z korun stromů a keřů vytvořili vlastní jídelnu. Jsou velmi chytří.
Červen je v zeleninové zahradě nejen obdobím sklizně. Můžeme stále pokračovat s výsevem zeleniny jak na záhon, tak do truhlíků nebo květináčů. Můžeme si tak dopřávat porci vitamínů z vlastní sklizně, i když nejsme majiteli zahrady, nýbrž pouze balkonu nebo terasy. Záhony se zeleninou je třeba pravidelně okopávat, zbavovat plevelů, zalévat a hnojit. A jaké druhy zeleniny je v červnu možné vysévat a vysazovat?
- Vysazujeme a pravidelně vyštipujeme tyčková rajčata.
- Vysazujeme kadeřavou kapustu, kedlubny, pozdní zelí.
- Na začátku kvetení přihnojíme ledkem papriku.
- Červen je obdobím silného růstu, proto bychom neměli podceňovat zálivku. Záhony zaléváme pravidelně. Nedostatečná zálivka může způsobit snížení úrody a špatnou kvalitu zeleniny.
- Vyséváme semena brokolice, na přelomu července a srpna je pak sázíme do sponu.
- V první polovině června sázíme růžičkovou kapustu, do podzimu dobře doroste.
- Sbíráme a sušíme bylinky, například oregano, majoránku, mátu, šalvěj, libeček, rozmarýn nebo tymián. Pro sušení se příliš nehodí kopr, fenykl a pažitka, které je vhodnější zmrazit.
- Pokud pro výsev nebo výsadbu zeleniny nemáme k dispozici záhon, můžeme některé druhy pěstovat v květináči nebo truhlíku na balkóně či terase. Ideální jsou pro tento účel bylinky, rajčata, papriky a popínavé fazole. Vhodná je i ředkvička, která má krátkou dobu vegetačního období. Zelenina je navíc také dekorativní, když je obalena květy a barevnými plody. Navíc není vlastnoručně vypěstovaných vitamínů nikdy dost.
- V teplejších oblastech je v červnu možné na záhon vysévat okurky nakládačky.
- Do poloviny června vyséváme cibuli sazečku, v teplejších oblastech kukuřici cukrovou.
- Na začátku června vyséváme hrášek, do konce června mrkev karotku.
- Do 21. června sklízíme řapíky rebarbory. Po tomto datu jsou už řapíky příliš kyselé.
- Během vegetace záhony pravidelně okopáváme a zbavujeme plevelů.