zobrazit 4 fotky
Přáním každé hospodyňky je čistotou lesknoucí se domov bez škodlivých bakterií. Vysněného cíle lze dosáhnout ve většině případů poměrně snadnou údržbou. Ale v domácnosti jsou i místa, která čistícím prostředkům tvrdošíně odolávají a přidělávají tak vrásky na čele.
Proto jsme pro vás připravili seriál článků, v nichž vám poradíme, jak vyzrát nad špínou. Dozvíte se, jak si ulehčit úklid domácnosti, tak abychom u něj nevypustili duši.
Pokud necháváte lednici delší dobu odpojenou od sítě, nechte její dveře otevřené, protože tak zabráníte vytvoření rzi a plísně uvnitř elektrospotřebiče. Před delším odpojení (například, když odjíždíte na dovolenou) chladničku vyprázdněte, odmrazte a vysušte.
Ledničku bychom měli uklízet nejméně jednou měsíčně. Všechny povrchy uvnitř ledničky otřete vlhkým hadříkem a v zápětí hned vysušte. To samé platí i pro vnější povrch. Kovové části lednice otřete vlhkým hadříkem a nechte oschnout.
U vyčištěné ledničky otevřete na chvilku dveře, aby opravdu dobře vyschla.
Pokud lednice zapáchá, otřete její stěny, police a dveře roztokem užívací sody (1 litr teplé vody + 15 ml sody). Použít můžete i dezinfekční prostředek. Zápachu se můžete zbavit opět použitím nejen užívací sody, kterou necháte v lednici v otevřené nádobě, ale i octové vody.
Dnes jsou běžně k dostání pohlcovače pachu vyrobené přímo pro lednice.
Mraznička
Mrazničky staršího data výroby nejsou vybaveny automatickým odmrazováním, a proto je musíme hlídat před námrazou.
Námrazu nikdy neodstraňujte násilím! Mrazničku nebo ledničku tím můžete poškodit!
Když už je námraza tlustá zhruba 4 centimetry, musí se odstranit. Vyndejte potraviny z mrazáku (uložte je na chladné místo a přikryjte dekou nebo peřinou) a umístěte dovnitř nádobu s horkou vodou (nikoliv vařící). Led seškrabte dřevěnou nebo plastovou škrabkou a mrazák důkladně vysušte. Poté můžete potraviny do mrazničky vrátit a mrazák zapnout.
Při každém odmrazování počítejte s tím, že roztálá voda může vytéct na podlahu. Připravte si hadr a dovnitř dejte hlubší nádoby, které vodu zachytí.
Většina moderních sporáků má samočisticí vrstvu. Nikdy se ji nesnažte vyčistit. Smaltované povrchy a dna trouby umyjte příslušným čistidlem. Vždy se ujistěte, že se nedostanou do kontaktu se samočisticí vrstvou.
Aby bylo čištění rychlejší, postavte do rozpálené trouby asi na 20 minut misku s vodou. Uvolní se tak lépe špína a mastnota. Co zkondenzuje, setřete hadříkem nebo ubrouskem.
Smaltované povrchy po vyčištění natřete tenkou vrstvou pasty jedlé sody a vody. Pasta vytvoří jakýsi ochranný film, který vstřebá mastnotu. Usnadníte si tak příští čištění.
Dvířka trouby zbavte připálené usazeniny kovovou špachtlí nebo keramickou škrabkou. Pak použijte čistící prostředek ve spreji.
Rošty můžete umýt v myčce. Před vysoušecí fází je ale z myčky vyndejte a špínu, která se nesmyla, odstraňte tupou strnou nože. Mřížky můžete ponořit také do horkého roztoku biologického saponátu. Pokud používáte čistidlo na trouby, tak se ujistěte, zda je vhodné i na chrom.
Zbytků usazenin vás zbaví jemné abrazivní čistidlo nebo čistící polštářek plněný mýdlem.
Pokud máte doma plynový sporák, tak na podložky pod pánve použijte krémové čistidlo a vlhký hadřík. Některé podložky se dají omýt i v myčce.
Nejvíce špíny a mastnoty ukrývají kontrolní knoflíky. Pokud je to možné, tak je odmontujte a vyčistěte. Na kovové části použijte čistidlo na kovy.
Sporák se skleněným povrchem vypněte a zkontrolujte, zda jsou všechny části studené. Lehké špíny se zbavíte pomocí ubrousku nebo vlhkého hadříku. Na odolnější skvrny a připálené jídlo použijte škrabku na sporáky. Sklo vždy po vyčištění ošetřete kondicionérem na sporáky.
Skelněnou desku může poškodit cukr. Pokud se vám stane, že sporák při vaření cukrem znečistíte, tak okamžitě pánev odstavte a sporák vypněte. Cukr ze skleněné desky opatrně otřete. Cukr totiž na desce zkrystalizuje a nechá tam skvrnu.
Ocelové pláty čistěte krouživými pohyby (použijte silný hadřík, protože pláty mají hrubou strukturu) a krémové čistidlo. Po vyčištění aplikujte speciální kondicionér na sporáky, který pláty chrání proti korozi a zachovává jejich barvu.
Vaši péči potřebuje také digestoř. Pravidelně čistěte filtry! Filtry z papíru nebo dřevěného uhlí se omýt nedají a je nutné je pravidelně vyměňovat. Odborníci doporučují tak jednou za 2 až 4 měsíce. Kovové filtry můžete omýt horkou vodou s prostředkem na mytí nádobí. Pokud jsou filtry hodně mastné, namočte je na několik hodin do vody. Některé kovové filtry můžete mýt i v myčce.
Digestoř má za úkol zbavit kuchyň nežádoucího zápachu při vaření. Digestoř zapněte 15 minut před vařením a vypněte ji až několik minut po skončení vaření.
Skoro každá domácnost je už dnes vybavena mikrovlnou troubou. Akrylové vnitřky otřete horkým roztokem prostředku na mytí nádobí. Nikdy nepoužívejte abrazivní čistidlo!
Nerezové vnitřky vyčistěte standardním čistidlem na trouby ve spreji. Sprej ovšem nastříkejte na hadřík! Nikdy ne do vnitřku trouby. Mohl by se dostat do ventilace.
Pokud troubu nepoužíváte, tak nechte otevřená dvířka, aby mohl proudit vzduch. Zabráníte tak vzniku zápachu v troubě. Pokud se potřebujete zbavit zápachu, tak v troubě zahřejte studenou vodu, do které vložíte plátky citronu. Vodu zahřejte až k bodu varu, a pak ještě 20 minut na středním stupni, aby pára procházela ventily. Poté vnitřek trouby důkladně osušte.
U myčky na nádobí po každém použití vyčistěte usazeniny ve filtrech. Rozstřikovače vyčistíte pomocí roztoku mycího prostředku, který prolijete otvorem každého rozstřikovače. Tak se ujistíte, jestli není ucpaný usazeninou. Vnější části myčky otřete klasicky vlhkým hadříkem a roztokem mycího prostředku. Používejte také výrobky určené k odstranění vodního kamene.
Veškeré domácí spotřebiče mějte při čištění vypnuté z elektrické sítě!!!