Může být rekreační objekt, víkendová chata usazená v člověkem nezasažené přírodě, poctou moderní stavební technologii? Může. Architekti totiž svůj projekt pojali jako demonstraci toho, co je dnes díky dostupným materiálům možné.
V brazilském Cerro da Glória je krásně. Ale daní placenou za to, že je tu taková pohoda, je snížená dostupnost, izolovanost celého místa. Pokud se tu rozhodnete natrvalo zabydlet, musíte předem počítat s komplikacemi. Stavební materiál je tu řídce dostupný, většinou se musí vozit zdaleka, šikovných řemeslníků je pomálu. A proto tu každá novostavba trvá až neúměrně dlouho, a pokud chcete něco víc než jen místní standard kvality, většinou se to dost prodraží. Tyto okolnosti vás vedou k tomu, že se při realizaci musíte držet dost při zemi a moc neexperimentovat. A právě tohle teď projekt od Saymon Dall Alba Arquiteto postavil na hlavu.
Kompromisy anebo raději splněný sen?
Casa Asolo stojí na pomezí toho, co by se dalo považovat za rekreační chatu nebo víkendový dům. Svým komfortem nahrává spíše představám o poklidné dovolené, ale klidně může být zabydlen trvale. Jeho stavební pojetí to pohodlně umožňuje. Architekti jej mnohoznačně nazývají „venkovský dům s výhodami“, a je to velmi trefný popis. Celý záměr se přitom zrodil z kalkulace svého majitele. Ten hodil na papír svou představu o tom, jak by si tu, na příkrém vršku zelené stráně a s lesem za zády, představoval svůj ideální dům. Pak vyhodnotil, nakolik by jej přišla realizace z místních zdrojů.
A hlavně, kolik kompromisů by v plánech musel učinit. Dospěl k názoru, že pokud by chtěl ušetřit, musel by se na míle vzdálit od svých snů. Mohl pořídit levně, ale jen něco, co vlastně vůbec nechtěl. Proto se rozhodl, že nebude tak kriticky koukat na rozpočet a zainvestuje skoro dvounásobek toho, co si původně na realizaci uchystal. Tohoto rozhodnutí dnes ale vůbec nelituje. Zakázkové řešení, kvalitní materiál a atypická, designově pokročilá konstrukce mu umožnila naplnit to, po čem toužil. Casa Asolo tedy není ukázkou nejlevnějšího řešení, ale toho nejlepšího, bez kompromisů.
Výhled k nezaplacení
Moderní stavební technologie umožnila vsadit stavbu do terénu, bez ohledu na topografii. Vnější ocelová konstrukce se obejde bez komplikovaných celo-zemních základů a hledání roviny. Casa Asolo na první pohled nerovnovážně ční do kraje, ale je přitom velmi stabilní. Její svrchní etáž, do prostoru vystrčené patro, je současně ložnicí, koupelnou i rozhlednou s exkluzivním výhledem. Objekt se nemusí odřezávat od svého okolí, díky velkým proskleným plochám je jeho součástí. S přírodou splývá díky zapracování CLT dřeva, odhalený beton pak garantuje jistoty odolnosti.
Objekt s využitelnou plochou 86,75 metrů čtverečních má velmi úzké čelo, takže výzor do scenérie nenarušuje. Prostorný je ale víc než dost. Upíná k sobě širokou terasu (částečně krytou objemem patra), a uvnitř je utvářen jako spojitý fluidní objem. V přízemí univerzální společenská místnost, něco mezi obývákem, jídelnou a kuchyní, v patře pak pokojem s ložnicí a koupelnou. A nezbytnou vířivou vanou. Z budovy je víc než slušný panoramatický výhled, který rámuje východ a západ slunce, a chod slunce po obloze odměřuje čas uvnitř.
Se správnou technologií je možné vše
Dobré zprávy? Stavební práce tu trvaly pět měsíců, protože s ocelovým skeletem a kovovým opláštěním jde práce rychle od ruky. Dobu dohotovení zkrátilo o to, že zděný koupelnový blok byl vsazen jako vestavěný celek. Chata je vyhřívána krbem, disponuje klimatizací dimenzovanou pro přízemí i svrchní část. Vyvýšená pozice domu nahrává křížovému provětrávání stavby. A samozřejmě, je tu spousta přirozeného světla přes den, a v noci se pak o osvětlení stará LED systém s teplotou barev okolo 3000k, pro větší útulnost.
Pokud by se tu stavělo „postaru“, téměř nic z toho by nebylo možné. Moderní architektura a pokročilé stavební technologie ale umožňují plnit si sny všude.
Materiály: Saymon Dall Alba Arquiteto
Foto-kredit: Guilherme Jordani