Sušení je zcela přirozený způsob konzervace, tradičně se sušily tenké plátky ovoce či hub na vzduchu, v případě zeleniny či masa se ještě přidávala sůl, byliny se zavěšovaly ve svazcích vzhůru nohama třeba na půdách. Mnozí si ještě pamatují sušení hub na sítech. Již dosti dlouhou dobu však máme k dispozici praktické pomocníky – sušičky, navíc lze sušit i v troubě.
Sušení – ideální způsob konzervace
Domácí sušičky jsou již delší dobu běžnými kuchyňskými pomocníky. A skutečně jde o ideální způsob konzervace, která nevyžaduje přidávání soli a jiných konzervantů. U hub máme jistotu, že se nebudou kazit, sušené ovoce vydrží v suchu velmi dlouho a žvýkat křížaly je v zimě určitě zdravější, než si otevřít přeslazený kompot, nebo nasypat do misky slané a mastné chipsy. Pokud chcete sušené plodiny v kuchyni dále upravovat, je vhodné je nejprve namočit, vynikající je též například přidání sušeného ovoce do čaje.
V každém případě mají sušené plodiny vyšší koncentraci živin (vláknin, sacharidů, minerálů, antioxidantů a vitaminů s výjimkou vitaminu C, který se sušením ztrácí). A jen hrstka sušeného ovoce nejenže zasytí, ale je určitě zdravější než různé laskominy a smažené či pečené výrobky.
Nevýhodou například sušeného ovoce je pak vyšší množství sacharidů a tedy energie. Je třeba toto ovoce konzumovat s rozumem, pokud například chceme hubnout a nebo trpíme cukrovkou. Důležité je také skladování usušených plodin ve vzduchotěsných nádobách, aby neplesnivěly.
Sušičky hranaté či kulaté
Elektrické sušičky se prodávají kulatého či oblého tvaru a nebo hranaté. Vždy mají síta v několika patrech nad sebou a teplý vzduch proudí u kulatých a oblých sušiček obvykle buď z motoru ve víku a nebo ze spodní části sušičky. U hranatých sušiček proudí teplý vzduch obvykle z boku a síta se do nich zakládají jako plechy do trouby (zašoupávají se). Každopádně jsou hranaté sušičky mnohem vhodnější a také výkonnější. Ovšem sušit je třeba s rozumem, příliš horký vzduch může v mnoha případech škodit. Proto je ideální možnost nastavení teploty a praktickou nezbytností je ventilátor.
Hlavním rozdílem je mezi hranatými a kulatými sušičkami rozvádění tepla, v hranatých sušičkách se potraviny suší rovnoměrně, tácy se síty u mnohých ani nemusíme prohazovat. Sušit přitom lze i větší (silnější) kusy plodin. Pokud prostě sušíte často, pravidelně, hranatá sušička je pro vás nezbytností. Navíc si zde také můžeme například nechat nakynout těsto, stačí položit nádobu s těstem na horní síto, ke kterému se dostaneme odklopením horní krycí desky. TIP: Zjistěte, jak vybrat sušičku potravin.
Pokud pak sušíme jen zřídka, měla nám stačit menší a méně výkonná sušička kruhová. Má mnoho nevýhod, například musíme přehazovat tácy a sušíme v ní déle. Při malém objemu sušení nás to však nebude nijak obtěžovat. Ovšem již dva koše hub jsou problémem. Než dáme sušit poslední, již se zřejmě budou kazit, obzvláště u hřibů je degradace rychlá. Měli bychom je začít sušit jakmile přijdeme domů a nepolevit, dokud nebudou usušeny všechny nálezy.
Sušení v sušičce je též praktickým pomocníkem pro aranžéry. Například plátky usušeného pomeranče, citrónu, mandarinek a nebo grepů jsou vynikající aranžérskou surovinou třeba pro vánoční výzdobu.
Přečtěte si také o alternativních a tradičních způsobech sušení ovoce.
Nejdůležitější zásady domácího sušení
1. Sušíme pouze čerstvé a zralé suroviny bez jakýchkoli známek kažení.
2. Omyté a osušené plodiny (ovoce, zeleninu a houby) nakrájíme na stejnoměrné plátky o tloušťce 0,3 až 1 cm (podle typu sušičky a výkonu). Menší plody můžeme sušit v celku a nebo jen přepůlené. Obecně platí, že čím dužnatější je plodina, tím tenčí potřebujeme plátky.
3. Plátky rozložíme na síta tak, aby se navzájem nedotýkaly.
4. Dobu a teplotu sušení jednotlivých plodin najdeme v návodu na použití sušičky. U různých typů sušiček se mohou tyto hodnoty lišit.
5. U kulatých sušiček je třeba průběžně prohazovat pláty, u hranatých a s ventilátorem to obvykle není třeba. Ale nic tím nepokazíme.
6. Usušené ovoce poznáme tak, že je pružné, kožnaté a bez známek vlhkosti uvnitř, když plátek rozřízneme. Usušené houby a zelenina jsou spíše tvrdé a lámou se (jsou křehké).
7. Usušené plodiny necháme nejprve zchladnout a poté až uskladníme ve vzduchotěsné nádobě.