
Jak vybrat osvětlení do rodinného domu?
Poradíme vám jak vybrat osvětlení do vašeho domu či bytu. Kromě vzhledu osvětlení je také důležité dbát na znalost zdrojů světla a jejich vlastnosti.
Poradíme vám jak vybrat osvětlení do vašeho domu či bytu. Kromě vzhledu osvětlení je také důležité dbát na znalost zdrojů světla a jejich vlastnosti.
Staré známe lustry na nějakou dobu nahradila různá stropní svítidla, ledkové lišty nebo bodovky. Ale správně zvolený, ze stropu visící lustr se může stát dominantním a neotřelým prvkem místnosti. Nejde jen o křišťálové lustry, jaké známé ze zámků, ale i moderní designové lustry hodící se do každého interiéru.
Budoucnost se píše znovu každé nové ráno, a proto nemá cenu se ptát, kdy konečně přijde. Už je tu. Lze vidět při srovnání několika moderních technologií, které rozšiřují komfort domácností. Jejich integrací přestává být dům prázdnou skořápkou vymezenou stěnami, ale novým životním prostorem, který o vás a vaše pohodlí aktivně pečuje. Vzhůru do budoucnosti!
Světlo a rostliny, nerozlučitelné pojmy. Bez fotosyntézy, o které se učíme již na základní škole, se rostliny neobejdou. A právě tento fyziologický proces vyžaduje přirozené denní světlo. V zimě je ale sluníčka málo a obzvláště v temnějších bytech a místnostech s malými okny a orientovanými ještě k tomu na sever. Přirozené denní světlo však lze doplnit či zcela nahradit umělým osvětlením, které by mělo být i úsporné a mělo by mít důležité složky světelného spektra.
Již od 1. března 2021 nesmí výrobci opatřovat domácí elektrické spotřebiče štítky s označením A+ až A+++. Navíc dojde i k přeštítkování stávajících spotřebičů, které jsou v prodeji. Dnes nejúčinnější výrobky třídy A+++ budou zařazeny do třídy B až D a zůstane pouze třída A bez jakýchkoli dodatečných přívlastků, která bude zahrnovat pouze nejúspornější spotřebiče, které však dosud „neexistují“.
Jednoduše platí, že rozměr televize je třeba vybírat také podle velikosti pokoje, ve kterém bude umístěna. Kritérií výběru je samozřejmě více a může se zdát, že velikost televize je údajem nepodstatným. Ve vztahu k velikosti místnosti a místa, odkud chceme televizi pozorovat, však jde o takzvanou „pozorovací vzdálenost“. A právě pozorovací vzdálenost je důležitým, byť tak trochu skrytým parametrem, který zásadně ovlivní náš komfort při sledování televize. A pozor – i při práci u počítače, i když zde jsou důležitější vaše záda a nastavení monitoru.
Všechno svítí, bliká, třpytí se a září..to jsou vánoce. Pusťte světlo i k sobě domu a vytvořte si výzdobu, která každý večer rozzáří vaše bydlení. Během zamračených a ponurých dní vám taková jednoduchá dekorace vykouzlí vánoční náladu i úsměv na tváři.
Vánoce se nezadržitelně blíží a každý z nás se snaží navodit doma vánoční atmosféru. Někdo zapaluje svíčky, někdo věší ozdoby, kde se dá. A někdo rozsvítí co se dá. Světelné dekorace k vánocům prostě patří. Proto se do nich odívají nejen celé domy, ale i celá města.
Výroba a pálení svíček mají až neuvěřitelně dlouhou tradici, která dokonce přetrvala až do dnešních dnů. Podstata tohoto zvyku tkví v pradávných rituálech ohně, nabíjejícího nás teplem, světlem, energií. A dokonce historie samotné výroby svíček se vyvíjela v jednotlivých zemích nezávisle. Prvotně přitom svíčky sloužily jako zdroj světla, což se do dnešních dob zásadně změnilo.
Prostřednictvím svého šestnácti násobného SMI Aktoru zajišťuje firma Becker efektivní automatizaci budov. Například systémy sluneční ochrany, které se intuitivně ovládají, jsou mezi sebou chytře propojené a zajistí tak pro příznivce chytrého domova chladnou hlavu.
Sušení je zcela přirozený způsob konzervace, tradičně se sušily tenké plátky ovoce či hub na vzduchu, v případě zeleniny či masa se ještě přidávala sůl, byliny se zavěšovaly ve svazcích vzhůru nohama třeba na půdách. Mnozí si ještě pamatují sušení hub na sítech. Již dosti dlouhou dobu však máme k dispozici praktické pomocníky – sušičky, navíc lze sušit i v troubě.
Potřeba světla je pro člověka podle Maslowovy pyramidy potřeb dokonce jednou z primárních fyziologických nutností. Máte však doma či na pracovišti dostatečné osvětlení? Vždyť platí, že za tmy máme chuť spát a za světla jsme aktivní. Přitom žijeme v klimatickém pásmu, kde intenzita přirozeného denního světla během roku značně kolísá.
Co je krásnějšího než horké letní noci strávené na zahradě se sklenkou vína, partou přátel nebo dobrou knihou. Svou zahradu si můžete užívat nejen přes den. Venkovní osvětlení dá vaší zahradě zcela jiný rozměr.
Sledovat proměnlivý tlak podle loupání v koleni, omezit aktuální zprávy o vývoji oblačnosti jen na zběžný pohled z okna? S domácími meteorologickými stanicemi můžete posunout své pozorování a předpověď počasí na dočista novou, profesionální úroveň. Co všechno vlastně meteostanice umějí? Jakou si zvolit a na co si dít pozor při umísťování senzorů?
Modrou nebo růžovou? Být či nebýt? Život je plný otázek, a ne vždy je snadné na ně nalézt odpověď. V případě volby mezi volnými či vestavěnými spotřebiči je to opravdu složité, protože každá varianta má něco do sebe. A je jen na vás, jestli budete držet palce čistému jednotnému vzhledu, nebo trochu neuspořádané praktičnosti.
Domácnost, jejíž světelné podmínky připomínají šerou jeskyni, útulná nebude. Zvlášť ne v zimě, kdy je světla nedostatek. Zajistit optimální prostup přirozeného světla se vyplatí už během plánování stavby, nad projektem s architektem. Ale ztracení nejsou ani ti, kteří to podcenili. Cest, jak učinit dům světlejší, je naštěstí spousta.
Veletrh AMPER je každoročně největší událostí v oblastech elektrotechniky, elektroniky, digitalizace, automatizace, ICT, energetiky, osvětlení a zabezpečení v České republice. 17. – 20. března 2020, výstaviště Brno.
21. října 1879 vydržela první pokusná žárovka 13,5 hodiny svícení. Od té doby zná slavné jméno Thomas Alva Edison v civilizaci snad každý. A již za rok od prvního pokusu dovedly žárovky svítit více jak 1200 hodin. Šlo o původní žárovky s wolframovým vláknem, na které již dnes příliš nenarazíme, ovšem dominovaly neskutečně dlouho. Tehdejší žárovky jsou dnes nahrazovány různými alternativními řešeními, princip je však v zásadě stejný.
Přečetli jste otázku, ale jste příliš unaveni, abyste nad ní hlouběji přemýšleli? Pak si na ni možná rovnou odpovězte „ano“. Protože právě únava, nervozita, zhoršené soustředění, snížená výkonnost, potíže s usínáním, špatná nálada až deprese a také problémy se zrakem mohou být následkem nedostatku denního světla.
Nouzové osvětlení je mimořádně důležitým a nezbytným prvkem požární bezpečnosti staveb, zejména těch veřejných, ve kterých se pohybuje více lidí, například škol, nemocnic, úřadů, kancelářských budov, ale také hotelů, penzionů, divadel obchodních center či sportovních hal.