zobrazit 9 fotek Všude v přírodě, kde se cítíte dobře, je vysoká koncentrace záporných iontů (aniontů). Záporně nabité kyslíkové ionty působí prokazatelně příznivě na naše zdraví, na psychiku a imunitní systém. Bohužel většina moderních prostředí – budovy, kanceláře, byty i samotná atmosféra větších měst příznivé záporně nabité ionty rychle ničí! Tím umožňují, aby na nás po většinu dne působily převážně opačně nabité, ale škodlivé kladně nabité ionty (kationty). To má ovšem celou řadu nepříznivých dopadů na naše zdraví.
- podporují tvorbu enzymů ovlivňujících pružnost dýchacích cest (snižují tendenci k astmatickým záchvatům)
- stimulují funkci žláz s vnitřní sekrecí, zlepšují funkci štítné žlázy, stimulují nadledvinky k tvorbě glukokortikoidů a minerálokortikoidů, což jsou látky pomáhající zvládat zátěže
- zvyšují svalovou sílu a ekonomiku svalové práce
- příznivě působí na neurotiky a lidi trpící poruchami spánku a různými bolestmi bez organických změn
- zrychlují hojení ran a spálenin
- zlepšují akomodaci očí
- mají příznivý vliv na hypertoniky, způsobují pokles krevního tlaku
- působí příznivě na dýchací ústrojí a urychlují samočištění plic
Lokálně významným zdrojem záporných iontů je tříštění vody v mlhovačích, prostorech gejzírů a zvláště vodopádů, kdy je takzvaným Lenardovým efektem odtrhávána část molekuly vody nesoucí přebytek elektronů. Stejný efekt lze pozorovat i po dešti. Je prokázáno, že nejvíce iontů se vyskytuje v blízkosti moří, vodopádů, hor, borovicových lesů a ve vzduchu po bouřce.
Jak působí kladně nabité ionty?
V čistém vzduchu v přírodě jsou kladné a záporné ionty obsaženy přibližně v rovnováze – poměrem 750 kladných k 650 záporným iontům v 1 cm3 což je velmi důležité pro lidský organismus. Nadměrné používání syntetických materiálů (záclony, čalounění, koberce, umělohmotné tapety, podlahové krytiny z PVC), klimatizací se syntetickými filtry, působení kladně nabité televizní obrazovky nebo monitoru počítače, používaní laserových tiskáren a kopírek, ale také smog a kouření způsobují nadbytek kladných iontů, což může být zdraví škodlivé.
Dopady této trvalé nerovnováhy na zdraví jsou přitom nemalé. Příznivý vliv záporných iontů na lidský organizmus a psychiku je vědecky prokázán! Emitory záporně nabitých kyslíkových iontů pomáhají po celém světě léčit alergie, astma, záněty průdušek, vysoký krevní tlak, nespavost, deprese a řadu dalších potíží.
Pohoda uvnitř v bytech a kancelářích je závislá zejména na teplotě vzduchu a jeho vlhkosti. Doporučuje se optimální relativní vlhkost 40-50 %. V zimním období, zejména v prostorách s ústředním nebo elektrickým vytápěním, však klesá relativní vlhkost vzduchu i pod 20 %, což je srovnatelné s vlhkostí na Sahaře.
Tyto negativní vlivy ale můžeme v bytě eliminovat používáním mlhových zvlhčovacích fontán, aniontových difuzérů a různých mlhovačů. Srdcem těchto zvlhčovacích fontán a difuzérů je ultrazvukový ionizační generátor mlhy, který rozkládá vodu na mikroskopické mlžné kapénky. Vzniklá mlha víří a vyplňuje mísu a následně přepadává přes okraje do prostoru, který zvlhčuje. Při nemocech horních cest dýchacích je možné do vody přidat eukalyptovou esenci, která se s mlžnými kapénkami rozšíří po místnosti a umožní tak lepší dýchání. I pokojovým květinám se nakonec v místnosti, kde je umístěn a spuštěn mlhovač, daří o mnoho lépe.