Ať už budujete rodinný dům, kancelář nebo firemní areál, hlásič požáru vám může jednou ušetřit mnoho starostí. Nešetřete na nesprávném místě a chraňte se.
Vybíráte detektor kouře? Hledejte podle parametrů přímo pro vás
Instalace hlásiče požáru je i bez ohledu na povinnost plynoucí přímo ze zákona rozumné rozhodnutí. Kdo si váží majetku, zdraví a života nejen svého, ale i ostatních, ten neváhá a těch několik stovek korun za spolehlivý kouřový alarm rád vydá.
Rychlost detekce počínajícího požáru nebo jakékoli jiné havarijní situace spojené s únikem nebezpečných plynů, která by mohla vést k vážným škodám, je rozhodující moment. Právě proto hasiči ve svých statistikách opakovaně zdůrazňují důležitost instalace automatizovaných detekčních zařízení.
Princip funkce detektoru kouře
Zařízení, které dokáže zjistit a reagovat na už i jen minimální změnu složení vzduchu v místě instalace a na základě zjištěných hodnot spustit alarm. Nějak tak by mohla jednoduchá definice hlásiče požáru, jak se detektor kouře lidově také nazývá, znít. Smyslem je převést člověku v té chvíli neviditelné ohrožení do podoby těžko přehlédnutelného optického, a ještě hůře přeslechnutelného zvukového signálu.
A jak takový detektor kouře vlastně funguje? V praxi nejpoužívanější modely používají optickou detekci. Ta je založena na tom, že uvnitř hlásiče vznikající světelný paprsek není při průchodu jeho optickou komorou v normálním bezpečném stavu nijak přerušen. Jakmile ale do útrob detektoru pronikne kouř, dojde k lomu světla a impulsu pro spuštění signalizace problému.
Směrová závislost a citlivost detektoru jsou doslova životodárné parametry
Při výběru správného modelu detektoru je třeba hledět na základní funkční parametry, které mohou ve výsledku rozhodnout o tom, zda hlásič splní svůj účel a poskytne dostatek času pro útěk nebo pro aktivní zabránění vážnějším škodám.
- Směrová závislost je schopnost detekovat problém bez ohledu na to, z jaké strany kouř do vnitřních částí zařízení vstoupí.
- Citlivost na rozdílné typy kouře zase určuje, jak úspěšný bude detektor při odhalení rozdílných příčin požáru, a především při hoření rozmanitých materiálů, které se v měřeném úseku mohou vyskytovat.
- Výdrž baterie, ať už jde o vložený vyměnitelný článek, nebo integrovaný akumulátor, rozhoduje o tom, po jak dlouhou dobu se lze na funkci spolehnout. Pohybuje se od normou daného 1 roku až po několik let bez nutnosti servisního zásahu.
- Vzájemná propojitelnost, případně bezdrátová komunikace chytrých detektorů kouře se hodí každému, kdo řeší zajištění rozsáhlejších prostor. Pokud vznikne požár například ve skladovacím areálu bez přítomnosti obsluhy v jeho blízkosti, je třeba signál rychle a spolehlivě přenést do kanceláří, do exteriéru nebo třeba vzdáleně dozorujícímu pracovníkovi.
Odpovědnost za zanedbání nese vždy osoba poučená
Pokud přehlíží povinnost vybavit svůj dům nebo komerční objekt spolehlivým detektorem kouře investor, rozhodně by tak neměl činit i dodavatel stavby nebo projektant. Právě ti jsou totiž v pozici tzv. osoby poučené, která při výkonu své profese má dbát bezpečnosti a laika o případných dopadech informovat. Pokud si ve výběru správného hlásiče nevíte rady, můžete se obrátit na odborný tým společnosti Elfetex – spolehlivého dodavatele profesionálů.