Zjednodušeně by bylo možné přisoudit (přiřadit) rustikálnímu stylu synonymum ze tří jiných slov „kouzlo starých časů“. A skutečně takzvaný rustikální styl takové „kouzlo“ evokuje. Obklopeni „rustikálnem“ se cítíme tak nějak víc domácky, srdečně, atmosféra je až babičkovská a nebo trochu honosnější či naopak zemitější, ale příjemná. Rustikální styl však též evokuje kvalitní řemeslnou práci a přírodní materiály. Rustikální styl prostě někdo miluje, jiní nad ním zlomili hůl. Pojďme se s ním seznámit blíže.
Rustikální = venkovský
Rustikální styl vlastně patří k venkovu, ovšem i venkov má více tváří, od těch nejnuznějších starých chaloupek až po honosnější venkovská sídla včetně těch šlechtických a církevních. Selské kořeny má vlastně svým způsobem většina z nás. Ovšem vyloženě není třeba na venkov utíkat, ale je možné si vesnickou atmosféru vytvořit i doma. Čili skutečným synonymem slova rustikální je vlastně slovo venkovský (vesnický). A tento styl se prvořadě inspiruje tradicemi a přírodou.
Podstatou a pilířem rustikálního stylu je dřevo
Podstatou rustikálního stylu je skutečné masivní dřevo opracované různými řemeslnými způsoby, často plynoucími z místních zvyklostí, úrovně řemesel a vkusu. A dále samozřejmě jakékoli další přírodní či přírodnější materiály: přiznané cihly, cihelné obklady, kámen, sklo i kov a také přírodní barvy a odstíny. K rustikálnímu stylu patří i různé proutěné koše a jiné výrobky, vlastně sem můžeme svým způsobem řadit i přírodní ratan, ale též skleněné dveře a nebo dřevěné, masivní.
Rustikálnost + jednoduchost a čistota
Poslední dobou se navíc do tohoto stylu přidala jednoduchost, čisté barvy a linie, elegantní světlý, i když tak trochu chladnější vzhled. Tato obměna k nám zavítala ze severských zemí. Prostě toužíme po útulnosti, přirozenosti, čistotě a romantice. A pokud se nechcete poohlížet zrovna po seveřanech, vneste si domů takové „rustikálno“, které vám vykouzlí pohodu a kouzlo domova. No a samozřejmě ta pravá, selská část rustikálního stylu se vším, co k němu patří, pochází ze starých tuzemských chalup. Sem by bylo doslova „zvěrstvem“ se násilně vloupat modernou.
Ovšem rustikální styl podtrhují i bytové textilie, které buďto hýří záplavou barev a vzorů jako staré kroje a nebo naopak přináší čistotu a jednoduchý, strohý vzhled. Například do modernějších bytů pak výborně zapadne styl provensálský, který přináší oblé tvary, větší řemeslnou opracovanost materiálů a tudíž i větší lehkost a jemnost. I zde se však vychází z přírodních materiálů, barev a dekorů.
A skutečně je tím nejzákladnějším stavebním kamenem rustikálního (venkovského) stylu masivní dřevo ve všech jeho možných podobách. Možné jsou i nátěry barvami, ovšem vede barva přírodní, kterou ještě zvýrazníme lakem, olejem a nebo voskem. Pokud tedy vstoupíme do rustikálně zařízené místnosti, měly by být dveře z masivního dřeva, ale mohou být prosklené, podlaha dřevěná a nebo s vhodnými dlaždicemi, případně dlažbou cihelnou a nebo kamennou. Na škodu není dřevěný obklad třeba jen části jedné stěny a kamenný obklad krbu. Vše ostatní již pak dotváří nábytek, textilie a bytové doplňky.
Rustikální kuchyně jsou vlastně klasikou
Obvykle se právě rustikální styl nejčastěji a v nejhojnější míře uplatňuje v kuchyních, které pak vypadají nejen báječně, ale dokonce noblesně. Dýchá z nich na nás minulost, vtahuje nás do sebe a i připravované pokrmy nám pak chutnají tak nějak lépe, jako od babičky. Tedy pokud ta nestrávila svůj život v paneláku na předměstí. Do rustikálních kuchyní dokonce výborně zapadnou jako kontrast moderní spotřebiče, ty však lze dnes pořídit i v různých retro stylech, byť se srdcem robota.
Co patří do rustikální kuchyně
Výborně fungují v rámci rustikálního stylu též pastelové barvy v kombinaci se světlejšími a lehčími tóny až po světle modrou, světle zelenou a šedou či béžovou. Do rustikálních kuchyní určitě patří prosklené dřevěné skříňky a nebo naopak zcela otevřené dřevěné police, různé závěsné systémy. Výborně doplňuje masivnost dřeva drátěný program a kov je zde opět vnímán jako přirozený materiál. Plast by se sem v žádném případě nehodil. Celek pak vyšperkuje výzdoba stylovým nádobím. A abychom pak zase vyloženě nepodlehli kýči, nemá již smysl takovou kuchyň zdobit starými dekoracemi, které nebudeme používat. Lepší je vše, co kupujeme praktického, přizpůsobit stylu a každý prvek nějak prakticky využít.
Obytné místnosti a klidová zóna
V obytné a klidové části rustikálního bytu pak najdeme dřevěné komody, prosklené vitrínky, almary a kredence, příborníky, masivní dřevěné postele a toaletní skříňky, masivní stoly, židle a lavice, ovšem masivní nemusí znamenat mohutné, tyto přírodní prvky mohou působit i velmi vzdušně, lehce. Sedací souprava pak může kombinovat dřevo a kůži, na druhou stranu to však již nemusíme přehánět a sedačka může být modernější. V ložnici dominuje masivní postel a robustní skříň, komody a truhly. Dokonalosti pak dosáhneme pomocí bytového textilu a koberců.
Neuvěříte, co dovede záchodové prkénko ze dřeva
Rustikálnímu stylu se nakonec nemusí vyhnout ani koupelna a záchod, stačí jen citlivě navázat na to, jak vybavujeme ostatní místnosti. A pokud rustikální koupelna, pak určitě retro volně stojící vana. A záchod? Nevěřili byste, co dovede záchodové prkénko z masivního dřeva.