Fotovoltaika s garancí od TnG-Air
Stále nevíte a rozhodujete se, zda si na svůj dům nebo firmu pořídit fotovoltaiku? Pořízení fotovoltaiky je v dnešní době opravdu jednoduché.
Stále nevíte a rozhodujete se, zda si na svůj dům nebo firmu pořídit fotovoltaiku? Pořízení fotovoltaiky je v dnešní době opravdu jednoduché.
Spojení slov solární a skleník je vlastně zcela zbytečné. Solární skleník je podobný nesmysl jako liberální demokracie či lidová demokracie. Ona existuje i neliberální a nelidová? Prostě demokracie. Tečka. A skleník. Skleníky využívají již jen z podstaty své existence sluníčko. Ostatně to i rostliny na běžných záhonech a v přírodě. Jenže nejsou kryté konstrukcí potaženou či vyplněnou průsvitným anebo průhledným materiálem, kterým proniká sluneční záření. Proč je však poslední dobou až takový humbuk okolo takzvaných solárních skleníků? Když jsou vlastně zařízením využívajícím sluneční záření skleníky všechny?
Cílem uživatele a investora při stavbě rodinného domu je postavit budovu s moderními technologiemi, které minimalizují provozní náklady a přitom vyžadují co nejmenší údržbu. Navíc je třeba splnit požadavky platné legislativy a vyhovět nastaveným ekologickým standardům.
Představa, že dnes objednáte a do měsíce budete mít nainstalováno, je poněkud bláhová. Pokud by vám někdo tohle sliboval, zbystřete – někde bude chyba.
Jen za první pololetí letošního roku přibylo téměř o čtvrtinu více malých fotovoltaických, nejčastěji střešních elektráren, jako za celý loňský rok. Celkem jich bylo zprovozněno 45197 o celkovém výkonu 487 megawattů, roste i průměrná velikost elektráren. Dnes je u nás v provozu více jak 130330 FVE o celkovém výkonu 2,97 gigawattů.
Pokud uvažujete o solární elektrárně, bude se vám hodit přehled nejdůležitějších informací, které byste měli vědět, než si vlastní zdroj elektřiny pořídíte. Nezapomněli jsme ani na nejčastější mýty, které kolem fotovoltaiky panují.
V našem nejnovějším podcastu jsme měli tu čest mluvit se zakladatelem portálu Refsite. Pokud jste o Refsite ještě neslyšeli, je na čase to změnit. Refsite je první nezávislý portál pro sdílení a hodnocení referencí firem ve stavebnictví.
Stavební veletrh FOR ARCH, který se koná ve dnech 19. až 23. září, nabídne návštěvníkům nejvíce tipů, produktů a odborníků na energetické úspory v domácnostech i alternativní zdroje energie.
Dotační program Nová zelená úsporám Light, který je určen nízkopříjmovým domácnostem, je možné využít také na pořízení solárního ohřevu vody. Montáž se obejde bez velkých stavebních zásahů a není zapotřebí souhlas distributora. Zájemci mohou získat až 90 000 Kč a pokrýt tak sto procent nákladů. V Columbus Energy pomohou s realizací i s vyřízením dotace.
Nenechte se tlačit neseriózními firmami k rychlému podpisu smlouvy na novou fotovoltaiku. Nová zelená úsporám na této dotaci od září nic nemění!
Dotační program Nová zelená úsporám (NZÚ) končí ve své současné podobě k 30. červnu 2023. Od září má přinést významné změny, během léta bude příjem žádostí o dotaci pozastaven.
Společnost Columbus Energy S.A., lídr v oblasti fotovoltaických instalací v Polsku, po úspěšné expanzi v Česku míří na slovenský a ukrajinský trh. V prvním čtvrtletí 2023 dosáhla skupina tržeb ve výši 650 milionů korun. Společnosti se daří i v Česku. Zde nainstalovala fotovoltaiky v hodnotě 100 milionů korun.
Uvažujete o vlastní fotovoltaické elektrárně? Vsaďte na malé firmy. Proč je naopak, oproti informacím, které se objevují v médiích, vhodné se při volbě vlastní fotovoltaiky obrátit na menší firmu? Mainstream se řídí logikou reklamy, tedy vlastně peněz. Kdo za inzerci více zaplatí, ten má větší pravdu. Reálně je však pravdou pravý opak.
Na výběr úsporných zdrojů energií nemůžete být sami. Ať již uvažujete o fotovoltaické elektrárně na střeše svého domu, tepelném čerpadle, přepisu energií (změně dodavatele) a dalších řešeních, je dobré oslovit partnera, který vám nejen poradí, ale postaví se za vás. Určitě znáte internetový portál Heuréka, kde můžete porovnávat výrobky, služby a jejich ceny a pak již nakupujete s přehledem. A právě obdobou takové revoluční služby ve světě energetiky a úspor energií jsou FFS Energy.
Jenom v loňském roce přibylo na našem území cca 9000 solárních elektráren o instalovaném výkonu 62 megawattů. A do konce tohoto desetiletí by měl celkový instalovaný výkon FVE dosáhnout síly jednoho bloku jaderné elektrárny (oba temelínské bloky vyrobily loni dohromady 15,86 Twh elektřiny). Již nyní je evidentní, že většina nově instalovaných a plánovaných elektráren připadá na fotovoltaiku. Co to znamená a co to přinese?
Vlastní fotovoltaická elektrárna na rodinném domě je i v roce 2023 stále populárnější volbou. Díky svým mnoha výhodám se stává lákavou možností pro ty, kteří chtějí snížit své náklady na elektřinu, přispět k ochraně životního prostředí a získat nezávislost na dodavateli energií.
Skladování přebytečné elektřiny vyrobené fotovoltaickými elektrárnami (FVE) je největší problém, který se stále řeší. Jedni slibují, že právě jejich baterie jsou nejlepší a právě s nimi se pořízení FVE vyplatí, jiní varují, že je to nesmysl, a že FVE má význam pouze ve smyslu maximální spotřeby vyrobené elektřiny v místě výroby. Nabízí se však neobvyklé řešení, které má ukládání elektřiny nejen zefektivnit a zlevnit, ale také učinit šetrnějším vůči životnímu prostředí.
Dotační podpora domácích fotovoltaických elektráren je na vrcholu. Pokud přemýšlíte o tom, zda si umístit na střechu „soláry“, je čas rozhoupat se k realizaci. Jak si ale zajistit financování, když dotace se vyplácí až zpětně? Můžete využít třeba zvýhodněné úvěry.
Utéct drahým energiím, ušetřit a mít nějakou jistotu v budoucnu, to je cílem těch, kteří kupují fotovoltaickou elektrárnu. Dalším důležitým faktorem je také udržitelnost. Bohužel kupce často odrazují vysoké pořizovací náklady. Naštěstí existují dotační programy i půjčky. Jak pořízení fotovoltaiky bezpečně financovat?
Je více než žádoucí, abychom doma měli v zimě teplo a v létě nebyl interiér přehřívaný, abychom měli stále čerstvý vzduch, dostatek světla (přirozeného denního i umělého po setmění), aby nás netrápil hluk jdoucí zvenčí a od sousedů a aby nás nemořily různé chemikálie. Je jasné, že samo od sebe to určitě nepůjde, a že takové prostředí nevytvoříme zcela bez technologií a sofistikovaných výrobků. To samozřejmě vždy něco stojí, jak pořízení, tak provoz, ale při vhodné volbě a kombinaci zvolených prvků ušetříme na energiích a navíc nám s pořízením mohou pomoci dotační programy.